Pressa on suunnannäyttäjä

Eihän pressa mitään varsinaisesti päätä tai määrää, mutta kyllä kai kaikki ymmärtää, että onhan hän suunnannäyttäjä. Omilla arvovalinnoillaan ja lausunnoillaan hän peilaa kansaamme ja maatamme esim. ulkomailla.

Kyllä Niinistöllä on arvot, joihin kaikki tämän maan kansalaiset voivat samaistua. Joissakin osin voi olla eri mieltä, mutta pääpiirteissään tiedän, että Niinistö on lähempänä suomalaisten kantaa.
395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Millaiset arvot sillä Niinistöllä on, joihin tämän maan kansalaiset voivat samaistua??!!

Me emme halua, että Suomi liitetään Natoon! Me emme halua, että hyvinvointivaltio ajetaan alas! Me emme halua, että yhteiskuntaa rakennetaan vain rikkaita pärjääjiä varten! Me emme halua Suomeen äärioikeistolaisia arvoja!

Me emme siis voi samaistua Niinistön arvoihin.

Siksi äänestän Halosta. Inhimillisemmän elämän puolesta.

Äänestä
  • Haluamme sellaisen presidentin, joka arvostaa työntekoa enemmän kuin laiskottelua tai paikallaan olemista tai pysähtyneisyyttä.

    Olemmepa eläneet köyhän tai rikkaan lapsuuden, olemme tehneet lujasti töitä, jotta saisimme tehdä työtämme ja oppia uutta. Kun saamme palkkiomme hyvin tehdystä työstä niin haluamme myös nauttia siitä, onko siinä jotain pahaa?

    Se mitä omistamme niin on kovalla työllä hankittu. Omistuksemme ovat olleet suvussa tai perheessä vuosia, vuosikymmeniä, vuosisatoja, mitä pahaa siinä on, että haluamme säilyttää perinteet seuraavillekin sukupolville? Me maksamme veromme, tarjoamme työtä muille ja ylläpidämme osaltamme tämän yhteiskunnan liikkeessä.

    Arvostamme menneisyyttämme ja menneiden sukupolvien uhrauksia itsenäisyytemme hyväksi. Koemme, että kansainvälinen yhteistyö politiikan eri aloilla esim. puolustusyhteistyö on hyvä asia, koska haluamme säilyttää itsenäisyytemme myös jatkossakin.

    Pidämme tärkeänä suvaitsevaisuutta ja lähimmäisen huomioonottamista, kenenkään tietyn ryhmän etu ei mene muiden edelle, on sitten kysymyksessä yksinäiset, perinteiset ydinperheet, uusperheet, avoparit, avioparit.

    Pidämme tärkeänä, että yhteiskunnassa vallitsee avoin, keskusteleva ilmapiiri ja jossa yritteliäisyydestä ja viitseliäisyydestä ei sakoteta.

    Siksi Niinistö. Suomalaisten presidentti.

    Äänestä

Niinistö on nimenomaan suunnan näyttäjä ja tällä
kertaa suunta on Aasia. Suurpääoman oma pikku
aisankannattaja vie työpaikat ja tavallisten
työssäkäyvien tulevaisuuden Aasiaan. Siinnä on
Sauli pojan ajatus tulevaisuudesta. Siellä on
työväen miehellä aivan eri määrä työlläisiä
johdettavanaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nro 3 kirjoitti:

Eihän pressa mitään varsinaisesti päätä tai määrää, mutta kyllä kai kaikki ymmärtää, että onhan hän suunnannäyttäjä. Omilla arvovalinnoillaan ja lausunnoillaan hän peilaa kansaamme ja maatamme esim. ulkomailla.

Kyllä Niinistöllä on arvot, joihin kaikki tämän maan kansalaiset voivat samaistua. Joissakin osin voi olla eri mieltä, mutta pääpiirteissään tiedän, että Niinistö on lähempänä suomalaisten kantaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu