Hei,
laittaisikko poikasi taistelemaan natojoukkoihin ,
minä en laittaisi poikaani taistelemaan .
Suomessa pärjätään ilman mitään natojoukkoja ,
samoin ilman euta.
Minä äänestän Tarjaa.
laittaisikko poikasi taistelemaan natojoukkoihin ,
minä en laittaisi poikaani taistelemaan .
Suomessa pärjätään ilman mitään natojoukkoja ,
samoin ilman euta.
Minä äänestän Tarjaa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Antaisitko jonkun miehen naida poikasi perseeseen?
Lienee yhtä älytön kysymys...
Minä äänestäs Oikeaa, eli Saulia.
siitä tykkäis. ;)
Sotimaan jos se tykkäisi tehdä sen jonkin asian puolesta?
Sotiessa voi kuolla, naidessa voi tulla hankaumia ja vähän sotkua... Kai tuon eron nyt kapitalistinenkin tanopää tajuaa?
ja lähetän poikani mihin sotaan vaan kun vain ei itse tarvi mennä.
ja sitä myös ketä äänestää (Sauli Niinistö)
Hei,
Laittaisitko poikasi taistelemaan EU:n nopeantoiminnan joukkoihin tai hyökkääjää vastaan ilman miinoja ja ilman kunnon aseistusta ja vieläpä "yksin" ilman tukea muualta..?
Huomaa, että sekä NATO että EU:n nopeantoiminnan joukot ovat samaa tavaraa ja niihin otetaan vain vapaaehtoisia..
Yrittäkää nyt jo viimein ymmärtää että Presidentti ei suomea voi natoon viedä, ja niinkuin Niinistö itse on sanonut asiasta tulee kansanäänestys jos asia joskus eteen tulisi.
Ajoissa sotaan kannattaa lähettää pieni joukko vapaaehtoisia, ennenkuin koko maa joutuu hävityksen alle. Halonen ja Tuomioja yrittävät vakaumuksensa vuoksi parhaansa, että Suomi taas pääsisi ensi sodassa taistelemaan yksin. -Tai sitten yhdessä itänaapurin kanssa, mutta haluamme kuulua länteen koska sosialistien touhu on jo nähty.
Lähettäisin poikani mielummin Naton joukkoihin taistelemaan kuin punikkisuomen paska-armeijaan kuolemaan jonkin hyödyttömän maaläntin vuoksi.
Ensi syksynä vaan käyntiin sotainvalidien syyskeräys Niinistön eurooppalaisten natojoukkojen hyökkäyksessä kaatuneiden omaisille ja haavoittuneille Suomalisille sotahulluille upseereille ja sotilaille.
Hyvä, että jollakin on jalat maassa!
Täällä tuntuu olevan tyhjäpäisiä uhoajia vailla
minkäänlaista viisautta ja todellisuuden tajua.
Heräävät vasta kun SINKKIARKKUJA alkaa virrata
suomen kamaralle, silloin myöhäistä itkeä!!! AMEN.
Tiedoksi, että Halonen on näin vaalien aikaan lievä Naton vastustaja, mutta odotapa korkeintaan vuosi eteenpäin niin on ääni muuttunut pelkäksi Naton kannattajaksi. Halonen sanoo, että EU:n nopeantoiminnan joukoissa mukana oleminen takaa sen, että sodan syttyessä Suomi saa samanlaisen sotilaallisen tuen kuin olisi mukana sitten EU:n yhteisessä sotilaallisessa liitossa tai Natossa. Tämä ei todellakaan pidä paikkaansa jonka hän tiedostaa itsekin. Toisaalta EU:n nopeantoiminnan joukkoihin liittyminen tarkoittaa sitä, että se on jo yli yksi jalka ovenvälissä kohti Nato-jäsenyyttä jonka Halonenkin tietää.
Lisäksi Nato-jäsenyys ei tarkoita sitä, että äitien tulisi lähettää poikansa pakosti sotimaan. Eivät muutkaan Nato maat tee näin (oliko esim. Norja ja Saksa mukana Irakissa eivät)!! Nato joukkoihin, jotka lähetetään kentälle muodostetaan halukkaista armeijan nostojoukoista ja asepalvelusta suorittavista. Uskoisin, että hyvin todennäköistä on vielä sekin, että nykyinen puolustusjärjestelmä muuttuu lähivuosina palkka-armeijaksi.
NORJAAN LISÄÄ VALMIUSJOUKKOJA
Norjan hallitus aikoo esittää palkattavaksi 700 uutta ammattisotilasta. Esitys on osa puolustusvoimien uudistusta.
Suunnitellun joukon tulisi olla valmis lähtemään kriisialueille lyhyellä varoitusajalla. Telemark pataljoonalla on jo ennestään 300 palkattua sotilasta. Suurin osa heistä palvelee tällä hetkellä Irakissa. (HOW)
Tanskalaisjoukot
pysyvät Irakissa
Tanskalaiset sotilaat jatkavat työtään Irakissa. Näin vakuutti pääministeri Anders Fogh Rasmussen tehtyään kolme päivää kestäneen kiertomatkan Lähi-idässä.
Rasmussen vieraili perjantaina Irakissa, missä hän tapasi pääministeri Ijad Allawin, tulevaksi pääministeriksi kaavaillun Ibrahim al-Jaafarin ja kurdijohtaja Jalal Talabanin. Keskustelujen perusteella hän sanoi tulleensa vakuuttuneeksi siitä, että ulkomaisia joukkoja tarvitaan vielä pitkään sodan runtelemassa maassa.
- Tämän selkeän käsityksen sain irakilaisilta poliitikoilta, Rasmussen sanoi ennen paluuta kotimaahan.
Hänen mukaansa irakilaiset olivat painottaneet haluavansa ulkomaista apua, jotta he voisivat kouluttaa omia poliiseja ja sotilaita ja näin itse kantaa huolta turvallisuudestaan.
Nato-maa Tanskalla on runsaat 500 sotilasta Irakissa
siis laittaisin