Voitti se Niinistö ...

oivahärkönen

..., perskuta rallaa, Vanhasen. Vanhasen olisi pitänyt noudattaa neuvojani, eikä hakeutua presidenttiehdokkaaksi. Pääministerin tehtävä ja keskustan pitäminen suurimpana puolueena ovat tärkeämpiä asioita kuin tuo nykyään riisuttu presidentin virka. Tällä vaalituloksella voidaan vaarantaa noiden tärkeämpien säilyttäminen.

Mutta eipä tämä politiikka tähän lopu. Vanhasen jatkaa nyt kaikella tarmollaan pääministerinä. Siinä tehtävässähän hän on saanut paljon aikaan ja gallupeissakin äänestetty suosituimmaksi pääministeriksi kautta (gallup)aikojen.

8

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matti Vanhasen katkera tappio tässä vaalissa varjostaa hänen toimintaansa jatkossa pääministerinä. Tämähän on todella selkeä epäluottamuslause hänelle myös pääministerinä..

      Jos Vanhaseen kansa olisi luottanut, hän olisi saanut huomattavasti paremmat kannatuslukemat.

      Kansa haluaa selkeästi sinipuna-hallitusta takaisin. Seuraava pääministeri on Sauli Niinistö tai Paavo Lipponen.

      • Niinistölle?

        Rautalehden olisi aika mennä sinne Halosen vaalijuhlaan jonne kuitenkin olet menossa.


      • tappio..

        Halosenkin kannattajilla kun hän ei päässyt ensimmäisellä kierroksella läpi!

        Ja se näkyy heti tällä palstallakin.
        Hirveällä paniikilla heti alettiin hyökkäämään porvariyhteistyötä vastaan.


      • Maltillinen porvari

        Ei ollut Vanhanen ollenkaan katkerana.

        Päinvastoin, hän näytti suorasekäisyytensä ja ilmoitti selkeästi ja perusteluja esittäen, omiensakin vaalivalvojaisissa äänestävänsä nyt Sauli Niinistöä.

        Vanhanen ei siis piilotunut mihinkään, vaan toimi reilun suomalaisen miehen tavoin.

        Tästä on Vanhasenkin kannattajana helppo jatkaa.

        Pääministerin toimintaan tällä vaalilla ei ollut mitään muuta vaikutusta kuin, että Matti Vanhanen jatkaa suosituimpana pääministerinä.

        Rehti suoraselkäisyys vain kasvattaa hänen suosiotaan.


    • oivahärkönen

      Mutta suurena ilonaiheena vaalissa oli kuitenkin se, että Haloskaa ei valittu presidentiksi.

      • haloskalainen Kepu

        Keskustan väki varmistaa Halosen valinnan 2. kierroksella. Puolet äänestää Halosta.


      • toinen puoli
        haloskalainen Kepu kirjoitti:

        Keskustan väki varmistaa Halosen valinnan 2. kierroksella. Puolet äänestää Halosta.

        demareista äänestää Niinistöä.


    • Zarathustra

      Vanhanen on ollut suosittu pääministeri koko uransa ajan. Olit, Oiva, alusta alkaen oikeassa, ja kansa on tänään osoittanut olevansa samaa mieltä: Vanhanen on hyvä pääministeri, jota ei ole syytä päästää seremoniamestarin virkaan!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      500
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      487
    Aihe