Tämä on niitä vakiokysymyksiä, mutta kysyn silti.
Poikani on 1v 5kk ja todella vilkas. Muskarikin me lopetettiin, kun hän ei pysy siellä hetkeäkään paikoillaan ja kuuntele muskaripitäjää.
Kaikki muut lapset istuu kohtuullisen paikoillaan ja ovat ohjauksessa mukana. Minun lapsi juoksee ympäri huonetta, heiluttelee tuoleja yms. Hän ei metelöi, hän vaan touhuaa omiaan kokoajan.
Muskarissa on yritetty soittaa erilaisia rumpuja. Se tuntuu sujuvan muilta lapsilta joskus paremmi joskus huonommin, mutta meiltö se ei suju. Poikani lähtee heti vaeltamaan ympäri huonetta.
Jos yritän auttaa häntä esim. kellopelin soitossa hän suuttuu.
Muut lapset ovat suht rauhallisia, ovat edes jonkinverran toiminnassa mukana.
Olemme yrittäneet käydä yhdessä perhekahvilassa miss äon myös ohjattua toimintaa, mutta siellä on sama juttu. Ohjatussa toiminnassa hän ei ole hetkeäkään paikoillaan, vaan lähtee juoksentelemaan ja touhuamaan omiaan.
Kotona hän liikkuu kokoajan ja kiipeilee. Kirjoja hän tykkää katsoa ja se onkin ainoa hetki jolloin hän jaksaa johonkin keskittyä.
Syöminen sujuu ilman ongelmia ja nukkuminen.
Potalle opettelu on jäänyt, kun hän ei malta siinä istua.
Hänestä sanottiin jo vauvana, että hän on vilkas.
Eli se kysymys. Onko tämä AD/HD, ADD tai jotain sellaista?
Onko lääkitys kallista?
Meillä saattaa olla suvussa AD/HD:n tyyppisiä sairauksia, mutta siitä ei ole varmuutta.
Mutta miltä teistä tuo käyttäytyminen kuulostaa?
Voisiko olla ihan tavallista vilkkautta vai ei?
Vai onko vika minussa??? =(
Ja todellakin, onko AD/HD lääkitys kallis?
Poikani on 1v 5kk ja todella vilkas. Muskarikin me lopetettiin, kun hän ei pysy siellä hetkeäkään paikoillaan ja kuuntele muskaripitäjää.
Kaikki muut lapset istuu kohtuullisen paikoillaan ja ovat ohjauksessa mukana. Minun lapsi juoksee ympäri huonetta, heiluttelee tuoleja yms. Hän ei metelöi, hän vaan touhuaa omiaan kokoajan.
Muskarissa on yritetty soittaa erilaisia rumpuja. Se tuntuu sujuvan muilta lapsilta joskus paremmi joskus huonommin, mutta meiltö se ei suju. Poikani lähtee heti vaeltamaan ympäri huonetta.
Jos yritän auttaa häntä esim. kellopelin soitossa hän suuttuu.
Muut lapset ovat suht rauhallisia, ovat edes jonkinverran toiminnassa mukana.
Olemme yrittäneet käydä yhdessä perhekahvilassa miss äon myös ohjattua toimintaa, mutta siellä on sama juttu. Ohjatussa toiminnassa hän ei ole hetkeäkään paikoillaan, vaan lähtee juoksentelemaan ja touhuamaan omiaan.
Kotona hän liikkuu kokoajan ja kiipeilee. Kirjoja hän tykkää katsoa ja se onkin ainoa hetki jolloin hän jaksaa johonkin keskittyä.
Syöminen sujuu ilman ongelmia ja nukkuminen.
Potalle opettelu on jäänyt, kun hän ei malta siinä istua.
Hänestä sanottiin jo vauvana, että hän on vilkas.
Eli se kysymys. Onko tämä AD/HD, ADD tai jotain sellaista?
Onko lääkitys kallista?
Meillä saattaa olla suvussa AD/HD:n tyyppisiä sairauksia, mutta siitä ei ole varmuutta.
Mutta miltä teistä tuo käyttäytyminen kuulostaa?
Voisiko olla ihan tavallista vilkkautta vai ei?
Vai onko vika minussa??? =(
Ja todellakin, onko AD/HD lääkitys kallis?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Meidän perhe on kaksikielinen.
Hän ymmärtää ihan selvästi kumpaakin kieltä ja osaa sanojakin kummastakin kielestä (suomi ja englanti) eli kielellisiä ongelmia ei ole.
Motoriikka on jotenkin kömpelöä. Hän kaatuilee aika usein eikä oikein hallitse vielä käsiään (siis kynän käsittely, syöminen).
Mutta tuo motoriikka heikkous voi olla ihan iästäkin johtuvaa. Nuorihan hän vielä on..
Isäni epäilee, että hänellä olisi ADD. Sitä ei ole koskaan todettu ja tuskin hän lähtee lääkäriin enää sen takia (hän on 58 vuotias).
Minä olen itselläni epäillyt myös ADD:ta tai lievää Tuorettea. Tarkoitus olisi mennä lääkäriin joskus.
Nyt minua hirvittää, että poika-parkani on saanut nämä samat vaivat.
En tosin nuorempana koskaan edes tiennyt, että tälle kaikelle voisi olla joku syy (sairaus).
Mutta kertokaa mielipiteenne..
Ei tuon ikäistä lasta voi vielä ad/hd diagnoosiin laittaa eikä lääkitäkkään ad/hd lääkkeellä. On luonnollista että lapsi tuossa iässä on utelias ja tuntuu että vilkaskin, mielestäni kiirehdit asioiden edelle
http://www.stakes.fi/users/lauriv/t7.htm
"Eräs medikalisaation taustatekijöistä on lisääntyvä kaupallisuus ja tuotteistaminen terveydenhuollossa.
Terveysteknologian kehittäjillä, sekä tuotteiden että palvelujen tuottajilla, on yleensä merkittäviä taloudellisia etuja sen suhteen, mikä määritellään sairaudeksi ja mikä ei.
Tarjonta määrää kysynnän.
Terveydestä on tullut kaupallinen tuote, jota koskevat samat markkinoiden lait kuin mitä tahansa muitakin tuotteita.
Potilaista on tullut terveyshyödykkeitä kuluttavia asiakkaita.
Lääketiede uhkaa kehittyä enenevästi pääoman ehdoilla, ei potilaiden tai kansanterveyden.
Lääkkeitäkään ei kehitellä ensisijaisesti tärkeimpiin kansanterveysongelmiin, vaan sairauksiin ja muihin ongelmiin, jotka tuottavat suurimmat voitot.
Potilasjärjestöt ovat suhteellisen uusi tekijä medikalisaation kiihdyttämisessä. Yhdistyksiä syntyy sitä mukaa kuin diagnoosimenetelmiä, hoitoja ja uusia sairauksia kehitetään.
Lääkäreihin kohdistuvat taloudelliset eturistiriidat koskevat myös näitä järjestöjä. Lääketeollisuus on pitkään ottanut potilasjärjestöjä suojiinsa kasvattaakseen myyntiään.
Lääkefirmat tiedottavat uusista lääkkeistä potilasjärjestöille, jotka puolestaan alkavat painostaa päättäjiä uutuustuotteen saamiseksi pikaisesti Kelan korvattavaksi, mieluiten erityskorvattavaksi.
Vaikka useimmiten potilasjärjestöt toimivat aidosti potilaiden parhaaksi, on havaittavissa, että lisääntyvässä määrin osa potilasjärjestöistä on ajamassa teollisuuden etuja - tieten tahtoen tai hyväksikäytettyinä työrukkasina."
Hei Aiti vm.79
En tiedä, mitä pidät kalliina lääkkeen hintana, mutta todennäköisimmän lääkkeen hinta Kelan sivuilla on 56,02 e, josta korvataan 42%.
