Miksi raskaan

sallitaan alas ja tienpuoleiselle sivulle käännetty pakoputki? Pakkasella ja varsinkin hämärän aikana näkyvyys peittyy dieselin savuun ja tämä vaarantaa liikennettä. Mäessä rekan vauhti hidastuu, jolloin syntyy ohitustarvetta, miten ohitat kun et näe mitään!
3644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

42 §
«Pakoputkisto»
1. Pakoputken on oltava siten sijoitettu, ettei sen mikään kohta ole vaarallisen lähellä polttoainesäiliötä tai -putkea. Jos pakosarjan tai -putken yläpuolella on polttoainejärjestelmän laitteita tai polttoaineputkien liitoksia siten sijoitettuina, että mahdollisen vuodon sattuessa polttoainetta voi tippua tai valua pakosarjalle tai -putkistolle, tai jos polttoaineen syttymisvaara muutoin on ilmeinen, on pakosarja tai -putkisto varustettava tarkoituksenmukaisella suojuksella.

2. Pakoputkiston pään tulee olla siten sijoitettu ja suunnattu, ettei pakokaasuista ole tarpeettomasti haittaa auton matkustajille, jalankulkijoille tai muille tien käyttäjille. Muun kuin M1- ja N1-luokan ajoneuvon pakoputken pään tulee olla suunnattu taaksepäin tai vasemmalle. Jos pakoputki vasemmalla sivulla tai takana vasemmalla puolella on suunnattu enemmän kuin 45° vasemmalle, on sen pää lisäksi käännettävä siten, että pakokaasut suuntautuvat vähintään 45°:een kulmalla vaakatasosta alaspäin. N2- ja N3-luokan ajoneuvossa pakoputki saa olla suunnattu ylöspäin, jolloin sen tulee ulottua ainakin ohjaamon ylimmän kohdan tasolle. Pakoputken ulkohalkaisija saa olla enintään 120 mm, tai jos siihen on erityistä syytä, enintään 150 mm.

3. Pakoputken pään ympärillä, 50 mm:n matkalla sen päästä mitattuna, on oltava vähintään 50 mm vapaata tilaa.

43 c §

Äänestä

Siksi kun se ei saa olla oikealle..... ja kaikissa esim. ADR kuljetuksissa ei saa olla pystyputkia, vaikkka ne komeat onkii (ja nokeaa auton kylet) ja kukaa ei oo nii tyhmä et yrittäis vetää kuorma autoon putkea taakse..... eli älä ohita jos et näe....vaan aja takana....

Äänestä
  • ettei sitä "diiselin savua" tuu pakkasella sen enempää, se on kyl hyvin pitkälti vesihöyryä mitä sielt pakkasel tulee ja mikä näkyy!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


liikenteen ajoneuvoissa kirjoitti:

sallitaan alas ja tienpuoleiselle sivulle käännetty pakoputki? Pakkasella ja varsinkin hämärän aikana näkyvyys peittyy dieselin savuun ja tämä vaarantaa liikennettä. Mäessä rekan vauhti hidastuu, jolloin syntyy ohitustarvetta, miten ohitat kun et näe mitään!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu