Kuvitelkaa valtio, jossa työttömyys on 0 %, eläkeläisiä 0 %, kaikki ihmiset ovat älykkäitä ja kauniita. Köyhyys on poissa.
-Aktiivinen eutanasia
-rodunjalostus
-syntyneidenkin lasten surmaaminen, jos odotettavissa tuottamaton yksilö yhteiskunnalle
-kuolematuomio
-markkinafundamentalismi
-materialismi
-abortti
-poliisivaltio
-raittius
-rehellisyys
-kilpailukyky
-terrorisminvastainen sota
-kauneuskilpailut
-kloonaaminen
Mitä tämä vaatii? Onko tämä ihanne?
-Aktiivinen eutanasia
-rodunjalostus
-syntyneidenkin lasten surmaaminen, jos odotettavissa tuottamaton yksilö yhteiskunnalle
-kuolematuomio
-markkinafundamentalismi
-materialismi
-abortti
-poliisivaltio
-raittius
-rehellisyys
-kilpailukyky
-terrorisminvastainen sota
-kauneuskilpailut
-kloonaaminen
Mitä tämä vaatii? Onko tämä ihanne?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Syanidikapseli pakolliseksi kaikille sairaille ja vanhoille. Mikä taudin piste tai ikä olisi sinun mielestäsi sopivin hetki oman kapselisi syömiseen?
huolimatta siitä, että kursilematta jaattava kuolemantuomio tekisi teoriassa ihmiskunnasta kauniin, vahvan ja älykkään, paitsi että maailmaa ei minkäännäköisessä tilanteessa tähän taipumaan saisi, se olisi toimeenpantuna käytännössä sen verran ihmisen luontaisen moraalin vastainen että syntyisi vain globaali kaaos. ajatus on ihan kiva mutta ajatusleikiksi se jääkin.
"se olisi toimeenpantuna käytännössä sen verran ihmisen luontaisen moraalin vastainen että syntyisi vain globaali kaaos."
Ensinnäkin, äidinkielenopettaja seivästäisi tuommoisesta. Toisaalta, haittaisiko se sinua?
Toiseksi, mikä on ihmisen luontaisen moraalin vastaista? Mitä on ihmisen luontainen moraali?
monet tykkäävät kaunopuheilla pohtia onko ihmisillä oikeasti moraalia, mehän olemme vain villieläimiä jne. no mutta se on paskaa. ihminen ei ole villieläin, vaan valtavasti siitä kehittynyt olento. ihmisellä on luonnostaan moraali. ihmiset tuntevat luonnostaan sääliä ja empatiaa. ja heillä on eloonjäämisvietti. jos mediassa julistettaisiin maailmanlaajuinen tappojuhla, jossa juuri nimetyt poliisivoimat alkavat tappamaan oman kotikuntansa alemmat ihmiset, sairaat lopetetaan ja rikolliset murhataan, eivät ihmiset sitä sietäisi kahdesta syystä, siitä, että heikompien tappaminen on yksinkertaisesti ihmismielessä väärin, epäoikeudenmukaista(ilman oikeudenmukaisuutta eivät ylhäisimmätkään ole turvassa, se on yhteiskunnan peruspilareita) ja typerää ihmisenjalostamista, jonka lopputuloksen hedelmillä, keskimääräistä kauniimmilla ja viisaimmilla ihmisillä ei tehdä yhtään mitään. toisaalta taas siksi, että kukaan ei halua tulla itse tapetuksi. kellään ei ole turvaa, sillä jos he sairastuvat, heidät tapetaan jne. kukaan ei halua oikeassa elämässä kannattaa tälläistä.
Puhuit moraalisesta toiminnasta nyt, miksi ME sen miellämme. Yllättäen, jos päätämme jonkun teon olevan oikea tai väärä, se silloin MEIDÄN MIELESTÄMME on oikea tai väärä. Se ei siltikään kerro mitään siitä, onko moraalia jonakin ihmisestä riippumattomana sfäärinä olemassa. Ehkäpä ihminen vain on halunnut luoda oikean ja väärän, ilman, että nämä oikea ja väärä ovat muuta kuin ihmisen luomaa, eikä siis mitään kummempaa kuin esimerkiksi tosiasiallinen yhteiskunnallinen lainsäädäntö.
Kiinnostukseni heräsi kun satuin galleriasivullesi, jonka kuvassa naamassasi kimmelsi lukuisia metallipalleroita. (Miksiköhän noin vahva koristus?)
Nyt kun olen lukenut näitä 'arvot ja etiikka' sekä 'jumala'-palstojen tekstejäsi, olen tullut tulokseen: Kirjoita nyt hyvä ihminen kirja!
Miten kirjoituksesi peilaavatkaan omia ajatuksiani! Mutta kymmenen kertaa kirkkaammin! Tekstisi on sulavaa kuin sata vuotta auringon alla sulanut mämmi. Ja itse tekstin asia on tuore kermavaahto sen päällä. Tekstisi ei ole lainkaan imelää tai kaunistelevaa, vaan yksinkertaisesti inhimillisen kovaa, totuutta! Kaunista...
And I love it!
Valitettavasti...
kypsymättömyyden ja teiniangstin opinnäyte-ja hyvä sellainen...
ihanne http://www.taivaansusi.net/reich/index.html