Upeaa, käyrät laskee pettereiltä.
uuskommari Niinistö hakee vasliitolta jo vetoapua.
Vanhanen Elisabeth Rehniltä.
Halonen edistää tasa-arvoa ruoskii miehiä vaali hupina.
TIMO SOINILLE ON TILAA kun väki kaatuu
uuskommari Niinistö hakee vasliitolta jo vetoapua.
Vanhanen Elisabeth Rehniltä.
Halonen edistää tasa-arvoa ruoskii miehiä vaali hupina.
TIMO SOINILLE ON TILAA kun väki kaatuu
Vastaukset 4
Vanhimmat
Perheestä kuusi äänestänyt Soinia? Mikä Gallup?
Kahdeksan prosenttia on SOINILLE pienen pieni kannatus. Jos hän näin vähän saisi kannatusta, niin se edellyttäisi, että 85,7 % Soinin kanssa samoin ajattelevista äänestäisi omaa mielipidettään vastaan.
Varsinkin mahdollisen ulkopuolelta tulevan kriisin keskellä, en kyllä uskaltaisi turvautua tällaiseen lammaslaumaan - tuntisin oloni varsin turvattomaksi.
Halosen marraskuinen 62% vaihtunut 52%:iin. Saman aikaisesti "epätietoisten" määrä on kasvanut 12%:sta 29%:iin. Tilastollisesti tuo kertoo, että Halosta aiemmin kannattaneita on tuosta muuotoksesta vähintään 2/3-osaa, eli yli 12%.
Nyt kantansa ilmoitti 70%, josta Halosen osuus 52%, eli kokonaismäärästä 36%. Epätietoisten joukosta vähintää 50% pitäisi antaa äänensä Haloselle, jotta vaali ratkeaisi 1. kierroksella. Epätietoisista on valtaosa entisiä Haloslaisia. Heidän pitäisi siis palata Halosen kannattajiksi. Ei ole uskottavaa. Ei se ole uskottavaa toisellakaan kierroksella.
Soini on suurin nousija. Sama trendi jatkuu entistäkin voimakkaampana, joten "epätietoisten" ryhmästä iso osa antaa äänensä Soinille. Jos se on vain 1/3-osa, on lopullinen kannatus 14%. Vieläkin suurempi osuus on mahdollinen, koska myös Vanhasen vaalivankkuri on tökkinyt - perustellusta syystä.
Myös exit-pollit ovat antaneet Soinille suurempiakin tuloksia.
Soinin tulos tulee olemaan joka tapauksessa näiden vaalien jymy-yllätys, mutta on syytä varautua äänestämään toisellakin kierroksella Soinia!
Toisesta kierroksesta olen kanssasi samaa mieltä, mutta Soinin saavuttaman äänimäärän ennustaisin nousevan vähintään 18,6 %:iin. Tällöin saisi Soinin kanssa samoinajattelevista äänestää vielä 66,8 % itseään pettäen omaa katsantokantaansa vastaa.