ADVLISTA selvitystilassa

SDA:N oma "stasi"...

..Adventtikirkon epäviralliosesti Unionin puolelta ja virallisesti aktiivisten jäsenten edustama keskustelufoorumi on ollut kiinni, koska siellä alkoi vastapuoli saada niskalenkkiä asiallisilla kommenteillaan?

Onko tämä heikkoutta vai vahvuutta?
EGW kehoitti kunnioittamaan vastaväitteitä ja olemaan totuudellinen...?

15

2012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muurit sortuu

      ...piakkoin ja vesi tulvii....?

    • taram2

      En tiedä näistä syytöksistä ja en niistä paljoa välitä,mutta on yksi selvitystila johon meidän kaikkien uudestisyntyneiden on suhtauduttava vakavasti!

      Se on asiantila kun "tuomio aloitetaan Jumalan huoneesta".
      Silloin ei kysytä onko SPA,helluntailainen tai katolilainen.
      Silloin ei kysytä onko kysymys keskustelupalstoista t.m.s.
      On kysymys kaikista uudestisyntyneistä,Jumalan seurakunnassa ja heidän seulomisest jyvistä ja akanoista.

      Oletko sinä uskova huomannut viimeaikoina riepotusta kirkossasi,n.s. seurakunnassasi?
      Ei olisi mikään kumma jos tuo "puhdistustyö" olisi nyt alkanut.

      • TT-ja kirjat avattiin

        Monilla on nyt miettimisen paikka...onko Babylonin langenneittein kristillisten kirkkojen haureuden malja saavuttanut jo myös SDA:n johdon...kuten EGW ennusti...käyvän...ja siksi maallikot päättävät työn?

        Tämänkaltaista on liikkeellä vahvasti!


      • mutta teatteri
        TT-ja kirjat avattiin kirjoitti:

        Monilla on nyt miettimisen paikka...onko Babylonin langenneittein kristillisten kirkkojen haureuden malja saavuttanut jo myös SDA:n johdon...kuten EGW ennusti...käyvän...ja siksi maallikot päättävät työn?

        Tämänkaltaista on liikkeellä vahvasti!

        kukoistaa ja ekumeeniset kulissit komistuvat....onko Herrasta vai antikristuksen henki....


      • richard cool
        mutta teatteri kirjoitti:

        kukoistaa ja ekumeeniset kulissit komistuvat....onko Herrasta vai antikristuksen henki....

        Pensseleitä tarvitaan kun maalataan. Ja rapatessa roiskuu. Kun kirjoitetaan harkitusti ja hyvällä mielellä, niin ei tule tuhrittua. Muuten tuo penseys on tosi ainakín omalla kohdallani. Olen taistelemssa miinuspuolelta pinnalle. Huokailen ja valitan. Ei Herra väsy kun syntinen pyytää armoa. Ongelmat ovat olemassa
        enkä itse ole niitä kaikkia pystynyt ratkomaan. En tiedä mikä vaiva sulla on, mutta rukoillaan. Ehkä Herra osoittaa oivallisen tien yhä selvempä nä lapsensa kulkea eteenpäin. Rukoillaan ! Kiitos muistamisesta.

        (Pensacon oli muistaakseni herätyksen historian kannalta merkittävä etappi)


    • vastaan

      Eikös Suomen adv.kirkon pitänyt tulla vapaammaksi ja suvaitsevammaksi, kun uusi esimies, Atte, valittiin johtoon???

      • Timo Flink

        Advlist ei ole Adventtikirkon valvonnan alainen. Se oli alunperinkin yksityisten adventistien pystyynpistämä smartgroups keskustelupalsta, johon Adventtikirkolla ei ole osaa. En tiedä mitä sille lienee tapahtunut. En ole listan jäsen. Voisin tietysti yrittää ottaa selvää :)

        Timo Flink


      • mot
        Timo Flink kirjoitti:

        Advlist ei ole Adventtikirkon valvonnan alainen. Se oli alunperinkin yksityisten adventistien pystyynpistämä smartgroups keskustelupalsta, johon Adventtikirkolla ei ole osaa. En tiedä mitä sille lienee tapahtunut. En ole listan jäsen. Voisin tietysti yrittää ottaa selvää :)

        Timo Flink

        Olisi Timo sinunkin hyvä olla tietoinen, mitä listalla tapahtuu ja mitä ei.
        Adv.kirkon papin luulisi olevan kiinnostuneempi, miksi seurakuntalaiset keskustelevat ja mistä aiheista.Tuntuu, että tosiaankin nyt on alkanut selvästi "seriffillä" olemaan sormensa enemmän pelissä, koska toisia tarkkaillaan enemmä kuin toisia ja tämä melestäni on vastoin kansalaisoikeuksia.


    • Kirkolla ei taatusti ole mitään tekemistä listan vaikeuksien kanssa... CIAkin olisi parempi veikkaus... taisin nimittäin joskus siellä vihjailla Bushin hulluuksista.

      No leikki sikseen. Koko listahan on ihan kesy kotikissa, joka ainakin viime aikoina kehräillyt hissukseen pehmoaiheita kaikkien vapaasti luettavissa. Jos joku on joskus harvoin sortunut henkilökohtaisuuksiin on sheriffi läpsäyttänyt sormille, mutta kirkko ei ole ottanut kantaa listan kysymyksiin, jaarituksiin, huhuihin, opetuksiin tai väitteisiin muutamien listalaisten hartaista toiveista huolimatta.

      Paras ehdotus listan muutaman päivän ongelmiin on suositella, että englantilaiset(?) hoitajat kävisivät antamassa elvytystä huonovointiselle serverilleen.

      Kai A

      • laita paremmaksi

        ...onko sinulla jotain kovempaa kamaa takataskussa...ota tiikeri esiin, mutta paperitiikeri jo tunnetaan....


      • parempaa

        vai onko liian kuuma ajatella....


      • Olisihan sitä paljonkin aiheita, joissa käsityksiä olisi hyvä tuulettaa ja piiskata niin itseä kuin veljiänikin luottamaan vain Jeesuksen ristiin.

        Mutta kun on töitäkin joskus tehtävä... ja juuri nyt pitää lähteä hakkaamaan sulkapalloa, joka sattuu olemaan vanhoille luille parempaa kuin näppiksen takominen. Eli säilyköön palsta kotikissana.

        Kai


    • Niin mikä ihmeen vastapuoli, vai tarkoititko mahdollisesti VATSAPUOLI? Advlista kirjoitteluhan on ollut viimeaikoina erikoisen yksitoikkoista ja etten sanoisi suorastaan, (niinkuin joku sen jo aikaisemmin ilmaisi) "pystyyn kuollutta." Esim. "Kiitos vastauksestasi",tai henkilökohtaisia viestejä,"Tavataanko siellä","Kyllä siellä sitten tavastaan", ja niin edelleen. Joukkoon on kyllä mahtunut myös korkeatasoisempaakin pohdintaa, mutta missä se niinsanottu vastapuoli on luuhannut???

      • unilukkari

        Joopa joo...ei noissa promilleissa ajatus luista
        muillakaan.....henki on kateissa koko porukalta...mutta niin se vaan on ettei sanoissa ole voimaa ilman tekoja....

        miten olisi.....avantouinti....


    • jerba

      yritän vain päästä lukemaan. ei nyt muuta asiaa. kt

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe