Voiko flunssaisen lapsen viedä päiväkotiin jos ei ole kuumetta? Tietysti hoitaisin kotona itse mutta onko se luvallista jos ei ole kuumetta.
flunssassa päiväkotiin
vai kotiin
6815
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voi toki pikku flunssassa olla hoidossa, mutta jos olet sitä mieltä että lapsesi on niin huonokuntoinen ettei hän jaksa olla hoidossa, niin ota yhteyttä lääkäriin. Lääkäri voi kyllä kirjoittaa sairasloman ilman sitä kuumettakin. Työnantaja, joka voi myöntää loman "puhelimitse" yleensä edellyttääkin sitä kuumetta.
Meidän kunnassa ei riitä neuvolankaan lappu, jos ei ole lapsella kuumetta.
Ongelmaa et tuota itsellesi etkä lapsellesi, mutta entäs ne muut tarhan lapset, jotka saavat sitten pikku-Liisaltasi pöpön, ja pahimmassa tapauksessa tartuttavat sen kotona olevaan pikku-Olaviin, ja jos kyseessä on esimerkiksi RS-virus, on pikku-Olavi kohta sairaalan lastenosastolla.
Oletko ajatellut, että kun viet sairaan lapsesi hoitoon se tarttuu myös muihin lapsiin ja joukossa on myös sellaisia, joille ns. "tavallinen flunssakin" on jotain kamalaa.
Meille se tietää yöpymisiä sairaalassa, ja jos se saadaan lääkityksellä pidettyä, ettei sairaalareissu ole edessä, tietää se ainakin parin yön valvomisen ja muutaman poissaolopäivän töistä.
Että pientä vastuuntuntoa myös muita ihmisiä ajatellen!!! Kyllä se sinun työsi siellä säilyy, vaikka sairasta lasta kotona hoidatkin ja siihen sinulla on laillinen oikeus ja myös moraalinen vastuu!!!
Nykyisin silmätulehduksessakin annetaan lekurilta vain tipat, ja sanotaan, että voi viedä hoitoon samantien.
Pientä flunssaa on päiväkotimme lapsissa ollut koko syksyn ja talven. Yleensä ne joilla on huonompi vastuskyky sairastuvat kuumeeseen, toiset eivät.
Ikävä tosiasia on se, että työmaailman paine on nykyään sellainen ettei lapsen yskä/ nuha riitä syyksi olla kotona. Ja tervehtyneet lapset viedään hoitoon heti paikalla, vaikka yksi kuumeetonkin päivä olisi oltava kotona.
Tämä tulisi mielestäni nostaa ihan yleiseksi puheenaiheeksi mediassakin.
Mutta vastaus alkuperäiseen kysymykseeni on, että lapsen saa viedä hoitoon jollei kuumetta ole. Mutta kurjaahan se on pienen ihmisen puolikuntoisena hoidossa olla.
Lapsessani oli yskää ilman kuumetta 1,5 viikkoa. Vein lapsen päiväkotiin koska ajattelin että ei ole kuumetta voi viedä. Vihdoinkin käytin tänään lääkärissä kun ei mennyt ohi, oli keuhkoputkentulehdus vaikkei kuumetta ollutkaan. Heti sain sairasloman töistä, vaikkei kuumetta ollutkaan.
Itse ajattelen että jos minut potkitaan töistä sen takia pois, että hoidan sairasta lastani, niin sitten potkitaan, eikä näköjään kuumetta tarvita jotta voi hoitaa lapsensa kotona terveeksi