jos vähän asiaakin. Muistan vallan hyvin missä istuva presidentti oli vasta valittuna kuusi vuotta sitten. Meillähän oli täällä Talvisodan päättymisen 60-v. muistojuhla. Tämä asevoimiemme ylipäällikkö oli aatetoveriensa luona Chilessä juhlimassa..jotakin..?. Tuliko sinne kutsu yllättäen ja pyytämättä vai eikö muuten vain kiinostanut olla kotimaassa juhlimassa omaa itsenäisyyttä. Noh, yllättävää tuo olisi vasemmistorauhanidealistilta ollutkin. Sotaveteraaneja on elossa vielä satatuhatta, niin miehiä kuin naisia. Heidän sielukkaiden arvojensa mukaisesti äänestän Niinistöä ja muutenkin Halosen kansannuoleskelu ja saamattomuus tympii.
Veteraanin iltahuuto
Arizu
6252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Juhlan tämä punapää kyllä hyvin muisti ja mukaan meni niin , että heilahti.
Veteraani-ikäiset eivät surffaile netissä! Sivistäkää nyt hieman itseänne.
olevani veteraani omaan vain samoja arvoja kuin veteraanit. Niitä ovat isänmaallisuus, kunnioitus menneiden sukupolvien työlle ja kansallisen koskemattomuuden vaaliminen. Toisenlaisia arvoja kuin Halosella. Otsikolla herättelen ihmisiä jos joku ei ymmärrä sori en voi auttaa.
Tarja tiesi, että mitään todellista itsenäisyyttä ole ollutkaan, niin miksi sitä olisi pitänyt juhlia.
mitäs menivät sinne.
Siinä on toinen samanmoinen "asevelisosialisti:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000800&posting=22000000006727971
Kun Tarja lähtee Moskovaan voitonjuhliin, niin hän voisi ennen sitä lukea kotiläksynsä vaikka tämän päivän Hesarista. Lehdessä kerrotaan naapurimaiden suoraselkäisistä presidenteistä, joista Tarjakin voisi ottaa oppia.
Tänä aamuna oli ilo lukea Hesarista juttua suoraselkäisistä poliitikoista, jotka uskaltavat sanoa asiat ymmärrettävästi. Oikein kateellinen tässä joutuu olemaan latvialaisille ja puolalaisille, joilla on ryhdikkäät selväsanaiset presidentit johtamassa maata.
Latvian presidentti Vaira Vike-Freiberga on menossa Moskovan voitonjuhliin toukokuussa, vaikka kaikki latvialaiset eivät sitä hyväksykään. Presidentti aikoo kuitenkin siinä juhlatilaisuudessa pitää puheen ( jos on mahdollisuus siihen), jossa hän tulee mainitsemaan, että neuvostovallan tulo Latviaan ei ollut vapautus natsivallasta vaan se oli pelkkä miehitys.
Puolan presidentti Aleksander Kwasniewski on myös menossa Moskovan juhliin. Hän on kuitenkin asettanut venäläisille ennakkoehdoksi sen, että voitonjuhlien yhteydessä Venäjä tuomitsee Baltian maiden miehityksen mahdollistaneen Molotov-Ribbentrop sopimuksen. Todella suoraselkäistä puhetta Puolan presidentiltä.
Meidän nykyinen sosialistipresidenttimmekin on menossa voitonjuhliin Moskovaan, mutta hän ei ole kertonut ennakkoon Suomen kansalaisille vastaavista asioista, vaikka Karjala on Suomelta ryöstetty. Hänellä ei näköjään ole halua eikä rohkeutta puhua asioista selkokielellä.
Sosialistipresidenttimme suhtautuminen Karjala-kysymykseen kävi selvästi esiin viime syksynä Putinin ja Halosen tapaamisessa Pietarissa. Neuvottelujen päätteeksi Halonen sai soperretuksi Putinille kutsun tulla Suomeen ongelle, vaikka hänellä olisi ollut hyvä tilaisuus keskustella julkisesti TV-kameran edessä Karjalan palauttamisesta ja Molotov-Ribbentrop sopimuksesta. Suoraselkäisyyttä ja rohkeutta sosialistipresidentiltämme ei siinä tilanteessa löytynyt.