Mitä mieltä arvoisat veljet ja sisaret olette EE:stä?
EE:hän on lyhennetty,"Evankeliointi Elämäntapana".
Mielestäni se on "tämänpäivän-tulevaisuuden juttu."
Olisiko ihan lopunajan "evankelioimisrynnistys" jossa saamme osoittaa olemmeko sanan viejiä kirkkojemme ulkopuolella vai sisällä.
Siunausta tälle työlle!
Mitä mieltä
6
333
Vastaukset
Evankeliointi on aina Hyvän sanoman kertomista ja Jumalan asialla olemista. Tämä EE lähtöisin USA:sta 1960 James ja Anne Kennedyn toimesta, joten näihin aina suhtaudutaan varauksella Suomen maaperällä. Ajattelisin että EE:n istuttaminen jokaiseen seurakuntaan avaisi veljeyttä ja sisaruutta yli seurakunta rajojen, ihan niinkuin sinäkin sen perään kuulutat.;)
Tässä EE;n julkilausuma:
"Raamattu on inspiroitu, ainoa virheetön ja arvovaltainen Jumalan sana.
On yksi Jumala, ikuisesti kolmessa persoonassa oleva: Isä, Poika ja Pyhä Henki.
Meidän Herramme Jeesus Kristus on Jumala ja ihminen yhdessä persoonassa. Hän syntyi neitsyestä, eli synnittömän elämän, teki ihmeitä ja sovitti synnin sijaisuhrillaan kuolemansa ja vuodattamansa veren kautta. Hän nousi ruumiillisesti kuolleista, Hän nousi Jumalan oikealle puolelle ja Hän tulee henkilökohtaisesti palaamaan takaisin kunniassa ja voimassa.
Uudestisyntyminen Pyhästä Hengestä on täysin välttämätöntä kadotetun ja syntisen ihmisen pelastumiseksi.
Iankaikkinen elämä otetaan vastaan uskon kautta luottamalla yksin Jeesukseen Kristukseen pelastuakseen.
Pyhä Henki asuu kaikissa uskovissa ja antaa heille kyvyn elää jumalista elämää.
Sekä pelastetut että kadotetut nousevat kuolleista - ne, jotka ovat pelastetut elämän ylösnousemukseen ja ne, jotka ovat kadotetut tuomion ylösnousemukseen.
Kaikkien uskovien välillä on hengellinen yhteys meidän Herrassamme Jeesuksessa Kristuksessa.
Paikallisseurakunta on ensisijainen Jumalan asettama toiminnan keskus evankelioivalle toiminnalle maailmassa.
Jokainen uskova on saanut Kristukselta käskyn "saarnata evankeliumia kaikille luoduille" ja "tehdä kaikista kansoista opetuslapsia."
Kokemattomat Kristuksen todistajat voidaan parhaiten varustaa kertomaan evankeliumia antamalla heidän osallistua koulutusryhmiin, joissa toteutuu käytännön harjoittelu todellisissa todistamistilanteissa, joita johtaa kokeneempi Kristuksen todistaja."- taram2
...tälläisessä esittely tilaisuudessa.
Ylätyksekseni paikalla oli paljon väkeä.
Yhtä lukuun ottamatta kaikki oli kiinnostuneita asiasta.Eräs paikallaolia istui joukossa kutoen sukkia.Tämä siitä huolimatta että tilaisuus oli rukoushuoneella ja yleensä kun siellä ollaan ei oteta "kutimia" mukaan,mutta siltä tolloltahan voi odottaa mitä vain.
Jään mielenkiinnolla odottamaan mitä EE poikii täällä lisää. - öghrindae, linjh ngdgve kun...
taram2 kirjoitti:
...tälläisessä esittely tilaisuudessa.
Ylätyksekseni paikalla oli paljon väkeä.
Yhtä lukuun ottamatta kaikki oli kiinnostuneita asiasta.Eräs paikallaolia istui joukossa kutoen sukkia.Tämä siitä huolimatta että tilaisuus oli rukoushuoneella ja yleensä kun siellä ollaan ei oteta "kutimia" mukaan,mutta siltä tolloltahan voi odottaa mitä vain.
Jään mielenkiinnolla odottamaan mitä EE poikii täällä lisää.Kristittyjen ja ei kristittyjen kanssa ei voi keskustella evankelioimisesta.
Adventistit kuuluvat yhden liiton uskoviin yhdessä Jeh. tod:n ja juutalaisten kanssa.
Kristityt uskovat erilliseen Uuteen liittoon joka on täysin eri asia kuin Israelin kanssa solmittu Mooseksen liitto.
Evankeliumin sanoma on vain kristinuskossa.
Se puuttuu juutalaisuudesta, jeh. tod. ja adventisteilta.
- Henki tekee eläväksi
..oamlla salaisella tavallaan...ja kutsuu valittujaan voiteluun?
- taram2
Mutta en voi ymmärtää,ehkä minun ei tarvitsekaan,mutta ihmiset jotka väittävät olevansa Jeesuksen opetuslapsia kammovat ajatusta evankelioimisesta elämäntapana (EE).Se on täysin mahdoton yhtälö uudestisyntyneenä.
Siksi on hyvä kun tälläisiä "herätyksiä" tulee eri kirkkoihin.
Ainoastaan jalkautuminen sinne missä ihmiset ovat on Jeesuksen opetuslapsena olemista.
Jos se ilmenee vain kirkoissa,rakennusten sisällä niin voi kysyä:"kuka siitä hyötyy?"
"Rohkaiseminen toinen toistaan",uskonveljinä on eri asia.
- poika
Siellä missä kristitty on läsnä, siellä hän on Jumalan valtakunnan edustajana läsnä. Jos autuuslupaukset ovat tosia kristitystä, niin hän toimii valona ja suolana siinä ympäristössä, missä hän kulloinkin on. Näitä eläviä soluja eli Jumalan armon kätilöitä tarvitaan nyt enemmän kuin ehkä aiemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 412760
- 562588
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle492222Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3351940- 1371682
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161515Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71348Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101207- 421126
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661086