Suomen kaikkien aikojen kovin naisnousija ja mikä ihaltavaa suoraan Kallioista!!! Todellakin kunniotettava saavutus naiselta ja suorastaa ainutlaatuinen. Nousu on myös historiallinen. Köyhyydestä valtaan ja kunniaan, aivan kuin feenix lintu tuhkasta. Loistavaa todellakin.
Millä avuilla tosiaankin noustaan Kalliosta Mäntynemeen ja kautta koko maailmalla arvostetuksi yhteiskunnan huippuosaajaksi.
Tasa-arvoisemman maailman puolesta toimijaksi ja puolestapuhujaksi? Niiden avujen oltava jotain erityistä ja harvinaista älykkyyttä ja ahkeruutta vaativaa.
Miettikäähän Niinistön kannattajat tätä suurta ihmettä keskuudessanne.
Maailmanlaajuisestikin on erittäin harvinaista, että nainen valitaan valtakunnan korkeimalle pallille.
Miksi ottaisimme tilalle aivan vastakkaiset arvot omaavan, kokemattoman ja tavalliset ihmisten etuja vallassa leikanneen ja niitä aina myös yrittäneen miehen?
Niinistö on aivan selvästi ajamassa Suomea Natoon. Niinistö eikä ymmärtänyt ollenkaan, mitä eduskunta, hallitus ja Halonen ovat keskenään JO päättäneet Suomen turvallisuupolitiikasta. Säälittävä jankuttaminen aivan selvässä asiasta oli surhupaisaa katsottaavaa.
Miksi siis äänestää aloittelijaa ja noviisia, vaikka tarjolla on 100% varma ulkopolitiikan taitaja? Minä ja enemmistö suomalaisista valitsee parhaan, eikä mitään kokematonta ja arvaamatonta ehdokasta.
Millä avuilla tosiaankin noustaan Kalliosta Mäntynemeen ja kautta koko maailmalla arvostetuksi yhteiskunnan huippuosaajaksi.
Tasa-arvoisemman maailman puolesta toimijaksi ja puolestapuhujaksi? Niiden avujen oltava jotain erityistä ja harvinaista älykkyyttä ja ahkeruutta vaativaa.
Miettikäähän Niinistön kannattajat tätä suurta ihmettä keskuudessanne.
Maailmanlaajuisestikin on erittäin harvinaista, että nainen valitaan valtakunnan korkeimalle pallille.
Miksi ottaisimme tilalle aivan vastakkaiset arvot omaavan, kokemattoman ja tavalliset ihmisten etuja vallassa leikanneen ja niitä aina myös yrittäneen miehen?
Niinistö on aivan selvästi ajamassa Suomea Natoon. Niinistö eikä ymmärtänyt ollenkaan, mitä eduskunta, hallitus ja Halonen ovat keskenään JO päättäneet Suomen turvallisuupolitiikasta. Säälittävä jankuttaminen aivan selvässä asiasta oli surhupaisaa katsottaavaa.
Miksi siis äänestää aloittelijaa ja noviisia, vaikka tarjolla on 100% varma ulkopolitiikan taitaja? Minä ja enemmistö suomalaisista valitsee parhaan, eikä mitään kokematonta ja arvaamatonta ehdokasta.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Yhtä tyhjää loruilua kuin normaali nimimerkeistä höpinäsi joka taatusti taas kohta alkaa.
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ
Se näyttää korppikotkalta. Ja mitä hienoa on siinä, että se tulee Kalliosta? Kieltämättä slummista nousevat tähdet ovat ihailtavia. Halonen ei kuitenkaan sellainen ole. Sen käytös on rahvaanomaista ja sivistymätöntä, jopa surkein slummien asukas oppii tyylikkäämmät tavat päästessään huipulle. Lisäksi Halosella on ikävä tapa viljellä katuhuoramaista "huumoriaan" yleisissä tiedotusvälineissä...
Halonen on huono esimerkki lapsillemme!
yhtä löysä ja punainen,ja leviää joka paikkaan,kunnes loppuu...viimeinen puserrus:frhhippprup..putshuu..puhii...puu!
Oli kieltämättä hieno nousu työläiskaupunginosasta päästä presidentiksi, siitä kai jokainen on samaa mieltä.
Itsekin myönnän äänestäneeni Halosta kuusi vuotta sitten. En kuitenkaan enää...
Aikansa kutakin.
Suomi sai ensimmäisen naispresidentin ja nyt sekin ihme on siis koettu.
Koska hänen saavutuksensa presidenttinä ovat kuitenkin kovin kevyttä luokkaa sekä sisä-että ulkopolitiikassa, on aiheellista todeta, että kuluneet kuusi vuotta riittävät vakuuttamaan kansan siitä, ettei toiset kuusi vuotta Tarja Halosen alaisuudessa ole enää toivottavaa.
Tarja on pelinsä pelannut.
Nyt Tarja joutaa hyvin ansaitulle eläkkeelleen tekemään Pentin kanssa tuottoisia osakekauppoja, koska sitä kansan verorahoilla kerättyä sijoitettavaa varallisuutta on jo koossa sievoinen summa...
On muutoksen aika, on Sauli Niinistön aika.
Vaihdan samasta syystä,henkilöä.
Toivon Sauli Niinistölle voimia tulevalle presidenttikaudelle,äänivyöryn lailla yhdessä me teemme sen.
Suomi nousuun!
Olen pitänyt ykkös-hitmania moraaliltaan ja mielipiteiltään vahvana vapaan yhteiskuntajärjestelmän puolustajana.
Todella ylättävää että hän on äänestänyt Halosta vaikka oli porvarillinenkin vaihtoehto. Nytkö on sitten takki kääntynyt ja kehtaat palstalla haukkua Halosta stalinisti-seta-muumimammaksi.
Tuskin Halonen on muuttunut punaisemmaksi, taitaa tuuliviiri ollakin hitmanni.
Nyt kyllä menit rähmällesi kunnolla.
Kuusi vuotta sitten oli Esko Aho tarjolla Halosen vaihtoehdoksi.
Koska Halonen tuntui silloin kiinnostavammalta vaihtoehdolta kuin "pelin politiikan" erityisosaaja Aho, annoin ääneni silloin Haloselle.
Myönnän tehneeni virheen, mutta en ole koskaan pitänytkään itseäni erehtymättömänä (kuten eräs palstalla häiriköivä vasemmistolaiskirjoittaja, joka väittää olevansa täysin erehtymätön).
Joka kuudes vuosi voin minäkin muuttaa mielipidettäni, jos siihen löytyy niin paljon perusteita kuin nyt presidentinvaalitilanteessa.
Sauli Niinistö on monessakin mielessä parempi vaihtoehto kuin maineensa viime aikoina ryvettänyt pasifisti ja sosialisti Tarja Halonen...
Ääni Niinistölle on ääni paremmalle tulevaisuudelle.
Jos nyt et ole sattunut huomaamaan, niin presidentillä ei Suomessa ole valtaa. Presidentti on vain pr-henkilö.
Mutta kun kahdesta huonosta vaihtoehdosta pitää toinen valita, valitsen Niinistön vain, koska hän ei ole Halonen.
"Suomen kaikkien aikojen kovin naisnousija ja mikä ihaltavaa suoraan Kallioista!!! Todellakin kunniotettava saavutus naiselta ja suorastaa ainutlaatuinen. Nousu on myös historiallinen. Köyhyydestä valtaan ja kunniaan, aivan kuin feenix lintu tuhkasta. Loistavaa todellakin."
Halonen ei suinkaan elänyt missään tavattomassa köyhyydessä lapsena. Köyhän talon lapsella olisi ollut yliopistoonkin pääsy vaikeaa.
Feenix linnulla tarkoitat kai feenikslintua. Feenikslinnulla on tarujen mukaan punaiset sulat, joten tältä osin punapäinen Halonen sopii kuvaan. Lintua sanottiin kuitenkin myös häikäisevän kauniiksi, kun taas Halosta on luonnehdittu rumaksi ja vastenmieliseksi.
"Millä avuilla tosiaankin noustaan Kalliosta Mäntynemeen ja kautta koko maailmalla arvostetuksi yhteiskunnan huippuosaajaksi."
Mäntynemestä en tiedä, mutta presidentiksi Halonen pääsi sukupuolensa vuoksi. Moni äänesti Halosta vain sukupuolen perusteella.
"Maailmanlaajuisestikin on erittäin harvinaista, että nainen valitaan valtakunnan korkeimalle pallille."
Mitä ajat tällä takaa? Ei kai selvästi huonompaa ehdokasta pidä sen takia valita, että hän sattuu olemaan nainen?
"Miksi ottaisimme tilalle aivan vastakkaiset arvot omaavan, kokemattoman ja tavalliset ihmisten etuja vallassa leikanneen ja niitä aina myös yrittäneen miehen?"
Myös Halonen kannatti näitä leikkauksia. Halonen halusi leikata vielä lisää, jotta ulkomaiden edustusrakennuksista olisi saatu hienompia.
"Niinistö on aivan selvästi ajamassa Suomea Natoon. Niinistö eikä ymmärtänyt ollenkaan, mitä eduskunta, hallitus ja Halonen ovat keskenään JO päättäneet Suomen turvallisuupolitiikasta. Säälittävä jankuttaminen aivan selvässä asiasta oli surhupaisaa katsottaavaa."
Olipa tietämättömästi sanottu. Luuletko tosiaan, ettei Suomen turvallisuuspolitiikkaa enää käsitellä eduskunnassa koskaan?
Lisäksi kansa vie Suomen Natoon, jos on viedäkseen, kansanäänestyksessä.
"Miksi siis äänestää aloittelijaa ja noviisia, vaikka tarjolla on 100% varma ulkopolitiikan taitaja? Minä ja enemmistö suomalaisista valitsee parhaan, eikä mitään kokematonta ja arvaamatonta ehdokasta."
Eli sinä jo tiedät lopputuloksen?
"Niinistö on aivan selvästi ajamassa Suomea Natoon. Niinistö eikä ymmärtänyt ollenkaan, mitä eduskunta, hallitus ja Halonen ovat keskenään JO päättäneet Suomen turvallisuupolitiikasta. Säälittävä jankuttaminen aivan selvässä asiasta oli surhupaisaa katsottaavaa.".
Onko lukutaitosikin jo kadonnut, etkä löydä eduskuntaa jutustani? Onko kyykyssä olosi hämartänyt ja katseesikin?
Halonen EI ole koskaan kannattanut leikkauksia työvästöltä, eli puhut taas roskaa.
"Onko lukutaitosikin jo kadonnut, etkä löydä eduskuntaa jutustani? Onko kyykyssä olosi hämartänyt ja katseesikin?"
En taaskaan ymmärrä ajatustesi kulkua. Nyt valitaan presidenttiä - ei eduskuntaa.
Sinun näkemyksesi on tekstisi perusteella se, että koska eduskunta ja Halonen ovat JO sopineet Suomen turvallisuuspolitiikasta, ei se voi enää muuttua.
Jos presidentti kuitenkin vaihtuu, voi myös politiikka muuttua. Tätä et kuitenkaan pysty käsittämään.
"Halonen EI ole koskaan kannattanut leikkauksia työvästöltä, eli puhut taas roskaa."
Ai jaa. Leikauksista äänestettiin eduskunnassa. Sinä siis väität, että Halonen äänesti hallituksen esitystä vastaan.
Väistit viisaasti kysymykseni ja aloit puhumaan kyykyttelystä. Asiakeskustelussa olet aina ollut heikoilla jäillä.
Itse oikein korostit JO-sanaa eli kuvitteletko, että nykyinen kanta on voimassa ikuisuuden, sitä ei siis koskaan voi muuttaa? Oskarihan tarkoitti juuri sitä, että asiaa tullaan vielä tulevaisuudessa (ja piankin) käsittelemään eduskunnassa. No sinun täytyy tietenkin puolustella Halosen kantaa, joka on se, että NATO-linja on kiveen kirjoitettu, se on siis ikuinen optio eikä siitä enää koskaan ole tarvetta keskustella.
Nykyinen hallitus ja nykyinen presidentti päättävät tämän hetken kannan. Tulevaisuuden kannan päättävät tulevaisuuden presidentti ja hallitus.
Eli erittäin punainen, eikä mitenkään muuten kovin erikoinen
kuin esimerkiksi demari Erkki Liikanen?