Laitetaanpa vaihteeksi tosi vaikea arvoitus. Se on itse keksimäni ja leikkii muodoilla ja sanoilla. Mistä seuraavassa runossa on kyse?
Lounasta luoteesta lounaaseen
vuoksi vuoksen tuoneen
vuoksi luoteen jättäneen.
Lounasta luoteesta lounaaseen
vuoksi vuoksen tuoneen
vuoksi luoteen jättäneen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Silja Line.
Silja Linella tapaa olla hieman ymmärrettävämpiä mainoksia.
No en todellakaan ole vastaus, enkä kysyjäkään, mun arvoitukset olisivat paljon yksinkertaisempia... ;)
Tehtävä unohtui sellaisille, jotka eivät yrityksestä huolimatta pysty ratkaisemaan arvoitustani. Katsokaa loput jaksot Selviytyjät-sarjasta!
pilvi.....
Vastaus on väärin, vaikka pyöreitä tahi kaarevia muotoja tässä haetaankin osana oikeaa vastausta.
Selviytyjät-sarja loppui tänään, joten tehtävääkään ei voi enää suorittaa. Niinpä kerron arvoituksen vastauksen.
Lounasta luoteesta lounaaseen
vuoksi vuoksen tuoneen
vuoksi luoteen jättäneen.
"Lounasta" tarkoittaa tietysti ruokaa. Luode ja lounas ovat vierekkäisiä väli-ilmansuuntia, joten niiden rajaama alue kaartuu.
Vuoksi tarkoittaa nousuvettä ja luode taas laskuvettä. Niinpä koko arvoitus on toisilla sanoilla:
Ruokaa kaartuvalla alueella
koska nousuvesi toi sen
koska laskuvesi jätti sen.
Tässä on siis taustalla romanttinen ajatus trooppisesta laguunista, jonne meri tuo helppoa syötävää. Lounasajan ajoittaminen laskuveteen taas on kirjailijan vapautta.
ei päätä ei häntää tossa jutussa.Arvoitus pitää osata muittenkin ratkaista,älytön juttu.
Älä sure vaikket pystynytkään ratkaisemaan arvoitusta. En syytä siitä sinua: jos on lusikalla annettu, ei voi kauhalla vaatia. Et sinä voi tyhmyydellesi mitään.
Muu jengi olisi voinut tehdä jotain laiskuudelleen. Edes pientä yritystä eikä vain onnetonta räpellystä. Olen kysynyt arvoitusta toisaalla ja saanut oikean vastauksen vasta vihjaamisen jälkeen. Nyt en vihjaillut kun kukaan ei edes yrittänyt vastata.
Jättäkää päivätyöt ja keskittykää arvoituksiin.
'skasarjaa, että voi ratkaista arvoituksen, ei se ole mikään arvoitus.
Sen pitää toimia näin:
"siivetön oksalla istuu, tulee suuton ja syöpi?"
tahi Zeppelin.