ÄÄNESTÄTKÖ LYIJYKYNÄLLÄ?

Kysyisin vielä kerran, kun tuo edellinen hukkui kyselyvirran alle, että onko LYIJYKYNÄLLÄ MERKITTY ÄÄNI(numero) VIRALLINEN vaalien yhteydessä. Mustekynää ei ollut tarjolla.
11599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kun äänestin ensimmäisellä kierroksella vaalipäivänä oli kopissa kuivamustekynä. Toisen kierroksen ennakkoäänestyksessä postissa oli lyijykynä.

Äänestä
  • kyselin postissa syytä lyijykynän käyttöön, syy oli yksinkertainen. Vanhat haluavat käyttää lyijykynää, koska mustekynän jälki voi näkyä paperin läpi. Äänestys kopissa täytyisi kuitenkin olla molemmat kynät valittavana

    Äänestä

  • Katinka kirjoitti:

    kyselin postissa syytä lyijykynän käyttöön, syy oli yksinkertainen. Vanhat haluavat käyttää lyijykynää, koska mustekynän jälki voi näkyä paperin läpi. Äänestys kopissa täytyisi kuitenkin olla molemmat kynät valittavana

    edellisellä kierroksella vain mustekynä.

    Äänestä

  • kaksi kynää, kirjoitti:

    edellisellä kierroksella vain mustekynä.

    Helsingissä ennakkovaaleissa oli muste- ja lyijykynä

    Äänestä

  • Katinka kirjoitti:

    Helsingissä ennakkovaaleissa oli muste- ja lyijykynä

    käytin omaa mustekynää.

    Äänestä

vaalijärjestäjien kynää.

Äänestä
  • en äänstä ikinä ennakkoon kun siinä ei vaalisalaisuus säily . ja koskaa en laita sitä numeroa lyijykynäll koska ssen voi muuttaa ja varsinkin tärkeää niille jotka ennakkoon äänestää
    käyttäkää ihmeessä mustekynää kunnollista

    Äänestä

Raaputin lyijykynällä sen verran kovaa sen kolmosen siihen pahvilappuun, että varmasti näkyy.

Äänestä

Käytin vielä lisäksi atomikynää jotta numero näkyisi. Entäs jos joku hukkaa äänestyslappuni? Aion luovuttaa lappuni henkilökohtaisesti vaalilautakunnalle vasta ääntenlaskutilanteessa.

Äänestä

ei ole pelkoa "kumittelijoista" jos sellasta pelkää.

Vaikka enpä usko että täällä tuollaisia vaalivilppejä harrastetaan.

Äänestä
  • Vai luuletko vaan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä vielä kerran... kirjoitti:

Kysyisin vielä kerran, kun tuo edellinen hukkui kyselyvirran alle, että onko LYIJYKYNÄLLÄ MERKITTY ÄÄNI(numero) VIRALLINEN vaalien yhteydessä. Mustekynää ei ollut tarjolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu