Raamattu - totta?

Annan tämän aloituksen lukijoille tehtävän. Vasta tuon tehtävän jälkeen on "sallittua" jatkaa keskustelua tässä aloituksessa. Saattaa paatuneimmalle jt-opin kannattajalle (tai raamatun ystävälle muuten vain) olla vastenmielinen tehtävä, mutta yritetään.

Jokin aika sitten tutustuin tähän sivuun ja se antaa mielestäni oivan näkökulman ajatella järjellisesti mitä raamatulla on oikeastaan sanottavanaan. Siihenhän jt-oppi pyrkii, järjellistämään uskon, että olisi helpompi uskoa. Tutustukaa rauhassa ja todella lukekaa tuon aloitussivun kolme eri otsikkoa sisältöineen.

http://www.vapaa-ajattelijat.fi/kritiikki/raamattu/

7

453

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syneus(m)

      vähän funtsittavaa uskiksille. Tuohon voisi lisätä vielä kritiikki väitetystä Jeesuksen historiallisuudesta. Jili Lindell(tms) on kirjoitellut oman vastineensa vapaa-ajattelijoiden raamattukritiikkin, mutta ei muistaakseni onnistunut kuin lössöttämään jotain ihme lässytystä. Täytyy tsekata myöhemmin uudestaan.

      • Kiitos saitista. Tulen lukemaan sitä erityisellä hartaudella kun siihen aikaa liikenee hetkenkin. Mielenkiintoista saada asioihin monta näkökulmaa, ettei jää vain yhden orjaksi.

        Sen mitä vähän tuosta luin niin mitään selitystä Nooan erittäin nopealle eläinten keruulle ei ollut, eikä tietenkään olekaan. Ainoastan oletuksia.


    • raamatun tutkimisen

      mutta mielestäni paras lähtökohta on tutustua tuon raamatunaikaisen maailman historiaan. Sieltä avautuu hyvä paikka tutustua senaikaiseen maailmaan ja ihmisten tapoihin ja tottumuksiin.
      Voitte aloittaa vaikka egyptiläisestä kulttuurista joka alkaa noin 3000 vuotta ennen ajanlaskumme alkua.
      Siitä voitte jatkaa kohti omaa aikaamme kulkemalla senaikaisten kansojen kautta raamatun kuvaamiin aikoihin.
      Jättäkää nyt aluksi tuo uskonto sivummalle ja keskittykää itse ihmisten elämään ja tapohin.
      Vasta myöhemmin voitte yrittää sijoittaa raamatun kertomuksia tuohon todella elettyyn elämään.
      Huomaatte kuinka sadut ja tarinat saavat suuren sijan raamatun kertomuksissa. Samat tarinat toistuvat eri kansojen perinteessä paljon ennen juutalaisuuden syntyä.
      Juutalaisuus ammentaa perinteensä ja historiansa vanhoista ennen eläneiden ihmisten tavoista ja tottumuksista.
      Ei pitäisi ihan kaikkea pitää jumalan kirjoittamana vaikka joku niin kehtaa väittää.

      • Totta tuiverrat. Historia itsessäänkin on kovin mielenkiintoinen aihe, muidenkin asioiden ympärillä kuin vartiotorniseuran. Antaa laajemman ja todentuntuisemman kulman lähestyä, aihetta kuin aihetta.


    • k3r3tti

      sähköpostina kirjan. Saitko osoitteeni?
      Päivän jatkoa !

      • Nyt sen pitäisi olla postissasi. Ilmoitathan onnistuiko lähetys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      50
      1168
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      815
    3. 68
      732
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      725
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      694
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      688
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      615
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      540
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      508
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      500
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      472
    13. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      463
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      459
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      434
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      421
    17. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      417
    18. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      33
      398
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      389
    20. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      31
      389
    Aihe