Israelilla on oltava oikeus puolustaa itseään

Mikä tahansa valtio reagoisi, jos oman maan kansalaisia alettaisiin tappaa itsemurhapommein ja vastaavin. Miksi muilla valtioilla on oikeus jopa hyökkäys ja valloitussotaan a la Tsetshenia, mutta Israelilla ei olisi oikeutta edes puolustaa omia kansalaisiaan? Miksi vastuu rauhasta lykätään aina Israelin harteille? Jos itsemurhaiskut ja aseellinen rähinä loppuu, tulee alueelle varmasti rauha.

Israel taitaa ajaa meidän kaikkien asiaa sotimalla terroria ja militanttia islamia vastaan. Parasta olisi meikäläisten vasurienkin se jo ymmärtää.

http://www.gamla.org.il/english/article/2002/july/win2.htm
3123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kovin vaikeaa on sotilaan sotia vihollista vastaan, joka tulee väkijoukossa siviilivaatteissa vastaan kantaen takkinsa alla riittävästi räjähteitä puolen maailman räjäyttämiseen. Vastapuolen on helppo sanoa, ettette välitä yhtään ketä ammutte, kun kaikki näyttävät liehupartoineen samalta.
Sodan sääntöjen mukaan sotaan osallistuvilla on oltava yhtenäinen ulkoasu, jotta voidaan tunnistaa sotilaaksi (talvisodassa kaikilla oli ainakin se kokardi osoittamassa mihin porukkaan kuuluu, mutta en usko että partaa voidaan tulkita tunnisteeksi). Siviiliasuun pukeutuneet ovat sodassa vakoilijoita, joita taas voi käsitellä aivan toisella tavalla kuin sotilaita.
Jos taas siviiliasuinen ihminen käy ampumaan hulluna ympärilleen tai räjäyttelee pommeja on hän aina rikollinen.
Jos rikolliset ovat järjestäytyneet, kuten palestiinalaiset, onkin sitten kyse jostain paljon vakavammasta.

Äänestä
  • Säännöt ovat "joustavia", liikuttavaa väittää että niitä oikeasti olisi edes olemassa.

    Äänestä

  • ''' kirjoitti:

    Säännöt ovat "joustavia", liikuttavaa väittää että niitä oikeasti olisi edes olemassa.

    Sodan säännöt on vanha keksintö. Lue vaikkapa Haagin konferenssista vuodelta 1899.
    ( Löytyy vaikkapa seuraavan linkin takaa: http://www.yale.edu/lawweb/avalon/lawofwar/hague02.htm )
    Pyydän kiinnittämään huomiota esim. seuraavaan määritelmään sotivista joukoista:

    >CHAPTER I.--On the Qualifications of Belligerents
    Article 1
    The laws, rights, and duties of war apply not only to armies, but also to militia and volunteer corps, fulfilling the following conditions:

    To be commanded by a person responsible for his subordinates;

    To have a fixed distinctive emblem recognizable at a distance;

    To carry arms openly; and

    To conduct their operations in accordance with the laws and customs of war.

    In countries where militia or volunteer corps constitute the army, or form part of it, they are included under the denomination "army." >

    Sodan sääntöjä on myös käsitelty Geneven sopimuksissa 1. ja 2. maailmansodan jälkeen.
    On totta, että kaikki maat eivät näitä sodan sääntöjä noudata. Kaikki maailman maat eivät ole edes niitä viitsineet allekirjoittaa. Yleensä sellaiset, joilla on jotain ikäviä aikeita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tethys kirjoitti:

Mikä tahansa valtio reagoisi, jos oman maan kansalaisia alettaisiin tappaa itsemurhapommein ja vastaavin. Miksi muilla valtioilla on oikeus jopa hyökkäys ja valloitussotaan a la Tsetshenia, mutta Israelilla ei olisi oikeutta edes puolustaa omia kansalaisiaan? Miksi vastuu rauhasta lykätään aina Israelin harteille? Jos itsemurhaiskut ja aseellinen rähinä loppuu, tulee alueelle varmasti rauha.

Israel taitaa ajaa meidän kaikkien asiaa sotimalla terroria ja militanttia islamia vastaan. Parasta olisi meikäläisten vasurienkin se jo ymmärtää.

http://www.gamla.org.il/english/article/2002/july/win2.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu