Kertokaa mullekin, kuinka muka Niinistö vie meitä ehdottomasti natoon? Eihän se ole niin missään sanonut, vaan haluaa että kansa päättää siitä kansanäänestyksessä.
Ihan pihalla tästä NATO-jutusta.
tyhmeliinii
15491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Halosen syöksykierre
HS-Gallup ja MTV3:n tuore mittaus antoivat Tarja Haloselle tulosvaroituksen: kannatuskurssi (70-64-53) putoaa sitä tahtia, että Sauli Niinistö porhaltaa ensi viikolla ohi. Mikä oikein on mennyt Halosen kampanjassa vikaan, kun varmaksi ounastettu voitto uhkaa kääntyä katastrofiksi? Tässä muutama havainto:
1. Halosen yllättävän kehno tv-esiintyminen. Presidentti on ollut äksy, hermostunut ja vähän ylimielinenkin. Ei ole sama Tarja kuin vuonna 2000. Ei ole osannut laskeutua presidentin roolista ehdokkaaksi.
2. Varovainen kampanjastrategia ja vanha ohjelma. Sdp lähti pelaamaan varman päälle, varoen riskejä. Kenttätyö passiivisempaa kuin Niinistöllä ja Vanhasella. Ennen joulua väärä taktiikanmuutos: Niinistön luultiin olevan out ja päävastustajaksi otettiin Vanhanen.
3. Ylimielisyys. Halosen tiimi tuudittautui hyvän olon tunteeseen ja ryhtyi juhlimaan ykköskierroksen voittoa etukäteen. Puheet 7 miljoonan säästöstä kiukuttivat ihmisiä.
4. Nukkuvat äänestäjät. Halonen moitti vaalituloksesta heikkoa äänestysaktiivisuutta.
5. Naisten rooli. Sukupuoli ei ole enää niin ratkaiseva tekijä kuin kuusi vuotta sitten. Niinistön sanoma vetoaa myös naisiin.
Päivän
sivallus
- (Suvi-Anne) Siimeksen tuki Haloselle kuuluu sarjaan kuoleman suudelmia, arvioi vasemmistoliiton meppi Esko Seppänen nettisivuillaan.
Timo J. Anttila
tulee hyvin todennäköisesti eteen seuraavalla presidenttikaudella oli vallassa sitten Niinistö tai Halonen. Niinistö kannattaa avointa faktoihin perustuvaa kansalaiskeskustelua ja sen jälkeen kansanäänestystä, kun taas Halonen kerää ääniä Nato vastaisuudella vaikka todellisuudessa on aivan samaa mieltä Niinistön kanssa. Kannatan Niinistön suoraselkäisyyttä tässä asiassa.
Olet omilla aivoilla ajatteleva, kun olet huomannut tuon. Nato-juttu on demarien keksimä pelottelukeino saada ihmiset, jotka ovat toisten tiedotusten varassa, uskomaan Niinistön olevan viemässä meitä Natoon.
Tyhmät uskoo...mitä heille syötetään. Viisas ottaa itse selvää asioista.
Tarja jo hivuttanut meidät natoon ja Sauli yrittää saada meitä sieltä pois.
lukee, se kansanäänestys on siinä vain lumetta että jengi uskois. Käy kuule samoin kuin eu äänestyksen kanssa, ensin naru kireellä äänestään ja sit herrat itse päättää että joo 1% suomen kansasta haluu natoon joten eiköhän mennä. Ugh kansa on puhunut!
joka päättää kansanäänestyksen jälkeen, ei presidentti. Vaikuta Nato kysymykseen sitten ensi vuoden eduskunta vaaleissa.
osittaiseen Natoon. Niinistö olisi kannattanut kansanäänestystä.
Halosella ja Niiniställä on samanlainen kanta siinä että mahdollisesta NATO-jäsenyydestä järjestetään kansanäänestys. Siihen turvallisuuspoliittinen yksimielisyys loppuukin.
Radion vaalitentissä Niinistö sanoi suoraan kannattavansa NATOn täysjäsenyyttä suoraan, nopeassa aikataulussa. Niinistön ulkopoliittinen linja edustaa arvaamatonta seikkailupolitiikkaa - hän on viemässä Suomen turvaamaan USAn taloudellisia ja poliittia intressejä Naton kautta maailmalla. Tämä Niinistön linja on täynnä riskejä joihin pienellä maalla ei kertakaikkiaan ole varaa.
Tarja Halonen taas kannattaa sitä, että säilytämme itsenäisen puolustuksen, teemme yhteistyötä NATOn kanssa mm. lisäämällä turvajärjestelmien (kuten asejärjestelmien ja teknologian) yhteensopivuutta ja toimimme yhteistyössä kriisialueilla ja katastrofien torjunnassa. Osallistumme yhteisiin harjoituksiin. Pysyttelemme suurvaltapoliittisten ristiriitojen ulkopuolella mutta edistämme Suomen turvallisuutta kansainvälisellä puolustusyhteisyöllä.
Oma kantani on että ei meidän ole syytä liittoutua. Liittoutumattomuus ja oma vahva puolustus turvaavat ulkopoliittisen asemamme vakauden.
Meillä on syytä pitäytyä vankalla turvallisuuspoliittisella linjalla josta on hallituksessa yhteisymmärrys ja jota on viisaasti ja vakaasti Tarja Halonen presidenttinä johtanut.
presidenttinä ei Suomea voi Natoon viedä vaikka kuinka sitä kääntelet. Niinistö kannattaa suoraselkäisesti avointa kansalaiskeskustelua ja kansanäänestystä (mikäli päätös täytyy tehdä) ja sen jälkeen eduskunta päättää. Halonen kannattaa samaa, mutta kieroilee ääniä Nato vastaisuudella.
Huu haa ja möröt ulos kaapista. Nato on puollustusliitto ei hyökkäysarmeija! ei presidentti voi viedä meitä natoon yksin vaikka haluaisikin. Nato ei hyökkäile maailmalla kenenkään pillin mukaan . Liiton jäsenmaat päättävät jos ne osallistuvat alueittensa ulkopuolisiin tehtäviin. Ainoastaan jos Natomaata uhataan on muilla jäsenmailla velvollisuus auttaa. Tämä olisi se tae jota tarvitsemme.
Vanhanen sanoi jotenkin näin: Elämme jatkuvasti
muuttuvassa maailmassa, jossa Suomen tulee seurata aikaansa. Kaikki ovet ja mahdollisuudet
on pidettävä avoimena. On toimittava tilanteen edellyttämällä tavalla.
Sana tarkasti en aivan muista,mutta eiköhän tuo kerro
sen, että ns. ei kannata jäädä poteroihin tuleen makaamaan. Maailma voi muuttua, joten ei kannata sanoa jyrkästi ei vaikka nyt siltä tuntuukin.
Jos Venäjällä olot muuttuu, voi miinoja tulla ikävä, jotka Halonen on poistamassa.
Ottakaa huomioon että jos jäämme kurkkimaan ovenrakoon että mennäkkö vai eikö, voi käydä niin että kun on tarvis ei päästäkkään. Tästä oi olla varma että jos tulee hätä niin on turha ruveta enää kyseleen olisko jostain apuja.
Kyllä Niinistö on Naton ja miehittäjävallan agentti! Hän ujuttaa meidat Natoon sotilasjuntan tuella! Päästään testaa USA:n aseita venäjää vastaan tarpeeksi kaukana Wasingtonista!
Suomalaiset vaihdetaan Irakiin Amerikkalaisten tilalle tapettavaksi! Ihaanaa kun päästään rampoilemaan!
Niin ja sinä siis kirjoitat terijoelta? se ameriikan hölmö on muuten Bush
katsonut liikaa elokuvia...............