Darwinin usko

Kujeje

Evoluutiota on sanottu hyökkäykseksi uskoa vastaan. Näin asia ei todellakaan ole. Evoluutioteoria ei itse asiassa ota millään lailla kantaa Jumalan olemassaoloon.

Itse asiassa jopa Charles Darwin, evoluutioteorian isä oli uskovainen mies. Hän sanoi, että evoluutio saattoi olla Jumalan tapa toteuttaa luomistyötään.

Eikös Raamatussa sanota, että Jumala antoi ihmiselle kyvyn ajatella omilla aivoillaan. Asioiden tutkiminen on luonnollista ja kykyä selvittää uusia asioita pitäisi pitää uskovaisten keskuudessa Jumalan lahjana.

Onhan sekin mahdollista, että jos Raamatun luomiskertomus on Jumalan sanaa, se on vain moraalinen opertus, jonka Jumala on suuressa viisaudessaan antanut ihmisille. Eiväthän muinaiset kansat olisi ymmärtäneet mitään evoluutiosta saati muista kehitysvaihtoehdoista. Nykyäänkin suuri osa papeista sanoo, että luomiskertomusta täytyy tulkita kuvainnollisena tarinana ja moraalisena opetuksena, eikä tositarinana.

4

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on puhdasta satua

      Siksi sitä ei ole syytä sekottaa
      tieteen rinnalle joksikin vaihtoehdoksi.
      Tutkitaan luontoa vaan ilman satukeijuja
      ja menninkäisiä.
      Kun sormi menee suuhun tulee monelle nämä
      luomiskertomukset ja sitten ollaan jo vallan
      pihalla.

      • uskov.

        Evoluutio on satua ja luomiskertomus totta!
        Miten voit kuvitella että elävät olennot "kehittyisivät" itsestään?

        On tutkittu, että kehittymällä ei voi syntyä monimutkaisia biologisia koneita.


      • uskov. kirjoitti:

        Evoluutio on satua ja luomiskertomus totta!
        Miten voit kuvitella että elävät olennot "kehittyisivät" itsestään?

        On tutkittu, että kehittymällä ei voi syntyä monimutkaisia biologisia koneita.

        "Miten voit kuvitella että elävät olennot 'kehittyisivät' itsestään?"

        Vaikeatahan se on, eli tämä osoittaa sitä ettei jumala voi olla olemassa, koska se olisi huomattavasti epätodennäköisempää että joku hyperälykäs jumala syntyy/kehittyy kuin että elämä kehittyy maapallolla...


      • Kujeje
        uskov. kirjoitti:

        Evoluutio on satua ja luomiskertomus totta!
        Miten voit kuvitella että elävät olennot "kehittyisivät" itsestään?

        On tutkittu, että kehittymällä ei voi syntyä monimutkaisia biologisia koneita.

        Kuten olen sanonut, evoluutioteoria ei vastusta Jumalan olemassaolon mahdollisuutta. Se on voinut olla Jumalan tapa toteuttaa luomistyötään.

        Miksi muuten kirjoitat tuon luomismyytin puolesta niin ponnekkaasti. Onko sinulla jotain todisteita sen puolesta? Miksei kaikkivoipa jumala olisi voinut luoda elämää evoluution avulla?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2485
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1634
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      141
      1286
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      293
      1086
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      314
      1036
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      1012
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      22
      975
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      926
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      814
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      783
    Aihe