NÄIN KUULEE SANOTTAVAN---
Voi pyhä yksinkertaisuus! EiVÄT ne ole sosialisteja, jotka omistavat yhtiöitä ja vievät tuotantonsa Kiinaan tai Viroon; ne ovat porvareita! Lieneekö näiden presidenttiehdokas kinnalaisten tai virolasiten presidentiksi pyrkimässä? Suomalaisten presidentiksi häntä ei haluta. Jos pahimmat uhkakuvat toteutuisivat, niin suomal. työntekijöiden pitäisi SIIRTYÄ KIINAAN JA tehdä työtä nälkäpalkalla.
Voi pyhä yksinkertaisuus! EiVÄT ne ole sosialisteja, jotka omistavat yhtiöitä ja vievät tuotantonsa Kiinaan tai Viroon; ne ovat porvareita! Lieneekö näiden presidenttiehdokas kinnalaisten tai virolasiten presidentiksi pyrkimässä? Suomalaisten presidentiksi häntä ei haluta. Jos pahimmat uhkakuvat toteutuisivat, niin suomal. työntekijöiden pitäisi SIIRTYÄ KIINAAN JA tehdä työtä nälkäpalkalla.
Vastaukset 9
Vanhimmat
hyvin todennäköisesti
Se pahin mainitsemasi uhkakuva on kohta totta.
Ellei mitään tehdä.
On totta että sosialisti ei ajattele talouden kannalta asioita.
Kapitalismissa on päämääränä tuloksentavoittelu, sijoitetulle pääomalle pitää saada kunnon kate ja toiminta pitää olla kannattavaa.
Voitoista pääsee nauttimaan kaikki osapuolet jotka on olleet mukana toiminnassa.
Myös verotuloin koko valtiovaltamme pääsee osalliseksi, mm kirjastopalvelut.
Sosialistisessa yhteiskunnassa jaettavaa kakkua EI OLE.
MUISTA TÄMÄ.
Sosialismi ei ole luonut maahamme koskaan ensimmäistäkään tuotannollista työpaikkaa.
sosialismista.. että se olisi kapitalismin vastakohta
kuule, kyllä jokainen tajuaa ettei ilman tuotantoa ole leipää
kysymys on siitä kuka kerää voitot: yksityinen porvari vaiko kansalaiset, siis kakunjaosta, joka ei koskaan ole kapitalismissa oikeudenmukaista
Mikä on mielestäsi oikeudenmukainen suhde tuloksenjaossa?
Tottahan toki sijoittaja, riskinottaja on oman pottinsa ansainnut.
OIKEUDENMUKAISUUDESTA Suomessa vastaa SAK.
pitäisi sanoa mikä on kohtuullista
kun näin ei ole niin tarvitaan lakeja
Suurin osa isoista valtionyhtiöistä on sossujen hallussa. Itselleen ovat pedanneet parhaat paikat ja palkat.
Luulitko, että sosialismi on pienituloisia varten. Ei se on pienen sosiaalieliitin hyvinvointia varten. Almut kansalle ovat vain silmänlume, jolla he saavat kansan äänestämään itseään, jotta pääsisivät jatkossakin ryöstämään rahat omiin taskuihinsa.
Katso kaikkia sosialisteja. Järjettömät rahat ja järjettömät palkat ja järjettömät osakesalkut.
Pieni ahne, itsekäs vähemmistö riistää kansaa! Ja kansa voi yhä huonommin.
Halonen, Arajärvi, Heinäluoma, Erkko, Tuomioja, kaikki järjettömän rikkaita.
PUHDASTA PASKAA PUHUVAT KANSALLE!
mutta kyllä suurimmat porvarit löytyvät muualta ja niiden rahamäärät ja omistus ovat aivan toista luokkaa, moninkertaisia
ja lisää vain hamuavat
Kapitalisti jakaa voitot niille, jotka on ollut niitä tekemässä. Sosialisti jakaa voitot kavereilleen. On ihan selvä, että työnantajat pakenevat maasta, jonka presidenttinä on SAK aktiivi.
nytpäs päästit aikamoisen väitteen ilmoille
vai että ne jotka ovat olleet tekemässä korjaavat myös sadon?
kuule, kasinotalous on aivan muuta: se teettää työt duunarilla ja vetää voitot sijoittajille
jos et tätä tiedän niin älä viitsi kirjoitella täällä palstoilla vaan lue ensin vähän faktatietoa ja sitten tulet mukaan keskusteluun