Kuten joku tänä aamuna jo kirjoittikin, poikasi on liian nuori lääkittäväksi. Oireita voidaan tietysti aina tarkastella ja on syytäkin, jotta voit kehittää toimintatapoja hänen kanssaan.
Oletko varma hänen aistiensa toiminnasta? Ilmeisesti kuulossa ei ole havaittu suuria ongelmia. Miten on näön kanssa? Onko varmaa, ettei hän tarvitse silmälaseja? Sumuinen näkö provosoi varmasti kaikenlaiseen huuhailuun.
Sinulla on nyt pala purtavana. Tarkkaavaisuushäiriön siirtyminen seuraavalle sukupolvelle tapahtuu pääosin sukupuoliteitse. Pohdit nyt kovin suhdettasi myös mieheesi, joka tunnistaa oireita itsessään. Hänellä on paljon annettavaa oman oireiston tunnistamisen kautta. Tarkkaavaisuushäiriö voi siis lopulta ollakin puolisoita yhdistävä tekijä ja vanhempien sekä lapsen suhdetta lujittava.
Aikuinen tarkkaavaisuushäiriöinen alkaa oireet itsessään tunnistettuaan pohtia ja muistella omaa elämäänsä. Hän alkaa hahmottaa oman käyttäytymisensä lainalaisuuksia ja virheitä. Näiden tunnistamisten kautta hän pystyy myös ohjaamaan omaa tarkkaavaisuushäiriöistä lastaan ainutlaatuisella tavalla.
Suosittelen Anne Lehtokosken kirjan Aikuisen AD/HD ja aivojen arvoitus hankkimista tai lainaamista kirjastosta. Englanniksi kirjallisuutta on laajimmin tarjolla nettikirjakaupoissa.
Poikasi on todellakin vielä liian nuori lääkittäväksi, sillä lääkitys aloitetaan yleensä vasta 5-6 vuoden iässä. Ahkera liikkuminen ja touhuaminen tarkoittaa sitä, että hänen hidas aivotoimintansa tarvitsee jatkuvaa aktivointia liikkumisen avulla.
Hyvää tässä on se, ettei poikasi käyttäytymiseen vaikuta liittyvän muuta häiritsevää. Hän on kuitenkin kiltti, ei uhmakas ja itseään tarkoituksellisesti vahingoittava.
Tasapainoaistia kehittävä ja muutenkin hyvä väline hänelle saattaisi jo tässä vaiheessa olla jonkinlainen istumapallo. Niitä on sellaisia, joissa on "sarvet" kiinnipitämistä varten.
Suosittelen että otat yhteyttä esim. ADHD-keskukseen ja kyselet apukeinoja poikasi kanssa touhuamiseen. Yhteystiedot löytyvät googlaamalla ADHD-keskus.
Voimia!
t. Jaana K.
>Poikasi on todellakin vielä liian nuori lääkittäväksi, sillä lääkitys aloitetaan yleensä vasta 5-6 vuoden iässä. Ahkera liikkuminen ja touhuaminen tarkoittaa sitä, että hänen hidas aivotoimintansa tarvitsee jatkuvaa aktivointia liikkumisen avulla.<
Aikomuksena ei ole vielä hankkia diagnoosia tai lääkitystä.
Kyselin lääkityksen hintaa lähinnä sen vuoksi, että jos hänellä joksus AH/HD todetaan niin vakuutus ei korvaa jos vakuutus on otettu vasta diagnoosin teon jälkeen. Eli lähinnä on kyse taloudellisesta laskelmoinnista..
Jos otan vakuutuksen nyt ja hänellä joskus joku todetaan niin vakuutus korvaa lääkkeen..
Ja miehelläni ei ole tarkkaavaisuushäiriötä vaan ehkä minun isällä ja ehkä minulla itselläni.
voi sinua, kun jo työnnät pinen lapsen äidin äidille tuota puppuasi! toivon todella, että hän saa apua esim. neuvolasta ennenkuin loksauttaa korvanansa tälle HULLULLE keskustelulle! KAMALA....MISSÄ MAALAISJÄRKI?
Jonkin verran kuulostaa tutulta, mutta todellakin lapsi on vielä hyvin pieni. Ei ole meilläkään vielä tuollaiset jutut onnistuneet tuossa iässä.
Se mitä voit tehdä jo nyt, on tarjota lapselle mahdollisuus monipuoliseen touhuamiseen, jos lapsi haluaa liikkua jatkuvasti. Ulkoilu, metsäretket, leikkipuistot yms tarjoavat mahdollisuuksia motoriikan kehittymiseen paljon. Lapsella on sisäänrakennettu tarve tehdä sitä, mitä hänen kehityksensä sillä hetkellä tarvitsee, eli parin kuukauden päästä voi kiinnostaakin vaikkapa tuo piirtely yms.
Potallekaan ei ole mitään kiirettä painostaa lasta, kyllä sekin aika vielä tulee.
En olisi kyllä itse vielä huolissani kovinkaan paljon. Tuon ikäistä ei tutkita vielä sen kummemmin, meillä kohta kolmevuotiaalla alkaa tutkimukset nyt, koska on sukurasitetta, synnytyksen jälkeistä hapenpuutetta ja joitakin kehitysviivästymiä. nämäkin olisivat varmasti jääneet vähemmälle huomiolle, jos ei lapsella olisi ollut säännöllistä neurologin seurantaa jo vauvasta asti.
Vaikka nyt jo aletaan tutkiakin, ei välttämättä mitään varsinaista diagnoosia tehdä, juuri tuon lapsen iän vuoksi. Yleensä ei lastenneurologin mukaan ole mitään syytä aloittaa tutkimuksiakaan näin pienellä, mutta kun tietyt ongelmat ovat alkaneet kärjistyä uudelleen, yritetään jotain ratkaisua keksiä.
Vertaileminen toisiin lapsiin on aina hiukan kyseenalaista, vaikka helposti sitä tulee tehtyäkin. pidetään siis mielessä, että jokainen lapsi on yksilö, ja vertailuissa jää helposti ne lapsen VAHVUUDET vähemmälle huomiolle. Usko pois, niitäkin lapsestasi löytyy varmasti.
Keskustele asiasta vaikka neuvolassa, ja jos vielä kauheasti huolettaa, käy vaikkapa adhd-liiton sivuilla kurkkimassa lisätietoa. Sieltä löytyy myös sellainen palvelu, jossa voi asiantuntijoille laittaa kysymyksiä. Osoitteesta en ole ihan varma, mutta muistelen sen olevan www.adhd-liitto.fi. Myös Googlettamalla löytyy varmasti.
On hyvin aikaista miettiä lääkityksen hintaa, koska se ei ole millään lailla ajankohtaista. Uskoisin, että loppujen lopuksi lääkitys on melko harvalla lapsella, ennen sen aloittamista pyritään kyllä käyttämään muita menetelmiä. Tuo lääkitys on kyllä melko kallis, mutta sitä varten saa sitten kelalta haettua myös hoitotukea.
tuon ikäisen pitääkin mennä ja touhuta :-) Itellä 1v10kk poika ja oikea vilperi, ei malta pysyä paikallaan ja juoksee, kiipeää ja touhuaa koko ajan.
Tytöllä (nyt 9v.) todettiin vuosi sitten adhd ja hän oli vuoden iässä itse rauhallisuus, ongelmat tulivat vasta myöhemmin...
Jos kuitenkaan poikasi ei kolmen vuoden iässäkään malta keskittyä, hae ihmeessä apua.
minusta ovat ne, että lapsesi syö ja nukkuu hyvin.
ADHD- ja muillakin autismin kirjoon kuuluvilla lapsilla ovat unihäiriöt enemmän sääntö kuin poikkeus. Myös syöminen takkuaa monilla.
Puheenkehityskin viivästyy monilla.