Evoluutio-oppi edistää väkivaltaa!

Presidentti Ahtisaari sanoi uudenvuoden puheessaan 1998/99 aiheellisesti mm. seuraavaa: "Erityisesti on nyt syytä olla huolissaan nuorisosta. Mistä nämä kauheat väkivallanteot kertovat? Miksi päihteiden ja huumeiden käyttö jatkuvasti lisääntyy?.... Suomessakin arvomaailma on kääntynyt selvästi itsekkäämpään ja kovempaan suuntaan."

Ei ole kovin vaikea löytää syitä Ahtisaaren huoliin. Niitä voisi luetella useitakin, joista yksi on varmasti ns. vapaa kasvatus.
Toinen hyvin merkittävä tekijä on evoluutio-oppi.Lapsille ja nuorille opetetaan jo koulussa biologian tunnilla, että ihminen on kehittynyt eläimestä.
Evoluutio-oppiin perustuen heidän annetaan ymmärtää, että eläimellinen ja aggressiivinen käyttäytyminen kuuluu luonnollisena osana ihmisen käyttäytymiseen ja tästä syystä siitä ei tulisi rangaista ketään.

"Sekä eläimillä että ihmisellä on synnynnäinen taipumus aggressiiviseen käyttäytymiseen, jopa eräät hormoonit vaikuttavat aggressiivisuutta lisäävästi." (Uuden lukion biologia 1/WSOY 1982)

Kun väkivallasta tehdään evoluutio-opin mukaisesti hyväksytty elämänmuoto, ei olekaan ihme, että kouluissa esiintyy koulukiusaamista ja nuorison harjoittama väkivalta saa yhä raaempia muotoja, ja rangaistukset näistä ovat lähes olemattomat.

Filosofi Spencer on evoluutio-oppia mukaellen sanonut: "Voimat, jotka toimivat onnen hyväksi, eivät välitä toisarvoisesta kärsimyksestä, vaan tuhoavat kaikki ne, jotka ovat heidän tiellään, on sitten kysymys ihmisistä tai eläimistä, esteet on raivattava. ON INHIMILLISTÄ EDISTÄÄ LUONNON MÄÄRÄÄMÄÄ KEHITYSTÄ." (korostus minun)

Evoluutio-oppi on uskonto, filosofia ja elämänkatsomus, johon ei kuulu mitään moraalisääntöjä. Ei ole olemassa niin suurta rikosta, että se olisi vastoin tätä filosofiaa.
Jokainen saa tehdä mitä tahansa. Kaikki sopii evoluutiouskonnon viitekehykseen. Tähän elämänkatsomukseen lapsiamme aivopestään kouluissa tänä päivänä!

12

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja lopeta

      paskan puhuminen. Heti.

    • jylppy

      Tulee useasti niitä. Jumalan sanan äänitorveja ei ole koskaa liikaa. Herra tekee myös samaan aikaa työtä luomakunnassamme. Monet valitettavasti luopuvat uskostaan, Raamatun mukaisesti.

    • vanha pieru

      älyn rapeutumisesta. Mene naimaan siskoasi, friikki.

    • tiennyt

      sitäkään että moraali on syntynyt kauneudesta ja sen vaikutuksesta ihmisen mieleen. Heitäpä vielä kuule nuo silmilläsi olevat rumuuslasit nurkkaan niin maailmaa saattaa jopa ymmärtää. Toki se vaatii myös tahtoa ja taitoa nähdä juttuja. Muuten avauksesi on vallan täyttä kökköä, sitä samaa mitä väännetään veskissä. Jaakobin paini jatkuu...

    • vaan jumalauskontoja mistä paraneminen on ihmiskunnalle kivuliasta.

    • Empiristi

      Mikä pakkomielle sinulla on kirjoittaa emävalheita ja mustamaalata toisenlaisen maailmankuvan omaavia henkilöitä?

      "Toinen hyvin merkittävä tekijä on evoluutio-oppi.Lapsille ja nuorille opetetaan jo koulussa biologian tunnilla, että ihminen on kehittynyt eläimestä.
      Evoluutio-oppiin perustuen heidän annetaan ymmärtää, että eläimellinen ja aggressiivinen käyttäytyminen kuuluu luonnollisena osana ihmisen käyttäytymiseen ja tästä syystä siitä ei tulisi rangaista ketään."

      Missä kerrotaan, että väkivallasta ei tulisi rangaista ketään, ja että tämä pohjautuisi evoluutioon? Missä kerrotaan, että meidän pitäisi luottaa vaistoihin tai antautua hormoneille (niiden olemassaoloa tai vaikutuksia et kiistäne)? Onhan meillä järkikin.

    • Empiristi

      Tässä muutamia sitaatteja siitä "yhdestä oikeasta kirjasta". Kerrassaan oivallisia neuvoja kaikille pasifisteille ja oikeudenmukaisuutta puolustaville:

      5. Moos. 25:11-12 "Jos kaksi miestä tappelee keskenään ja toisen vaimo tulee auttamaan miestään sen käsistä, joka häntä lyö, ja ojentaa kätensä ja tarttuu tämän häpyyn, niin hakkaa poikki hänen kätensä säälimättä."

      Sananl. 9:13 "Tyhmyys on nainen, levoton ja yksinkertainen, eikä hän mistään mitään tiedä."

      3. Moos. 21:9 "Jos papin tytär häpäisee itsensä haureudella, niin hän häpäisee isänsä; hänet poltettakoon tulessa."

      5. Moos. 21:10-14 "Kun lähdet sotaan vihollisiasi vastaan ja Herra, sinun Jumalasi, antaa heidät sinun käsiisi ja sinä otat heistä vankeja ja vankien joukossa näet kaunisvartaloisen naisen ja mielistyt häneen ja tahdot ottaa hänet vaimoksesi, niin vie hänet kotiisi, ja hän ajattakoon hiuksensa ja leikatkoon kyntensä. Ja hän riisukoon vaatteensa, joissa hänet vangittiin ... sitten saat yhtyä häneen ja naida hänet, niin että hän tulee vaimoksesi. Mutta jos hän ei sitten enää sinua miellytä, niin päästä hänet menemään vapaana äläkä myy häntä rahasta."

      3. Moos. 21:16-23 "Ja Herra puhui Moosekselle sanoen: .. Älköön lähestykö kukaan, jossa on joku
      vamma, älköön kukaan sokea tai ontuva, kukaan kasvoiltaan tahi jäseniltään muodoton, jalkansa tai kätensä taittanut, kyttyräselkäinen tai surkastunut, silmävikainen tai ihotautinen tai rupinen tai kuohittu. .. Älköön hän tulko esiripun luo älköönkä lähestykö alttaria, koska hänessä on vamma, ettei hän häpäisisi minun pyhäkköäni."

      5. Moos. 23:1 "Älköön kukaan, joka on kuohittu musertamalla tai leikkaamalla, pääskö Herran seurakuntaan."

      3. Moos. 25:44-46 "Mutta orjasi ja orjattaresi, jotka hankit itsellesi, ostakaa kansoista, jotka asuvat teidän ympärillänne .. Ja jättäkää ne jälkeenne perinnöksi lapsillenne, pysyväksi perintöomaisuudeksi; niitä saatte pitää ainaisesti orjinanne."

      Ilm. 2:6 "Mutta se sinulla on, että sinä vihaat nikolaiittain tekoja, joita myös minä (Jeesus) vihaan."

    • Euro Viisu

      Soisi kyllä sen moraalin löytyvän sieltä omasta pääkopasta eikä mistään kirjoista, opeista tai tieteellisistä teorioista. Häkkiin tommoset. Oikeesti.

