Millä tavoin läntiset suurvallat suhtautuivat Suomen talvisotaan?
talvisota
vänski
171118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Halusivat Stalinin pääsevän Tornionjoelle.
Nimimerkki Semjon-jne ei ilmeisesti ole kovinkaan hyvin perillä historiallisista tapahtumista? Eikös koulussa opeteta?
Ranska suunnitteli avustusretkikunnan lähettämistä kertoo Henrik Tala opinnäytetyössään "Ranskan hanke sotilaallisesta interventiosta talvisotaan". Kyseessä olisi ollut noin 30 000 miehen osasto, ranskalaisten lisäksi brittejä ja puolalaisia. Operaatio tyssäsi Suomen rauhanneuvotteluihin.
Pirkko Kanervon mukaan Italia toimitti Suomeen lentokoneita. Tulivat perille helmikuussa. 5000 italialaista ilmoittautui vapaaehtoiseksi, mutta he eivät ehtineet Suomeen. Syynä olivat passiepäselvyydet, jotka johtuivat Saksan painostuksesta.
Englantilaisia vapaaehtoisia Suomeen tuli, heitähän Suomen valtio muistaakseni elätti vielä jatkosodan aikana(?). Joku muu saa täydentää.
lisäyksiä edellisen kirjottajan asialliseen viestiin, jossa hän mainitsi Suomeen tulossa olleet ulkomaiset avustusjoukot.
Yhdysvalloissa järjestettiin kansalaiskeräyksiä aseiden hankkimiseksi Suomen armeijalle. Myös Isossa-Britanniassa oli vastaavaa toimintaa.
Tulevien länsiliittoutuneiden sympatiat olivat siis tuolloin varsin vahvasti Suomen puolella. Mutta sai Suomi muutakin tukea. Esimerkiksi Meksikossa järjestettiin jopa härkätaistelu Suomen tukemiseksi =).
Taannoin Helsingin Sanomissa oli juttu englantilaisista avustusjoukoista, joita Suomeen saapui aivan talvisodan lopussa. Heidän joukkoonsa oli eksynyt varsin monenlaista väkeä. Kirjoituksessa kerrottiin hauskasti muun muassa eräästä britistä (entisestä pikkurikollisesta), jolle vasta Suomessa selvisi, että hän olikin tulossa taistelemaan neuvostoliittolaisia eikä suomalaisia vastaan. Tätä ennen miesparan toiveena oli ollut "päästä näyttämään niille kirotuille suomalaisille".
Aika vaihtelevasti, sympatiaa tuli apua ei ...
Kansainliitto pisti Suomen asevientikieltoon, johon myös USA liittyi aluksi, Suomalaisten siirtolaisten kovan propagandan myötä alkoi USA:n hallitus muuttaa mieltään, tosin apua ei ehditty kovin paljon saada.
Britannia ja Ranska keräsivät ns. "avustusjoukkoja" Suomen hyväksi, tosin se oli vain peitelty suunnitelma Petsamon ja Kiirunan malmivarojen haltuunotolle, eli Saksan vastainen operaatio. Joukkoja ei ollut koskaan tarkoitus lähettää Suomen rintamalle.
Suomi teki rauhan kaksi päivää ennenkuin maihinnousu Kiirunaan alkoi.
Ruotsi yhtyi kansanliiton tekemään asevientikieltoon, tosin käytöstä poistettua kalustoa myytiin jonkinverran kuten tykkejä jotka oli jostakin 1850 luvulta, niiden kantomatka oli noin 5 - 10 km ja Venäläisillä ei ollut mitään vaikeuksia poistaa niitä pelistä omilla tykeillään jotka kantoivat noin 35 km.
Vapaaehtoisia tuli jonkinverran eri puolilta, tosin niillä ei taisteluissa ollut merkitystä eikä niitä voitu laittaa rintamavastuuseen, Ruotsalaiset saivat alussa yhden lohkon mutta se petti ensimmäisen vuorokauden aikana.
Sen jälkeen ne siirrettiin varmistamaan Sallan lohkon sivustoja eivätä oikeastaan osallistuneet taisteluihin.
Mutta tavisodasta saatiin yksi hyvä opetus, nimittäin ei kannata sotia ilman kunnon aseistusta tai kunnon liittolaista, parempi on jos on molemmat ...
Ensiksikin: Mistä löytyy tieto tuosta Kansainliiton asettamasta aseidenvientikiellosta?
Toiseksi: Ne hyppyheikeiksi nimitetyt jäykkälavettiset tykit mitä ilmeisimmin oli ranskalaista alkuperää.
Kolmanneksi: Ruotsi möi suomelle Boforsin valmistamia pst. tykkejä, tosin rajallisen määrän koska tarvitsi itsekin noita em. tykkejä lisää.
Neljänneksi: Kyllä tuo Ranskan ja Britannian avustusjoukko olisi suurelta osin jäänyt Kiirunan rautamalmikaivoksen suojaksi, Petsamo oli tuosta suunnitelmasta pois suljettu, sehän oli tuossa vaiheessa NL.n miehittämä. Lisäksi tuo länsiliittoutuneiden maihinnousu piti suorittaa Narvikiin josta oli /on rautatieyhteys Kiirunaan, Kiirunahan ei ole satamakaupunki, joten maihinnousu sinne olisi ollut vaikeaa.
Kun Saksa sitten keväällä -40 miehitti Norjan, käytettiin ainakin noita suomen avuksi kerättyjä brittijoukkoja Narvikin maihinnousuun, jossa saksalaiset Eduard Dietl.n johdolla vain vaivoin saivat pidettyä asemansa, tästä hyvästä Hitler nimitti Dietlä Narvikin sankariksi.
