löytyykö tästä maasta enään toisia autoilijoita kunnioittavia?! kaikki haukutaan nössöiksi tai hulluiksi...
minä SUURESTI arvostan sitä, joka tien päällä joustaa, esim. ruuhkassa päästää eteen.
ihmettelen sitä, että oma napa on tärkein.
minä itse joustan... saan kiitosta.
minä en todellakaan jarruta liikennettä, ajan aina hieman "ylinopeutta"" noin. 5-10km sallitun
minä SUURESTI arvostan sitä, joka tien päällä joustaa, esim. ruuhkassa päästää eteen.
ihmettelen sitä, että oma napa on tärkein.
minä itse joustan... saan kiitosta.
minä en todellakaan jarruta liikennettä, ajan aina hieman "ylinopeutta"" noin. 5-10km sallitun
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olet ilmeisesti se Täydellinen kuski josta niin paljon puhutaan. Hän, joka ei tee virheitä, ja joka ei tee "hurjia" ohituksia hitaammista maanteillä, vaikka ajatkin lujempaa kuin keskimääräinen kuski. Ilmeisesti ajat taika-autollasi heidän läpi, ja sen takia pysyt niin tyynenä tien päällä.
Hienoa, että pääsit käymään forumilla! Kunnioitamme kaikki Sinua suuresti.
olen täydellisestä kaukana, mutta mielestäni olen turvallinen ja riskit tusnistava kuski.
onko sinulla joku tarve provosoida?
Onko sinulla tarve yleistää? Ei kai suinkaan KAIKKIA haukuta nössöiksi ja hulluiksi.
sen verran alkaa ottaa pattii nysvääminen ,köröttely ja sitten paras mikä on saanut minut ainakin täysin joustamattomaksi liikenteessä on töyssyt..en sitten millään viiti antaa periksi tienpäällä kun tulee mieleen että tämäkin voi olla juuri se töyssyn hakija...
kuitenkin meidän pelimiesten tukkeena tien päällä.
Kyllä noita kunnon kuskejakin on vielä. Ja omalla esimerkillä voi vaikuttaa myös muihinkin, sekä parempaan että huonompaan suuntaan. Kokeile vaikka. Suomalainen autoilija on keskimäärin sellainen "sopuli", että muiden mukana halutaan pysyä (matkia/manipuloitua), vaikkei muuten niin välttämättä haluttaisikaan.
Mutta pitää myös ymmärtää, että useille liikenne on hyvin monimutkainen kokonaisuus, jota ei opi ja pysty käsittelemään, vaikka kilometrejäkin kertyisi kuinka. Ja edelleen tuolla tien päällä hoidetaan ne autoilut ja keskustelut hoidetaan näillä keskustelupalstoilla. Ja ainahan nuo maailmat eivät kohtaa, luultavasti johtuen erilaisista tarkoituksistaan.
"minä en todellakaan jarruta liikennettä, ajan aina hieman "ylinopeutta"" noin. 5-10km sallitun" ONKO LIIKENTEEN jarruttamista jos ajaa rajoitusten mukaan?? Herätkää pahvit!
Jarruttaa liikennettä, ajaessaan rajoitusten mukaan. Minäkään en koskaan noudata naurettavia rajoituksia, vaan ajan kuten haluan.
Jos kaikki tekisivät kuten minä, olisi liikenne sujuvaa.
Pilkunnussijat pilaavat liikenteen. Naurettavat rajoitukset pitäisi poistaa turhina.
Pahimmat onnettomuudet ovat nysväreiden ja tiemestareiden syytä!
Typerät rajoitukset ja nysvärit, saavat aikaan ohitustarpeen, raivon ja sitä kautta harkitsemattomuuden, silloin tapahtuu.