JKa:n alias Jorma Uskin logiikka kangertelee. Ensin hän nälvii, ettei Hesan Kopla olisi yhtään mitään, eikä olisi saanut yhtään valtuustopaikkaa ilman Tony Halmetta, jonka hän laskee kuuluvan johonkin muuhun ryhmittymään kuin Hesan Koplaan.
Nyt sitten presidentinvaalien tuloksia verrattaessa ottaa Uski mukaan vertailuun Tony Halmeen saamat äänet ja toteaa äänimäärän puolittuneen.
Eikös nyt pitäisi lähteä siitä, että äänet ilman Tony Halmetta otetaan vertailupohjaksi ja verrataan tuloksia sitten.
Lisäksi on laskennassa huomioitava JKa:n johdolla toimitettu Hesan Koplan mustamaalauksen ja suoranaisen paskanheiton aikaansaama äänimäärän vähennys.
Nyt sitten presidentinvaalien tuloksia verrattaessa ottaa Uski mukaan vertailuun Tony Halmeen saamat äänet ja toteaa äänimäärän puolittuneen.
Eikös nyt pitäisi lähteä siitä, että äänet ilman Tony Halmetta otetaan vertailupohjaksi ja verrataan tuloksia sitten.
Lisäksi on laskennassa huomioitava JKa:n johdolla toimitettu Hesan Koplan mustamaalauksen ja suoranaisen paskanheiton aikaansaama äänimäärän vähennys.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitään koplaa ei ollut olemassa kun Halme valittiin ...
Totta!
Hesan tulos onkin laskettava siten, että vertailupohjaksi otetaan lukemat ilman Halmeen ääniä.
Helsingin piiri on liputtanut Halmeen eduskunta- ja valtuustopaikoilla. Jos he nyt ensin päättäisivät, lasketaanko Halme Helsingin piirin mandaatille vai ei.
Lisäksi laskennassa on huomioitava Helsingin piirin "julkilausumillaan" aiheuttama äänimäärän vähennys maakunnissa.
Helsingin äänimäärä 8200, muualla maassa 95000. Arvioidaanko vähennykset samassa suhteessa?
JKa on esittänyt, ettei Halmeen äänimäärää voi laskea Helsingin piirin eduksi. Nyt presidentinvaaleissa hän laskee Halmeen äänimäärän pohjalta Helsingin äänimäärien vähentyneen. Varsin poukkoilevaa ja linjatonta, etnkin kun Uskin määrittelemää Hesan Koplaa ei ollut vielä olemassakaan silloin kun Halme sai murskaavan määrän ääniä.
Veikko Vennamon ajoista äänimäärät ovat laskeneet roimasti Jyväskyänkin seudulla. Eli vaalit menivät sielläkin penkin alle verrattuna Veikon ja Einon saavuttamaan vaalimenestykseen silloin kun SMP sai murskavoiton ja 18 kansanedustajaa.
Helsingin piiri on vaatinut, että Halmeen äänet ja edustuspaikat lasketaan Helsingin piirin meriittiin. Nyt niitä ei sitten pitäisikään laskea?
Kummin tehdään?
Uski, olet itse esittänyt, ettei Halmeen ääniä ja valtuustopaikkaa pidä laskea Helsingin piikkiin. Nyt vaalituloksissa haluat niin tehdä. Päättäisit nyt jo itse kuinka lasketaan.
Olet esittänyt: Ei lasketa
Nyt esität: Lasketaan
Taidat olla tuuliviiri yllä talon katon...
että ihmettelin perusteita, millä Helsingin piiri laski Halmeen äänet ja edustajapaikat omaan pussiinsa.
Helsingin piiri halusi kuitenkin tehdä niin, joten eletään sen mukaan.
Haluaako Helsingin piiri nyt vaihtaa mielipiteensä? Jos haluaa, niin tarkastellaan tilanne sitten sen mukaan.
Kumpi nyt sitten otetaan tarkastelun lähtötasoksi, ilman Halmetta EK-03 vaalit 952 ja KV-04 vaalit 1615 ääntä eli ei valtuustopaikkaa ei eduskuntapaikkaa, vai Halmeen kanssa EK-03 17342 ja KV-04 4054 ääntä?