Vampyyrit

Kertokaas hyviä vampyyri sivuja, mistä löytyisi tietoa oikeasti eläneistä vampyyreistä..?
6324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

..olisi vielä hyvä jos ne sivut olisivat suomeksi;) Ei sillä ettenkö ymmärtäisi, mutten halua alkaa käntää tekstiä suomeksi, koska olen tekemässä esitelmää.. joutuisi tekemään ihan liikaa töitä;)

Äänestä

Onko niitä oikeastikin elänyt ;) Jos on, kerro ihmeessä koska ja missä.

Äänestä
  • ..kun kerran kysyit niin:
    Tälläiset henkilöt kuten Vlad "seivästäjä" Dracula ja Kreivitär Erszebeth Bathory olivat ns. "vampyyrejä"..Saaneet vampyyrin maineen tekemisillään. Eli vastaavanlaisista tapauksista etsin tietoa.

    Äänestä

  • Lady kirjoitti:

    ..kun kerran kysyit niin:
    Tälläiset henkilöt kuten Vlad "seivästäjä" Dracula ja Kreivitär Erszebeth Bathory olivat ns. "vampyyrejä"..Saaneet vampyyrin maineen tekemisillään. Eli vastaavanlaisista tapauksista etsin tietoa.

    alkunsa joistain tositapahtumista. Esim tuo Dracula, oli olemassa henkilö jota kutsuttiin Vlad Seivästäjäksi muttei vampyyrimaisista teoista vaan toisenlaisista julmuuksista vihollisiaan kohtaan. Saat sen selville keskiajan historiankirjoista, jutut olivat niin julmia etten viitsi niistä tässä.... joka tapauksessa aivan erilaisia kuin vampyyritarinoissa.
    Tuohon Vlad Seivästäjäjuttuun sitten kirjailija loi omassa mielikuvituksessaan nimen Dracula ja sille kehyskertomuksen Transsylvioineen, tosin kylä on olemassa mutta siellä käyneenä voin kertoa ettei se ole nyt eikä koskaan aikaisemminkaan ollut mikään synkkä paikka. Eli kokonaan keksittyä.

    Samoin on mielestäni hauskaa tämä goottijuttu, oikeat gootithan olivat sieltä lähinnä saksanmaalta ja aivan erilaisia kuin mitä goottivillitys nykyään roolileikkinä esittää. Nykyajan gootti-imagon loivat pari amerikkalaista sarjakuvantekijää ja sitten japanilainen piirtäjä (jonka nimeä en nyt muista) joka lisäsi kivoja ristejä ja repalepukeutumisen tarinaan ellei sitten peräti vielä yhdistänyt aikaisempiin tummiin sarjakuviin tuota goottijuttua... täytyykin ottaa selvää.

    Ei ole olemassa oikeasti vampyyrejä tai ihmissusia vaikka haluaisimmekin. Anteeksi jos olen näin negatiivinen mutta sehän osoittaa että olen tosikko ja minäkin haluaisin mystiikkaa elämään kutn nimimerkki kertoo, kuljen kuun varjossa...

    Äänestä

....vampyyrilepakot-kohde 2

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lady kirjoitti:

Kertokaas hyviä vampyyri sivuja, mistä löytyisi tietoa oikeasti eläneistä vampyyreistä..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu