TARTU OLENNAISEEN

Olemme ylikoulutettu kansakunta, vieläpä varsin kekseliästä ja yrittäväistä väkeä. Näistä kahdesta yhtälöstä on kysymys, jotta päästäisiin nousukiitoon. Keksintöjä ja niiden hyödyntämistä, esimerkiksi television välityksellä, keskustelemalla parannuksia ongelmiin hakien, useita tunteja käsittävissä ohjelmissa eri aloilta. Myös yritykset mukaan. Käymällä käsiksi uusiin innovaatioihin, joita riittää. Mitä hyödymme näistä arvausohjelmista, joita televisiossa kyllä riittää. Siirtykäämme keksintöjen aikakauteen painopistettä siirtämallä. Että tähän tyyliin. (Vastauksia hyvät herrat ja naiset)??
4321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Onko sulla krapula? Oli sen verran sekavaa tekstiä.

Olemme köyhä kansa jossa verottaja imee osuutensa joka pennistä. Ei täältä suomesta kertakaikkiaan voi ponnistaa suuriin bisneksiin, tarkoitan lähinnä ulkomaille. Täällä ei vaan ole rahaa. Ja jos joltain rahaa löytyy niin sitten ei ole ymmärrystä bisneksen päälle.

Täältä puuttuu kokonaan yksityinen rahoitus. Ainoa paikka mistä rahoitusta voi hakea on Finnvera tai jokin muu valtion rahoituslaitos. Ja voin kokemuksesta sanoa että siellä ei ole visioita tulevasta. Eli täysin mahdotonta hakea rahoitusta uusille innovatiivisille ideoille. Rahaa sieltä irtoaa äärimmäisen ammattitaitoisesti täytetyille hakemuksille joissa liikeideana on jokin perinteinen ala. Kuin esim jokin vaneritehtaan perustaminen syrjäkylään muuttotappioiden välttämiseksi tai jotain muuta vastaavaa pskaa !

Otetaan esimerkiksi ruotsalainen skype. Tällaisella idealla ei olisi mistään saanut rahoitusta suomesta siihen aikaan kuin skypen perustajat innovoivat idean. No kuitenkin nämä ihmiset saivat useita miljoonia euroja rahoitusta ruotsissa tällä idealla. Ja tekivät monta salkullista voittoa muutamassa vuodessa.

Tämän kaltaisia esimerkkejä on valtavasti. Ja aina jos tahdotaan saada jotain suurta aikaiseksi niin tarvitaan riskirahoitusta niin paljon että mikään asia idean eteenpäin viemisessä ei saa olla rahasta kiinni.

Muutenkin suomessa on niin vaikea rikastua yrittämisellä, mikä on ainut vaihtiehto rikastua, verottajan takia. Tämän takia yrittäjien halu päästä suuriin rahoihin kiinni vaatii melkein aina yritystoiminnan myymistä ja sitä kautta rikastumista. Onko tämä sitten hyvä asia suomen talouden kannalta kun kaikki suuret innovatiiviset yrityksen on myyty ulkomaille?

Mielestäni Finnveran kaltaiset rahoituslaitokset täytyisi lopettaa kokonaan ja odotella muutama vuosi että syntyisi ihan yksityisiä rahoituslaitoksia. Finnveran henkilökunta on jo niin vanhaa populaa että ei ne ymmärrä tätä päivää.

Muistan yhden dokumentin mikä kertoi yhdysvaltalaisesta vasta perustetusta yrityksestä jolla oli uusi innovatiivinen idea. Saivat rahoitusta muutamassa kuukaudessa kymmeniä miljoonia euroja. Millä tavalla täältä suomesta voi mikään ponnistaa kun toiset pelaa samaa peliä miljoonilla euroilla ja suomalaiset muutaman kymmenen tuhannen euron säästöillä !!!!!!

Tytäryhtiötalous...se on meidän tulevaisuutta.

Paska maa, muuta ei voi suomesta sanoa.

Äänestä

Ongelma on se, ettei edes huippuinnovaatioista saa korvausta.

Esimerkkinä vaikka Olli Martikainen, jonka ideoitten avulla Nokia sai vuoden etumatkan GSM-puhelimien kehityksessä. Ei tullut optioita tai muita korvauksia kuukausipalkan päälle.

Kaveri siis on harvinaisen fiksu, matematiikan tohtori 24-vuotiaana, opetti Oxfordissa, sitten suoritti toisen tutkinnon sivutoimisena, myöhemmin toimi professorina ja oli kai Time-lehden sadan IT-vaikuttajan listassa. Kärjessä siis olivat Linus Torwalds ja Bill Gates.

Hohhoijaa, jos edes tämäntasoisille miehille ei makseta niin miksi me tavalliset pulliaiset viitsisimme innovoida.

Äänestä
  • No ei tietenkään tule korvauksia jos toisen nimiin innovaatiot tekee.

    Kysymys onkin juuri siitä että täällä ei arvosteta uusia ideoita rahoittajien kantilta. Kyllä iso yritys pystyy puskemaan rahaa omiin innovatioihinsa, mutta mitenkä sitten kun tavallinen ihminen kehittää hyvän idean, niin mitä hänen pitäisi tehdä?

    Ilman rahoitusta hänen kannattaa unohtaa koko ajatus.

    Äänestä

  • Pöh.. kirjoitti:

    No ei tietenkään tule korvauksia jos toisen nimiin innovaatiot tekee.

    Kysymys onkin juuri siitä että täällä ei arvosteta uusia ideoita rahoittajien kantilta. Kyllä iso yritys pystyy puskemaan rahaa omiin innovatioihinsa, mutta mitenkä sitten kun tavallinen ihminen kehittää hyvän idean, niin mitä hänen pitäisi tehdä?

    Ilman rahoitusta hänen kannattaa unohtaa koko ajatus.

    Ongelma ei ole se, ettei ideoita arvosteta.
    Parhaat ideat kopioidaan hyvinkin nopeasti, jos ne menee kertomaan.

    Ongelma on se, etteivät firmat halua maksaa idean keksineelle, vaikka itse hyötyisivät satakertaisesti.

    Joten tabvallisen pulliaisen kannattaa lisätä ideoihinsa joku tosi hölmö piirre, minkä vuoksi kopioijafirmalle käy huonosti.

    Jos tulee provikat niin tämä piirre poistuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TARTU OLENNAISEEN kirjoitti:

Olemme ylikoulutettu kansakunta, vieläpä varsin kekseliästä ja yrittäväistä väkeä. Näistä kahdesta yhtälöstä on kysymys, jotta päästäisiin nousukiitoon. Keksintöjä ja niiden hyödyntämistä, esimerkiksi television välityksellä, keskustelemalla parannuksia ongelmiin hakien, useita tunteja käsittävissä ohjelmissa eri aloilta. Myös yritykset mukaan. Käymällä käsiksi uusiin innovaatioihin, joita riittää. Mitä hyödymme näistä arvausohjelmista, joita televisiossa kyllä riittää. Siirtykäämme keksintöjen aikakauteen painopistettä siirtämallä. Että tähän tyyliin. (Vastauksia hyvät herrat ja naiset)??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu