Mitä olette mieltä nykyajan elokuvista, eikö nykyään enemmän haise raha ja seksi elokuvissa?
Mielestäni 80-luvulla tehtiin kyllä paljon hyviä elokuvia vaikka onhan niitä kai muutama nykyäänkin tehty. Nykyään kaikkeen sotketaan tietokone efectejä jotka ovat heti huomattavissa ja se häiritsee välillä. :(
Mielestäni 80-luvulla tehtiin kyllä paljon hyviä elokuvia vaikka onhan niitä kai muutama nykyäänkin tehty. Nykyään kaikkeen sotketaan tietokone efectejä jotka ovat heti huomattavissa ja se häiritsee välillä. :(
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mielipiteeni:
Efectit (tietokone jne.) sopii SciFi elokuviin.
Riippuu vähän elokuvasta. Joihinkin elokuviin sopii tehosteet. Miksei? Ne on elokuvia. Joissain elokuvissa tuntuu, et on jo vähän liiaks vedetty ("yli amuttu").
Riippu elokuvasta. Joihinkin leffoihin voi sopia "uudestaan lämmitetty". Perjantaina tuli kalakattila, se oli kiva kattoa "lämmitettynä" (olikohan joskus alunperin 70 luvulta?)
Esim. Punaisen Lokakuun metsästys (The Hunt for Red October, 1984). Mitä efectejä täs elokuvassa on käytetty? Ne on sopinut tähän. Mielestäni parhaimpia elokuvia mitä olen nähnyt.
Nykyään pelit alkaa olemaan samasa mittakaavassa kuin elokuvat jos ei ole jo menny yli. Yhtä peliä saatetaan tehdä jo yhteensä samalla määrällä henkilöillä kuin elokuvaa.
Ei Uuno turhapurolle sopisi rakettimoottori tai laserase.
saataisiin uudella tekniikalla,enemmän kirjaa vastaava.Vaikka mielestäni,(jos tuon tapaisista filmeistä pitää?)se on yksi parhaista kauhufilmeistä,mitä on tehty.Kun,sen katsoo,niin,nämä uudet kauhuleffat lähinnä huvittavat tehosteineen.
sanon, että kyllähän Spede keksijänä käytti kaikkia aikansa tekniikkaa. Jos Turhapurojen syntyminen olisi käynyt vaivattomammin, mistä tietää, vaikka Turhapuro olisi nähty Spidermannina tai kaapattu planeetta X:lle. Elokuvien tehosteet tietenkin on asia erikseen. =)
efektit, joihinkin ei. Filmi mikä oli mielestäni sisällöltään täysin köyhä oli Matrix. Jos on sattunut näkemään elokuvan Dark City (n. -82) ja sitten katsoo Matrixin niin pettyy kovin jälkimmäisen sisällön tyhjyydestä ja elokuvallisen ilmaisun puuttumisesta. Efektit ovat ainoa elementti mitä elokuvassa on.
Toinen minulle suuri pettymys oli Taru Sormusten Herrasta uudet filmatisoinnit, samalta ohjaajalta kuin mm. Bad Taste. Pidän suunnattomasti josku 80-luvulla tehdystä piirretyn ja oikean elokuvan sekoituksesta jossa Mustat Ratsastajatkin olivat todella peloittavia ja unenomaisia. Samoin koko kertomus oli paremmin jäsennelty ja jaoteltu eri osiin siten että se kasvoi koko ajan aina lopun usvanomaiseen kliimaksiin.
Hermostuttavaa sekamelskaa kaikki uuudet elokuvat; tieteiselokuvia,avaruus-ötökkä-kuvia, Aasialaiset kuvat raakaa väkivaltaa (karatetappelua), seksiä seksiä, pornoa. Missä ovat hyviä arvoja ja sivistystä ilmentävät kuvat? 80-luvulla osattiin tehdä hyviä elokuvia.
Nyt elokuvat näyttää suuntautuvan alakulttuuriryhmille, jotka pitävät raa'asta väkivallasta ja pornosta sekä avaruusjutuista.