Mitä mieltä?

Kuinka suurta syntiä ovat ns. valkoiset valheet, jos ne eivät vahingoita ketään?
7315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Silloin hyväksyt että jokainen ihminen voi valehdella missä tahansa tilanteessa koska vain. Moraalisissa kysymyksissä ei tarkastella seurauksia.

Äänestä
  • Onpa raudanlujaa logiikkaa.

    Äänestä

  • Jos sanoo vaimolle että "oletpas sinä kaunis tänään" vaikka se näyttäs ihan hirveeltä, niin se on valkoinen valhe. Sillä vaan ehkä pelastettiin vaimon oko päivä jos sillä on ollu rankkaa. Veikkaan että tommosen valheen jälkeen ois taivaaseen pääsy lähellä. Helvettiin joutaa semmoset paskat jotka ois sanonu "Hyi helvetti ku oot ruma, mees ny meikkaan vähä ja läskiki oot"

    Äänestä

Mihin pyrit kysymykselläsi?

Mielestäni Jumala ei jaottele syntejä pieniin tai suuriin.

Synti erottaa ihmisen Jumalasta, ei pieni synti tai suuri synti.

Mikäli haluat vaeltaa Kristuksen yhteydessä, katso tarkoin kuinka vaellat:

"Katsokaa siis tarkoin, kuinka vaellatte: ei niinkuin tyhmät, vaan niinkuin viisaat..." Ef. 5:15

Muista kuitenkin, että Jumala ei halua tuomita, vaan armahtaa ja rakastaa!

Äänestä
  • kysymyksellä sitä kun joku esim. kysyy mielipidettä uusista vaatteistaan, ylipainostaan,ym. En useinkaan pysty rehellisesti vastaamaan, kun en halua pahoittaa kenenkään mieltä. Minua on alkanut vaivaamaan nämä pikku valheeni, yritän kyllä vältellä tilanteita jossa joudun "narraamaan", siis tekemään syntiä.

    Äänestä

  • tuli.näin se on.

    Äänestä

  • Syntinen kirjoitti:

    kysymyksellä sitä kun joku esim. kysyy mielipidettä uusista vaatteistaan, ylipainostaan,ym. En useinkaan pysty rehellisesti vastaamaan, kun en halua pahoittaa kenenkään mieltä. Minua on alkanut vaivaamaan nämä pikku valheeni, yritän kyllä vältellä tilanteita jossa joudun "narraamaan", siis tekemään syntiä.

    Tee niin tai näin se on kumminkin syntiä.
    Jos luokkaat toista ihmistä= synti..
    Jos valehtelet = synti.
    Eli kaikki on syntiä, elämäkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Syntinen kirjoitti:

Kuinka suurta syntiä ovat ns. valkoiset valheet, jos ne eivät vahingoita ketään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu