Äärifeminismi on naissovinismia?

Miesaate

Se ei muuten ole mitään tasa-arvoa, että (keski-ikäinen) naispomo sortaa harjoittelijapoikaa hänen miessukupuolensa vuoksi. Miksi miehet ylipäätään pitää aina vetää kollektiivisesti vastuuseen toistensa tekemisistä ja tekemättä jättämisistä, vaikka eiväthän naisetkaan suostu ottamaan kollektiivista vastuuta toistensa tekemisistä ja tekemättä jättämisistä?

1

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M135

      "Äärifeminismi on naissovinismia?"

      - Erikoinen kysymys. Kuitenkin tässä on lähdettävä siitä, mitä sovinismi on.

      Mitä sovinismi on?

      - Vain itseään sovinistina pitävä voi sen määritellä. Jos määrittelyn tekee ulkopuolinen, se ei ole kovin syvällistä.

      - Mitä sovinismi on? Mies voi yksin määritellä sovinismin miesten keskinäiseksi tekemiseksi yhteisen hyvän vuoksi. Mutta jos joku toinen mies määrittelee sovinismin, se on yhtä oikein, jos määrittelijä itse pitää itseään sovinistina. Ja silloin asiasta keskustellaan.

      Nyt näyttää siltä, että sovinismi on taas määritellyt joku "ulkopuolinen", ja sovinismista keskustelu jää pintapuoliseksi. Kuitenkaan kukaan mies ei ole ulkopuolinen sovinismiin. Periaatteessa jokainen miehen määrittelemä sovinismin peruste on voimassa. Eli tässäkin tapauksessa jos aloittaja pitää sovinismia tuollaisena, se on sitä. Toki voisi kysyä, missä ovat nais-sovinistit. Itse en ole koskaan törmännyt yhteenkään, ja mielestäni tuo on periaatteen mukaan mahdotonta.

      Sitten jotakin muuta kommenttia.


      "Miksi miehet ylipäätään pitää aina vetää kollektiivisesti vastuuseen toistensa tekemisistä ja tekemättä jättämisistä, vaikka eiväthän naisetkaan suostu ottamaan kollektiivista vastuuta toistensa tekemisistä ja tekemättä jättämisistä?"

      - Jos asia todella on näin: Miksi mies ottaisi takapakkia siitä, mikä on hyvä.

      Miksi mies jättäisi miehen makaamaan katuojaan humaltuneena?

      - Oikea vastaus ei ole, että siksi, koska hän on humalassa.



      Meidän miesten on pidettävä toisistamme huolta.

      Mies on aina yksin, kun tämä tekee väärin. Luja ja kaverillinen ote estää monia ihmiskohtaloita sortumasta.

      Mutta kun mies on alkanut sortamaan kanssaveljeään, on tämä myös alkanut olla välinpitämätön naista kohtaan.

      Tämä kaikki näkyy yleisenä pahoinvointina.
      Sekä sokeutena olla tajuamatta sitä, että jotkut asiat on vain pakko tehdä. Vaikka se leipä nyt vain tällä hetkellä sattuu tulemaan liukuhihnalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4722
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3543
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3434
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2940
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2690
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2361
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2175
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe