Kannatan kovasti Niinistöä nimen omaan Suomen etujen takia. Ei ole puoluekannasta kysymys. Olen tainut viimeisellä kieroksella äänestää aikaisemmin Ahtisaarta ja Ahoa joten isoimmat puolueet on käyty läpi. En kuitenkaan pidä Halosta kovinkaan rehtinä. Hän kulkee kyllä toreilla lippalakissa ja yrittää näyttää tavallisen kansan ystävältä, jotta saisi ääniä, mutta totuus on toinen. Hän ei todellisuudessa ole ajanut pienen kansan etua eikä myöskään Suomen etua vaan lähinnä omaansa. Viittaan hänen YK:n puheeseensa missä hän moitti Yhdysvaltojen toimet kansainvälisen lain vastaisiksi ja asettui näin puolustamaan YK:n roolia. Useimmat muut maat kuitenkin eivät tällaista lausuneet vaikka saattoivatkin olla tätä mieltä. Maat ymmärsivät vaikean tilanteen eivätkä halunneet vaarantaa suhteitaan Yhdysvaltoihin ja ne toimivat diplomaattisesti omien etujensa mukaisesti. Mutta ei Suomi ja miksi? Koska Halonen nostaa YK-profiiliaan oman jatkouransa takia. Esimerkkejä löytyisi paljon lisää enkä ole huomannut että Tarja olisi hyödyttänyt Suomea mitenkään. haluan hänet, hänen kissansa ja puudelinsa(Ara) pois linnasta ja äkkiä.
Yk-peliä? (mielipoide)
Vandaali
5176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
käydä YK:ssa rähisemässä USA:n toimista. Se vahingoitti Suomea ja väistämättä sen kansaa (köyhimpääkin). Se vahingoitti myöskin häntä itseään, koska sen puheen jälkeen kaikki ovet YK:iin ovat sulkeutuneet. USA päätösvallallaan määrää sielläkin tapahtuvat korkeat nimitykset!
on "munaa" sanoa asia niinkuin se on, hyvä Tarja suoraselkäinen suomalainen!!!! USA lähti sotaan ilman YK:n mandaattia, kyllä se pitää uskaltaa sanoa!!!!
nälkään noin karkeasti sanottuna? Kun täällä ei uskalleta räksyttää samaan malliin Venäjälle (pelätään että ne tulee silmille), niin miksi sitten meille oikeasti tärkeälle USA:lle (tiedetään että ne EI tule silmille)? Ihan turhaa ja meille haitallista touhua! On varmaan MUNAA sanoa, mutta onko sinulla MUNAA kestää sen seuraukset?
Halonen teki aivan oikein kun sanoi suorat sanat tällä sotahullulle kiduttajavaltiolle. Suomen kannalta on yksi ja hailee vaikka Usa katoaisi maailmankartalta kokonaan. Suomi ei välttämättä tarvite Usaa missään. Viennin sinne voi korvata lissämällä vientiä muualle. Venäjä on valtio, jonka avulla Suomi nousee jos on noustakseen, joka muuta väittää puhuu harkittua paskaa.
Mersukin on ja niin edelleen? Neuvostoliitostako, vai Venäjältä on peräisin kaikki rahasi? Et kyllä tajua taloudesta hevon paskaa, jos väität USA:n olevan täysin yhdentekevä Suomelle!