    • 4NT1KR€55U

      Haluat siis uskoa evoluution aiheuttavan väkivaltaista käyttäytymistä vai haluaisitko uskoa että Jumala loi ihmisestä väkivaltaisen.
      Vai onko tarkoituksesi väittää että pelkkä evoluutio-opin opettaminen saa aikaan väkivaltaista käyttäytymistä.

      Valitse vapaasti.

    • Nyt kyllä pakostakin herää ajatus, että onkohan Jaakob provoileva ateisti, joka haluaa tarkoituksella antaa uskovaisesta tyhmän kuvan?

      Kerrot että mielestäsi väkivaltaa lisää argression selittäminen evoluutiolla, eli ihmisen kehitykseen liittyvillä tarpeilla.

      Eikö asia ole pikemminkin päinvastoin? Jos tiedämme historiasta mistä syystä meillä on voimakkaita tunnereaktioita ja kuinka adrenaliini saa meissä reaktion, taistele tai pakene, niin ymmärrämme mistä on kysymys. Kun ymmärrämme mistä on kysymys, niin voimme vaikuttaa siihen ja pyrkiä olemaan sivistyneempiä kuin aiemmin.

      Paljon surkeampi olisi tilanne, missä uskovaiset eivät voisi puolustautua mitenkään kysymyksiltä että miksi Jumala loi ihmisen väkivaltaiseksi. Evoluutio selittää hyvin ns. "vanhan aatamin", mutta kretsuille ihmisen väkivaltaisuus on ongelma.

      Täysin oma lukunsa on uskon varjolla tehdyt hirmutyöt, vääräuskoisten vainot ja noitien polttamiset roviolla. Kuinka valtavasti kärsimystä ovat aiheuttaneet erilaiset uskonsodat? Noissa ei ole epäilystäkään kuinka väkivalta on oikeutettu uskonnolla:(

      Evoluutioteoria ei puolestaan ota kantaa moraaliin yhtään sen enempää kuin fysiikka tai matematiikka. On surkean provoilevaa väittää ettei fyysikoilla, matemaatikoilla tai evoluutikoilla voisi sen johdosta olla moraalia;)

      Uskoa voi puolestaan käyttää niin hyvään kuin pahaankin. Uskontoa on käytetty paljon pahaan, vaikka sen perussanoma onkin hyvä. Fanaattisen ja tosiasiat kieltävän uskon hedelmät ovat kuitenkin aina pahat:( Parhaimmillaan usko antaa lohtua ja toivoa, mutta sen fanaattinen tulkinta voi suistaa ihmiset epätoivon suohon. Joissain Raamatuissa on vielä jopa kovat kannet, mikä tekee siitä oivan aseen lyödä evoluutioon uskovia fyysisestikin päähän, sitten kun muut keinot loppuvat;b

    • tarina

      Olipa kerran lounasaikaan muuan kauhea goottityttö, jollottaa vanha karjalainen runonlaulaja. Tämä kauhea goottityttö asui pellon laidalla. Vaan mitä perhanaa, saapuikin rohkea presidenttiehdokas mustalla hevosella. He kohtasivat vihollisen, joka oli entinen saippuakivikauppias. Ja aivan tavattoman mahdottomien seikkailujen ja kaiken maailman omituisten sattumusten ja vaikka minkä jälkeen kävi kuin kävikin tällä lailla jotta kauhea goottityttö ja rohkea presidenttiehdokas kävivät hakemassa aarteet 42 rosvon luolasta ja elivät elämänsä sikarikkaina vailla köyhyyttä. Sen pituinen se.

    • uskonnot alas

      Taas tämä Jakob on tällä palstalla haukkumassa ilman perusteita
      evoluutioteoriaa tietämättä siitä ja tuputtamassa
      omaa keskiaikaista maailmankuvaansa muille.Täysin
      seonnut hörhö koko tyyppi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      476
      1723
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1497
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1338
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1299
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      100
      905
    6. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      856
    7. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      47
      804
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      736
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      7
      722
    10. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      701
    Aihe