Niin tämä kansainliiton junailema asevientikielto on kyllä ihan yleistä tietoutta, ei ole mikään sotasalaisuus.
Toiseksi, Petsamo oli kyllä Suomalaisten hallussa ja eikös Suomi tavallaan huollettu Petsamon kautta.
Britit olivat suunnitelleet mahinnousun todellakin Narvikiin, tuli pieni kirjoitusvirhe ...
Muuten tiesitkö että tiedustelu Narvikin maihinnousua varten Brittitiedustelun toimesta tehtiin kesällä 1938, tästä oli kirjoitus Norjalaisessa lehdessä viime kesänä.
Panee vain miettimään, että mistä Britit tiesi kesällä 1938 että Talvisota syttyy Suomen ja Venäjän välille 1939.
Missään en minä ole nähnyt mainintaa Kansainliiton asettamasta aseidenvientikiellosta suomeen, mutta Kansainliitto erotti kylläkin NL.n jäsenyydestään, syynä sotatoimien aloittaminen suomea vastaan.
Ja Petsamon NL valtasi heti talvisodan ensi päivänä ja aloitti etenemisen kohti etelää, lisäjoukkoja tuotiin juuri Petsamon sataman kautta, joten kyllä tuo Ranskan ja Britannian maihinnousu sinne oli sula mahdottomuus.
Tuo brittitiedustelu Narvikissa oli valmistautumista Kiirunan rautamalmikaivosten haltuunottamiseksi ja saksan malminsaannin estämiseksi, ei silloin ollut vielä missään tietoa talvisodan syttymisestä. NL.n taholta tuli v-38 ensimmäiset yhteydenotot tukikohtien vuokraamiseksi ja Leningradin turva-alueen laajentamiseksi, mutta ei silloin vielä mitään sotaa ennakoitu tulevan, vasta lokakuun alussa -39 oli sitten todellisten neuvottelujen aika ja silloin valmistauduttiin sotaan jo todella.
Tarkoitat varmaan Liinahamarin satamaa tuolla valtauksella.
Petsamon alue oli osa Suomea vielä ennen jatkosotaa.
Muuten kun puhutaan Rippentrop sopimuksesta, jonka N-liitto teki Saksan kanssa.
Niin näissä Bolytbyroon puheissa jotka on julkaistu N-liiton kaaduttua.
Niin tulee esille sellainen asia, että N-liitolla ja Briteillä oli sopimus pohjoisesta rintamasta Saksaa vastaan 1938.
Eli Talvisota, Narvikin satama, Kiirunan kaivokset liittyy kaikki tähän sopimukseen.
Hitler pääsi sopimuksesta jyvälle Talvisodan aikana ja painosti N-liiton rauhaan.
Hitler oli ilmoittanut Stalinille Helmikuussa, että jos Britit nousevat maihin Narvikissa niin Saksalaiset tulevat Suomen avuksi Karjalan kannakselle pyysi sitä Suomi tai ei.
Pidätkö minua aivan tyhmänä?
NL miehitti Petsamon talvisodan ensimmäisenä päivänä tuntureiden yli suunnatulla hyökkäyksellä ja hiukan myöhemmin alettiin joukkoja tuoda Liinahamariin, joka myös kuuluu Petsamoon. Talvisodan rauhassa NL sitten luovutti pääosin Petsamon takaisin suomelle, vain Kalastajasaarennon aiemmin suomelle kuulunut länsiosa jouduttiin luovuttamaan Nl.lle.
Kun NL.lla oli Petsamon alueella vähintään kahden divisoonan joukot, oli tuo länsimaiden interventio mahdoton suorittaa, kun NL.lla oli Murmanskissa iso laivasto ja lisäjoukkoja lähetettäväksi petsamon alueelle.
Minä en ole mitään politbyroon puheita tutkinut, enkä usko sinunkaan tutkineen, mutta, vuonna -38 lännen ja Nl.n välillä ei ollut melkoisen varmasti mitään sopimusta. Vuonna -39 koko kesän länsivallat ja Nl neuvottelivat Moskovassa Hitlerin vastaisen rintaman muodostamisesta, mutta länsi ei ollut suostuvainen Nl.n vaatimuksiin.
Ribbentrop matkusti salaa Nl.oon elokuun alussa ja sopimus allekirjoitettiin 23.8-39, salaiset lisäpöytäkirjat pidettiin julkistamistilaisuudessa piilossa, mutta sopimuksen sanamuodoista epäiltiin sellaisia olevan. Samaan aikaan lännen neuvottelijat olivat tyhjin käsin Moskovassa.
Tämäpä tästä, en viitsi ryhtyä vääntämään joistakin omista oletuksista joille ei mitä ilmeisimmin löydy todisteita.
Miten Venäläiset suhtautui talvisotaan.
Oliko ne meidän puolella vai vastaan.
Tietysti olivat meikäläisten puolella,eikös
ne tulleet vapauttamaan tätä kansaa joistakin
asioista esim. toistamieltä olevilta henki
pois jne.
Tyypillistä Fennomaanien taistolaisten itäistämistä.
fennomaaniutta tuossa oli? Ole hyvä ja määrittele fennomaani, käytät sanaa täysin päin persettä.
Voisit muuten käväistä psykiatrilla koskien noita hysteerisiä vainoharhojasi itäistyksestä ja fennomaaneista.
fennomaani leiman, vituttaako, kuuntelen.....
Koska minä OLEN FENNOMAANI, eli suomenmielinen. Sellainen suomalainen, joka ei ole suomenmielinen ei voi olla isänmaallinen.
Kumpi sinä siis olet: svekonatsi vain russofiili?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomenmielisyys