Voimaa

En vaan yksinkertaisesti saa tehtyä mitään, en pysty heräämään aamulla aikaisin koska väsyttää koko ajan. Opiskelemaan meno ahdistaa, tuntuu että olen erkaantunut opiskelijamaailmasta jo vuosia sitten. Yhtään koulua en ole peruskoulun jälkeen käynyt loppuun. Haluaisin haluta opiskella, mutta mikään ei kiinnosta. En halua olla pätkätöissä ravintola-alalla loppuikääni. Rukoilkaa mulle voimia saada jotain aikaiseksi.. Ahdistaa kovin paljon..
5211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Rakas Jeesus, Sinä tunnet tämän rukouspyynnön esittäjän. Näet hänen hätänsä tilanteessa, kun on vain epävarmoja pätkätöitä, eikä mitään kiinnostavaa ole tiedossa. Anna jotakin hyvää tapahtua hänen elämässään, anna mielenkiinto johonkin asiaan jota kohti hän voisi suuntautua, anna voimia ja viisautta opiskeluun.

Äänestä

Väsyttääköhän sinua aamulla siksi, että olet illalla valvonut myöhään?

Näyttää vähän myös siltä, että pelkäät jo etukäteen mennä opiskelemaan mitään uutta, koska sinulla on huonoja kokemuksia itsestäsi. Sisällä oleva minäsi muistuttaa sinua siitä, että et sinä aikaisemminkaan ole mitään loppuun saavuttanut etkä sinä sitä tee nytkään.

Jatkuva sisäinen ahdistuksen tunne on hälyytysmerkki. Se kertoo että sinä hoidat itseäsi jotenkin väärin. Sinulla on sellainen vaara tuossa tarjolla, että sulakkeesi palaa eräänä päivänä joka ei ollut kaunis.

Tiedät jo jotain itsestäsi, minäkin jo tiedän: "Työpaikkasi ei ole ravintola".
Tästä on hyvä jatkaa. Etsi itseäsi, sillä sisältäsi löytyy paljon asioita, joita olet vuosien mittaan jättänyt kuulematta.

Varaa aika ja mene työkkärin ammatinvalintaan. Se antaa sinulle jo varmuutta siitä mihin suuntaan kykysi saattaisivat sinua opastaa.
Ennen opiskelua kannattaa ottaa joitakin työharjoittelujaksoja muutamassa eri paikassa jotka tuntuisivat kiinnostavan. Silloin sisäinen minäsi saa varmistuksen siitä mikä voisi olla juuri sinun alaasi.

Kun olet valinnut sopivan opiskelupaikan, muistuta itseäsi siitä, että sinulla on ennen ollut taipumusta ensimmäisen vastoinkäymisen tai muun kyllästymisen vuoksi jättää opinnot kesken. Psyykkaa itseäsi siihen, että kyllästymisiä ja vastoinkäymisiä tulee tässäkin opiskelussa, mutta nyt sinä olet aikuisempi ja pysyt ottamaan vastuuta omista tunteistasi.

Ja kuule sinä pystyt opikelemaan valitsemasi aineen ihan loppuun ja kunnialla, sinulla on sisua ja sitkeyttä ota se käyttöön.
Muistan rukouksessa sinua.

Äänestä

Omituista kyllä, mutta minulla on täysin päinvastaisia kokemuksia. Minulle koulu ja opiskelu oli aikoinaan koko elämä. Kunnianhimo ja hyvien tulosten saaminen aiheuttivat paljon stressiä ja ahdistusta.

Olen uskovasta kodista, mutta henkilökohtaisesti sain Jumalan kohdata vasta noin puolitoista vuotta sitten. Sen jälkeen annoin elämäni Hänelle ja sen myötä kaikki ongelmani. Hän on niitä omalla aikataulullaan parannellut, ja on uskomatonta nähdä Hänen työstävän ja parantavan.

Luota Jumalaan. Puhu Hänelle. Hän kuulee pienimmätkin huokauksesi, ajatuksesikin. Hän tietää kaikki huolesi ja odottaa sinua luovuttamaan ne Hänelle. Hän haluaa auttaa sinua pääsemään jälleen jaloille ja uuteen opiskeluintoon. Kun lopetat oman väkinäisen yrittämisen, ja jätät kaiken Isän käsiin ja vain lepäät Hänen armossaan ja rakkaudessaan, alkaa tapahtumaan ihmeellisiä asioita.

Rukoilen puolestasi. Jumalan runsasta siunausta sinun elämääsi.

Äänestä
  • irc galleriasta.

    Äänestä

  • sua kirjoitti:

    irc galleriasta.

    En ole irc galleriassa. Jäänyt tekemättä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskeluun kirjoitti:

En vaan yksinkertaisesti saa tehtyä mitään, en pysty heräämään aamulla aikaisin koska väsyttää koko ajan. Opiskelemaan meno ahdistaa, tuntuu että olen erkaantunut opiskelijamaailmasta jo vuosia sitten. Yhtään koulua en ole peruskoulun jälkeen käynyt loppuun. Haluaisin haluta opiskella, mutta mikään ei kiinnosta. En halua olla pätkätöissä ravintola-alalla loppuikääni. Rukoilkaa mulle voimia saada jotain aikaiseksi.. Ahdistaa kovin paljon..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu