Pitäisi saada tehtyä sivu _frameja käyttäen_, siten, että kehysten välisiä reunuksia ei näkyisi lainkaan.
Koska noihin -tageihin ei voi laittaa arvoa border="", pitäisi keksiä jokin toinen keino. Kokeilin CSS:n kanssa mm.:
frame
{
border: 0px;
}
frameset
{
border: 0px;
}
,mutta kumpikaan ei ongelmaa ratkaissut. Vinkit otetaan vastaan..
Valid frameset
8
496
Vastaukset
- ei borderia???
..."Koska noihin -tageihin ei voi laittaa arvoa border="", pitäisi keksiä jokin toinen keino. Kokeilin CSS:n kanssa"...
Hyvin toimii esim.- ...
Kyse on nimenomaan siitä, että koodin pitää olla _validia_..
Atribuutit "frameborder" ja "border" eivät kuuluu Framset-DTD:hen.. ja siksi pitäisi saada jokin toinen keino niiden poistamiseen.. - Höpö
... kirjoitti:
Kyse on nimenomaan siitä, että koodin pitää olla _validia_..
Atribuutit "frameborder" ja "border" eivät kuuluu Framset-DTD:hen.. ja siksi pitäisi saada jokin toinen keino niiden poistamiseen..Kaikkein tehokkaimmin pääset eroon kehysten aikeuttamista reunuksista poistamalla kehykset :)
En ymmärrä miksi sinulla on niin kauhea hinku tehdä validia vaikkei sinua kiinnosta pätkääkään käytettävyys.
Tai jos välttämättä haluat validit mistään muusta välittämättä, niin laita dtd:ksi html3.2 - myöskin
- ...
Höpö kirjoitti:
Kaikkein tehokkaimmin pääset eroon kehysten aikeuttamista reunuksista poistamalla kehykset :)
En ymmärrä miksi sinulla on niin kauhea hinku tehdä validia vaikkei sinua kiinnosta pätkääkään käytettävyys.
Tai jos välttämättä haluat validit mistään muusta välittämättä, niin laita dtd:ksi html3.2Kyseessä on koulutehtävä.. Tehtävässä pitää tehdä sivut ehdottomasti framejen kanssa ja sivujen pitää validoitua virheettömästi..
Itselläni tuottaa suurta tuskaa väsätä sivustoa Framesetin (Tottunut Strictiin) kanssa, ja vielä enemmän häiritsee nuo borderit.. Tehtävän toteutuksen kannalta noilla bordereilla ei ole väliä, mutta ne häiritsevät itseäni niin paljon, että haluaisin ne pois.. Höpö kirjoitti:
Kaikkein tehokkaimmin pääset eroon kehysten aikeuttamista reunuksista poistamalla kehykset :)
En ymmärrä miksi sinulla on niin kauhea hinku tehdä validia vaikkei sinua kiinnosta pätkääkään käytettävyys.
Tai jos välttämättä haluat validit mistään muusta välittämättä, niin laita dtd:ksi html3.2HTML 3.2:n DTD:n käyttö ei auta mitään, päinvastoin. HTML 3.2 ei tunne kehyksiä missään versiossa.
... kirjoitti:
Kyseessä on koulutehtävä.. Tehtävässä pitää tehdä sivut ehdottomasti framejen kanssa ja sivujen pitää validoitua virheettömästi..
Itselläni tuottaa suurta tuskaa väsätä sivustoa Framesetin (Tottunut Strictiin) kanssa, ja vielä enemmän häiritsee nuo borderit.. Tehtävän toteutuksen kannalta noilla bordereilla ei ole väliä, mutta ne häiritsevät itseäni niin paljon, että haluaisin ne pois..Miksi et heti kertonut, että kyse on koulutehtävästä?
Ainoa kunnollinen ratkaisu on, että kerrot opettajallesi, että hän on täysin väärässä. Tai pehmeämmin sanoen jämähtänyt viime vuosituhannelle. Voit huoleti kertoa, että asiantuntijat tietävät ja tiedostavat kehysten haitat ja ettei kehyksiä enää juurikaan käytetä uusissa sivustoissa - tässä yksi syy siihen, miksei niistä _enää_ juuri varoitella.
Saattaa olla, että tehtävä on jäynä: opettaja haluaakin katsoa, tekevätkö kaikki järjettömän tehtävän kuin lampaat.
Tietysti voi käydä, että opettaja todella on hakoteillä ja antaa sinulle huonon numeron tai vaikka jälki-istuntoa. Mutta ainakin voit katsoa itseäsi peilistä nyt ja vastaisuudessa.
Jos kuitenkin tanssit opettajan pillin mukaan, lakkaa murehtimasta bordereista.- Höpö
Yucca kirjoitti:
HTML 3.2:n DTD:n käyttö ei auta mitään, päinvastoin. HTML 3.2 ei tunne kehyksiä missään versiossa.
Olis pitänyt siis tarkistaa eikä vaan olettaa. Jotenkin yhdistin tuon kehysten kulta-ajan 3.2:n kanssa samaan ja oletin kehysten tulleen tuohon määritykseen.
Pahoittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad841359- 52987
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että370808- 142769
- 55699
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän123692- 51658
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38625- 76612
- 56604