Miksi juutalaiset eivät enää uhraa?

Miksi juutalaiset yrittävät pitää lakia, mutta eivät uhraa uhreja? Kuka on antanut heille oikeuden lopettaa uhraamisen?
41929
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Uhrit voidaan uhrata ainoastaan temppelissä, ja kuten saatat tietää sellaista ei tällä hetkellä ole. Sellainen tulee kyllä...

Äänestä
  • Mutta mitens juutalaiset sitten saa syntinsä anteeksi, jos ilman verenvuodatusta se on mahdotonta?? Eikös sitten ole syntiä viivytellä ja olla rakentamatta temppeliä, ja mitens sitte kaikki muut juutalaiset, esim. ne jotka asuu vaikka new yorkissa? Eikös niillä pitäis olla oma temppeli lähempänä?

    Juutalaisethan ei usko Y'shuan uhriin? Onko syy se että ihmisuhrit on YHWH:lle kauhistus??

    Äänestä

  • Joona kirjoitti:

    Mutta mitens juutalaiset sitten saa syntinsä anteeksi, jos ilman verenvuodatusta se on mahdotonta?? Eikös sitten ole syntiä viivytellä ja olla rakentamatta temppeliä, ja mitens sitte kaikki muut juutalaiset, esim. ne jotka asuu vaikka new yorkissa? Eikös niillä pitäis olla oma temppeli lähempänä?

    Juutalaisethan ei usko Y'shuan uhriin? Onko syy se että ihmisuhrit on YHWH:lle kauhistus??

    En osaa vastata kysymykseesi. Nickname Talmid tarkoittaa oppilasta, enkä vielä ole noin pitkällä. Sen kuitenkin tiedän että Temppelille Jumala on määrännyt vain yhden paikan, Jerusalemin. Joten Manhattanille semmoista ei ole lupa rakentaa :)

    Monet juutalaiset eivät usko Yahshuan Messianisuuteen, sillä hänestä on annettu täysin väärä kuva. Kuva jonka kristinusko on tarjonnut. Oikean kuvan tarjotessa, siis kuvan joka ei ole ristiriidassa Tanachin (VT) kanssa, tapahtuu heidän Messiaan hyväksyminen. Jonain päivänä vielä...

    Lisätietoja: käy katsomassa www.google.com ja kirjoita esim counter missionary tms. Sieltä löydät mitä jotkut asiaan vastaavat. Siis syntien anteeksisaamisesta.

    http://torah.freeyellow.com/ sieltä luulisin että löydät juutalaisten näkemyksiä

    Äänestä

Olen lukenut, että Temppelin uhrit menettivät voimansa sinä hetkenä, kun Jeesus kuoli ristillä.
(Kirjoittaja viittasi juutalaiseen historiankirjoitukseen.) Vuonna 70 juutalaisille tapahtui niin kuin Jeesus oli heidän pahuutensa tähden, etteivät ottaneet Jumalan Poikaa vastaan,
edeltä sanonut. ("ei kiveä kiven päälle")
Ei se, että juutalaisilta (enemmistöltä) on vieläkin Messias ODOTTAMISEN VARASSA ollut kristittyjen "virheelisen VT-tulkinnan syy! Kun eivät uskoneet Jumalan Poikaa, tuli juuri se heidän päällensä, mikä tuli. Eikä ensimmäistä kertaa tottelemattomuuden tähden. (Muista Assyr ja Baabelin vankeus ynnä muut rangaistukset.)
MUTTA viimeinen sana juutalaisten uskosta on vieä toteutumatta. "Niin israelilaiset saavat unohtaa häpeänsä ja kaiken uskottomuuden, jota ovat minua kohtaan osoittaneet, ja he saavat asua rauhassa omassa maassaan........" Katso Hesekiel 39:26 ja 40.luku Se, että Hesekielin teksti viittaa lopun
aikoihin, jolloin Israel kääntyy ja uskoo Messiaaseen, Kristukseen, mistä raamattu puhuu, käy ilmi esim.luvusta 47. Tietääkseni siellä kuvattu virta ja suolaisen veden muuttuminen makeaksi ei vielä ole toteutunut,mutta toteutuu.

Viime kuussa israelilainen radiokanava Arutz-7 on
ilmoittanut, että Ha Tzorfim-niminen yhtiö on allekirjoittanut sopimuksen hopea- ja kulta-astioiden toimittamisesta uuteen Pyhään Temppeliin
(HaMikdash). Eli Messias- odotus on kiihkeää edelleen, kuten se on aina ollut ortodoksijuutalaisten keskuudessa. Ja vielä Jumala kääntää heidän mielensä ja kohtalonsa, mutta sitä edeltää raskas sota ja Israelin ajautuminen toivottoman ahtaalle. Niin ovat rabbit satoja vuosia sitten jo ennustaneet. (Lue Risto Santalan kirjat Kristinuskon juuret 1. ja 2.)
Rähinät Lähi-idässä näyttävät olevan alkamassa. Joko nyt olemme sellaisten tapahtumien kynnýksellä,jonka lopulla toteutuu Hes.39:26 ym.
Tuleeko temppeli vai Kristuksen seurakunnan kirkko Jerusalemiin vanhan temppelin paikalle. Uhrihan on jo annettu; Jeesus sen antoi, ja se riittää. Enää ei uhreja tarvita!! Riittää, kun juutalaiset, Herran kansa, lakkaavat vastustamasta
Pyhää Henkeä ja ottavat Kristuksen vastaan, omakseen, Lunastajakseen ja uhraavat huulten kiitosuhria Karitsalle sekä osoittavat rakkautta
lähimmäisille koston sijaan. (Ymmärrän kyllä, että Israel on nykyään pakotettu voimatoimiin terroristeja vastaan ja vain Jumalan käsi voi johdattaa heidät ulos nykyisestä tilanteesta niin,että Hes. 39:26- (rauha israelilaisilla) voi
toteutua. Mutta Sanan mukaan vain pieni joukko jää jäljelle.
Tällaisia olen lukenut, ihmetellyt ja uskonut Sanasta. Aikoja ja hetkiä en mene ennustelemaan,
mutta mielestäni ajassamme liikkuu sellaista,josta Risto Santala, viitatessaan Hes. 38-39. lukuihin, sanoo:"Näillä kuvauksilla on miltei moderni kaiku". (Juuret 1. s.204-205.) Ev.lut.mies

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joona kirjoitti:

Miksi juutalaiset yrittävät pitää lakia, mutta eivät uhraa uhreja? Kuka on antanut heille oikeuden lopettaa uhraamisen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu