Pitäisikö harkita uudestaan lähteäkö mukaan Kokoomuksen nuoleskeluun. Jos Niinistö menisi läpi, mitä tapahtuisi kuudenvuoden päästä. Olisiko meillä Keskustassa helpompi vastustaja Niinistöstä kuin jos Halonen istuisi viimeisen kautensa ja Demarit joutuisivat asettamaan aivan uuden ehdokkaan. Meillä tulee olemaan vaikeuksia kuudenvuoden päästä syrjäyttää Niinistö se ainakin on varmaa.
Siirtyykö Keskustan presitentti haaveet kahdellatoista vuodella eteenpäin.
Mentiinkö Kokoomuksen halpaan ?
18
516
Vastaukset
- eläkeiässä
Niinistö on kuuden vuoden päästä eläkeiässä, tuskin lähtisi toiselle kaudelle.
- eläkeiässä
Halonen on eläkeiässä jo nyt. Miksi ihmeessä lähti toiselle kaudelle?
- ohittanut
eläkeiässä kirjoitti:
Halonen on eläkeiässä jo nyt. Miksi ihmeessä lähti toiselle kaudelle?
eläkeiän jo maailmaset ajat ennen valintaansa. Ei Pressan hommat ole "kloppipolitiikkojen hommia.
- nostetta
nyt sellaista "nostetta" Niinistöstä, erityisesti presidenttinä, että tulee jyräämään puolueena muita. Kokoomuksen kannatus nousee lähelle demareita ja luulenpa ,että seuraaviin pressanvaaleihin kokoomus on "kasvattamassa" varteenotettavaa ehdokasta vaihtoehdoksi Niinistölle. Edellyttäen, että Niinistö ei halua toiselle kaudelle. Seuraava kokoomuksen ehdokas on nainen...Keskusta jää nuolemaan näppejään...
- kuuden vuoden
päästä. Olen samaa mieltä. Annelista en oikein pressaksi usko, mutta Esko Aho tulee vielä takaisin. Kuuden vuoden päästä on paikka iskeä.
- jos Niinistö häviää
Kyllä tulee Keskustalle silloin kylmää kyytiä, kun on kaksinkertainen presidentinvaalien häviäjä ja opposition presidenttiehdokkaan tukija. Parempi on että Niinistö voittaa nyt.
- Niinistön
häviö, saisi kyllä ollakin.
- 1234
"Kyllä tulee Keskustalle silloin kylmää kyytiä, kun on kaksinkertainen presidentinvaalien häviäjä ja opposition presidenttiehdokkaan tukija. Parempi on että Niinistö voittaa nyt."
Olen sitä mieltä, että kovempi kyyti keskustalle tulee jos Niinistö voittaa. Kovatarvot omaavana hän jyrää Matin mennen tullen. Ja keskusta on kovilla, muistakaa että on vain vuosi eduskuntavaaleihin ja ainakin minä pelkään että se on meille keskustalaisille kolmannen TAPPION paikka. - häviö
Niinistön kirjoitti:
häviö, saisi kyllä ollakin.
on keskustan voitto!!! Niin se vain menee pitkän matekan mukaan. Keskusta ehtii elpymään eduskuntavaaleihin vielä ja saa "kasvonsa" pestyä omiltaan, mentyään kokoomushalpaan. Niinistön voitto imisi kokoomuksen kannatuksen 22-23%:n...Realismia...
metsää puilta! Miten KePun johto saa "entiset" ää-
nestäjänsä takaisin ruotuun JO 2007 ?? Siinäpä ky-
symysten äiti!!
vom- tosimies
Etkö näe metsää puilta. Kuuden vuoden päästä on aivan toiset ehdokkaat. Nyt eletään tätä hetkeä, ja ääänestetään oikeistolainen presidsentti.
- Jaba_43
Minusta ei kannata miettiä tulevien vaalivastustajien heikkouksia, sillä parempi olisi miettiä oman ehdokkaan vahvuuksia.
Nyt siis kannattaa äänestää sitä ehdokasta, joka omasta mielestä on Suomelle paras seuraavat kuusi vuotta.- Lukija Y
Nythän edelliset kirjoittelijat siellä ajattelevat, että presidentin vaali on vain yksi puoluepoliittisen pelin nappula ja sen mukaan toimitaan ja äänestetään.
Nyt haetaan Suomelle parasta mahdollista presidenttiä seuraavaksi 6. vuodeksi. Äänestetään sen mukaan. Samaa mieltä kuin Jaba 43. - päästä
Lukija Y kirjoitti:
Nythän edelliset kirjoittelijat siellä ajattelevat, että presidentin vaali on vain yksi puoluepoliittisen pelin nappula ja sen mukaan toimitaan ja äänestetään.
Nyt haetaan Suomelle parasta mahdollista presidenttiä seuraavaksi 6. vuodeksi. Äänestetään sen mukaan. Samaa mieltä kuin Jaba 43.Jos nyt niinistö valitaan, 6:den vuoden päästä SDP
päättää kuka on seuraava.. He silloin valitsevat saulin jatkamaan ja Esko jää tokaksi.Että sillä lailla se politiikka on pitkä jännitteitä.
- Ahon laidalla
Pahalta näyttää jos kuudenvuoden päästä vastakkain on Esko ja Sauli.
Kyllä siinä meidän Eskolle taitaa käydä huonosti.
Muistakaa kenenpuolelle demarit asettuu se menee läpi, siinä asetelmassa.
Nyt järkeä käteen ettei tuplata kuuttavuotta.- tilaisuus nyt
Haloo keskustelijat!
Itseäni sitoutumattomana porvarina (välillä äänestän keskustaa, välillä kokoomusta) hävettää tämä ikuinen laskenta, mitä 6 vuoden päästä jne. Tämä toistuu aina vaan, millä tuloksella: demarit nauravat partaansa ja hallitsevat maatamme vaikka vuoteen 2100 jos aina mietimme tilannetta 6 vuoden päähän. Nyt maahan ei-demari-presidentti ja katsotaan tilanne uudelleen 6 vuoden päästä, sinne on pieni ikuisuus.
PS: Carpe diem = tartu hetkeen - City Centri
tilaisuus nyt kirjoitti:
Haloo keskustelijat!
Itseäni sitoutumattomana porvarina (välillä äänestän keskustaa, välillä kokoomusta) hävettää tämä ikuinen laskenta, mitä 6 vuoden päästä jne. Tämä toistuu aina vaan, millä tuloksella: demarit nauravat partaansa ja hallitsevat maatamme vaikka vuoteen 2100 jos aina mietimme tilannetta 6 vuoden päähän. Nyt maahan ei-demari-presidentti ja katsotaan tilanne uudelleen 6 vuoden päästä, sinne on pieni ikuisuus.
PS: Carpe diem = tartu hetkeenKuusivuotta sitten Kokoomuksen egonomit kaskivat juuri näin että asettumalla Halosen taakse, taataan Esko Ahon syrjässä pysyminen.
Onko meillä tosiaan huono laskupää vai lyhyt muisti. - Ahoa enää
City Centri kirjoitti:
Kuusivuotta sitten Kokoomuksen egonomit kaskivat juuri näin että asettumalla Halosen taakse, taataan Esko Ahon syrjässä pysyminen.
Onko meillä tosiaan huono laskupää vai lyhyt muisti.Älkää nyt hulluja kuvitelko, että Aho olisi "parantunut tunneälyttömyydestään"!
Hänellä ei tule olemaan mitään asiaa presidentiksi enää ja onneksi ei ollu kuusi vuotta sittenkään. Onhan hän itsekin todennut, että hänestä ei olisi ollut presidentiksi.
Kuuden vuoden kuluttua on/olisi Matin aika uudelleen, mikäli Niinistö ei ole sekoittanut presidenttinä poliittisen kentän.
Matti on varteenotettava, vielä nyt hän ei ollut tarpeeksi tunnettu edes omiensa keskuudessa. Kun karttuu enemmän kokemusta, hioutuu, karttuu kielitaitoa niin that´s it.
Kuka muu voisi nousta keskustasta todelliseksi kansansuosikiksi? Ainakin vuosien kuluttua hyviä ja sanavalmiita naisia kaksin kappalein. Paula Lehtomäki ja Mari Kivisilta. Hidän verbaliikkaansa voi kuunnella aivan "rentona".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1618398KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4467512Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743854Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521543590Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1123019Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542685- 1262036
Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv372021Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231873Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811540