Tabula Rasa.

Basker

Joku tuolla alempana antoi linkin sivustolle nimeltä Tabula rasa. Siitä tämä assosiaatio. Onko teistä kukaan kuullut vanhaa progressiivista rockia esittänyttä bändiä nimeltä Tabula Rasa? Kyseinen yhtye vaikutti Suomi -rockissa vuosina 1974 - 76. Laulut sanoitti Mikko Alatalo, laulun hoiti Jukka Leppilampi, huilua soitti Jarmo Sormunen, kitarat soitti Heikki Silvennoinen, lisäksi oli rumpali Asko Pakkanen. Yhtyeeseen liittyi välillisesti myös muita muusikkoja.

Bändiä ravisteli aikoinaan Kansanlähetyksen kautta tullut herätys, johon yhtye sitten hajosikin. Leppilampi tuli uskoon ja alkoi tehdä gospelia, Sormunen tuli uskoon ja ilmeisesti Silvennoinenkin kävi uskon rajoilla.

Nykyään Jukka Leppilampi tunnetaan lähinnä poikansa Mikon isänä, Silvennoinen on Kummelista tuttu ja Sormunen lienee nykyään pappi. Ja Alatalo, joka lauloi Leppilammen lähdettyä yhtyeen viimeisellä singlellä "Rakastatko vielä kun on ilta?", on nykyään kansanedustaja. Bändi teki kaksi loistavaa levyä: "Tabula Rasa" sekä "Ekkedien tanssi" ja vielä yhden singlen. Kumpikin albumi on tehty selvästi herätyksen tilassa.

13

3909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veli riepu

      Hyvä tietoisku,kiitos! Siunausta!

    • tode'

      tosin tuosta ajastahan on jo sata vuotta ja jälkeen sen on on syntynyt älyttömästi bändejä ja muitakin gospelin tekijöitä.
      se oli sitä aikaa, kun rokki oli syntiä (myös luterilaisissa piireissä).

      • Ei siitä sataa vuotta ole, vasta 30. Hyvä rock on ajatonta. Nykyään kuulee radiosta paljon 70-luvun rockia, mutta proge on jäänyt valitettavan vähälle. Siitä voi olla monta mieltä onko rock syntiä vai ei, mutta esim. Suomen pitkäikäisin bändi, viidesläinen Pro fide, on ollut tien päällä eri miehistöin jo 40 vuotta ja aina on herätyskristillinen sanoma saanut sijaa. Myös luterilaissa piireissä.


      • tode'
        Basker kirjoitti:

        Ei siitä sataa vuotta ole, vasta 30. Hyvä rock on ajatonta. Nykyään kuulee radiosta paljon 70-luvun rockia, mutta proge on jäänyt valitettavan vähälle. Siitä voi olla monta mieltä onko rock syntiä vai ei, mutta esim. Suomen pitkäikäisin bändi, viidesläinen Pro fide, on ollut tien päällä eri miehistöin jo 40 vuotta ja aina on herätyskristillinen sanoma saanut sijaa. Myös luterilaissa piireissä.

        "...rokki OLI syntiä". laitahan siis aatoksesi uusiksi.


    • hese

      kävin kuuntelemassa.Siitä alkoikin varsin hilpeä aika elämässäni joka oli loppua päinvastaisissa merkeissä.Onnekseni lopun otti eräs toinen.

    • Kadun-nainen

      Profiden -(80) EppuA on tehny vaimonsa kanssa levyn juuri. JariLevylevitoi hyvinlevyllä

      • tode'

        mitässe levyn poika TÄSSÄ kokoonpanossa tekee? soittelee koskettimia ja laulelee?
        vai mitä tuolla levitointiin viittauksella tarkoitat?


      • Onko Eppu tehnyt oman levyn? Tyyppihän hoiti osansa 'Poro Filessä' hyvin, mutta ikipessimistinä epäilen, ettei ainesta sooloiluun (vai duoiluun?) ole juuri sen enempää kuin Jorma Marjarannalla on ollut soolouralla. Kelan ja Kuustosen aikaiset Pro Fidet olivat niitä parhaita. Tämä on makuasia, joten tästä ei neuvotella.


      • Kadun-nainen
        tode' kirjoitti:

        mitässe levyn poika TÄSSÄ kokoonpanossa tekee? soittelee koskettimia ja laulelee?
        vai mitä tuolla levitointiin viittauksella tarkoitat?

        poika soitteloo


      • Kadun-nainen
        Basker kirjoitti:

        Onko Eppu tehnyt oman levyn? Tyyppihän hoiti osansa 'Poro Filessä' hyvin, mutta ikipessimistinä epäilen, ettei ainesta sooloiluun (vai duoiluun?) ole juuri sen enempää kuin Jorma Marjarannalla on ollut soolouralla. Kelan ja Kuustosen aikaiset Pro Fidet olivat niitä parhaita. Tämä on makuasia, joten tästä ei neuvotella.

        teki levyn. Ainesta on ollut viimevuosina populaarimpaan musiikkiin sanoittaja/säveltäjänä.


    • Anonyymi

      Jatkan aiheesta näin 18 vuotta myöhemmin eli mikä on Ekkedi? Olen Googlettanut maailman tappiin, eikä löydy. Huomasitteko Lähtö biisin kitarasoolon loppupuolella että ”perkele” lausutaan taustalta. Onkohan tarkoituksella vai mikki jäänyt päälle…

    • Anonyymi

      Korjataan sen verran, että Tabula Rasan toisella singlellä (LRS 2175) laulusolistina oli Jukka Salmela.
      Singlen A-puolen "Rakastatko vielä kun on ilta" on säveltänyt Heikki Silvennoinen ja sanoittanut Juice Leskinen. Singlen B-puolen "Yksin" on säveltänyt Heikki Silvennoinen ja sanoittanut Mikko Alatalo.

      Alatalo ei singlellä laula!

    • Anonyymi

      ONKO ALATALO JOTENKIN VAAN SANOITTANUT BIISIT TABULA RASALLE VAI OLI SIINÄ MUKANA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe