Jos Niinistö tai jotkut muut vähälahjaiset kuvittelevat, että saamme turvaa Natosta siinä (mahdottomassa) optiossa, että Venäjä hyökkää Suomeen niin he erehtyvät pahoin.
Usa johtoinen Nato katselee kauniisti sivusta, eikä pane tikkua ristiin Suomea auttaakseen, sillä Usalla on oma etu aina ja kaikessa kaikkein tärkein. Itsekkäämpää valtiota ei maailmassa olekaan kuin Usa.
Sanoohan sen jo maalaisjäkikin, ettei Usan täysin määräämä Nato uskalla taistella Venäjää vastaan, sillä se riskeeraisi samalla oman maansa turvallisuuden.
Mannerten väliset tappavat terveiset ovat täysin toimintakunnossa ja napin painalluksen päässä myös Venäjällä ja kolmas maailmansota olisi taatusti ovella.
Koko Nato hössytys on vain ajan hukkaa ja poliittista pelaamista, mutta osaako kukaan Natolla pelaajista ajatella järjellä mitä todella tapahtuisi, jos Venäjä hyökkäisi Suomeen, ei näköjään.
Ellei Suomi pärjää omillaa (epäilen suuresti) niin meitä ei kukaan tule auttamaan, ellei Hitler herää haudastaan, joka muuta kuvittelee on typerys.
Naton turva Suomelle on pötypuhetta
17
593
Vastaukset
- jos et niin kerron sen nyt
nyt tiedät että olet hiukan erikoinen kaveri
- ironmikes
Hyvä, että sinäkin huomasit. Siksi yhä uusia feikkaajiani sikiää kuin sieniä sateella. He kuvittevat minun kunniakasta ja voittamatonta nikkiäni matkiessaan saavana edes murusen suurudestani ja voittamattomuudestani:-))
Ainon haitta kontaamisessa on, että pojuilla alkavat polvet olla jo verillä ja eräillä jo ruvella perässäni konttaamiesesta.
Yhtä hyvin nämä luuserit voisivat hakata onttoja päitään kiviseinään. Seinä (minä) säilyn taatusti aina ehjänä, mutta pojuille tekee jatkuvasti kovin kipeää.
"Mitä vikaa NATO:ssa?"
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=85414- ironmikes
saa puhua mitä lystää, ei kiinnosta pätkän vertaa. Lipponen on demari, eikä Halosella ole edes demareiden jäsenkirjaa.
ironmikes kirjoitti:
saa puhua mitä lystää, ei kiinnosta pätkän vertaa. Lipponen on demari, eikä Halosella ole edes demareiden jäsenkirjaa.
...mutta on ollut. Eipä taida Niinistölläkään olla Kokoomuksen jäsenkirjaa sitten enää, jos hänet presidentiksi valitaan. Eikä taida presidentti yksin päättää siitä liitytäänkö Natoon, vai ei. Lipponen siis taitaa olla lähempänä sitä tahoa, jossa päätös mahdollisesta liittymisestä tehdään, joten Lipposen kysymys sopii hyvin "Mitä vikaa NATO:ssa on?" Niinistöhän on muuten puhunut kansanäänestyksestä, eli päättäjinä olisi silloin kaikki äänioikeutetut.
naurettavaa pelleilyä jolla saadaan ihmisten mielenkiinto pois oikeista asioista.
- osccar
Meitä ei uhkaa nyt kukaan, mutta tulevaisuudessa voikin uhata.
Vai kuulutko sinäkin niihin, jotka näkevät tulevaisuuteen? - ironmikes
osccar kirjoitti:
Meitä ei uhkaa nyt kukaan, mutta tulevaisuudessa voikin uhata.
Vai kuulutko sinäkin niihin, jotka näkevät tulevaisuuteen?Yli 60-vuotta on jo odoteltu turhaan ja kuunneltu satahullujen idioottien pelotteluja? Montako sataa miljardia on tuhlattu aseisiin ja aivan lähes turhaan armeijaan olemattomasta vihollisesta haaveilessa? Armeija on muutenkin aivan turha, jos ajatellaan sitä vain Venäjää vastaan.
Jos Venäjä haluaisi aivan tosissaan vallata Suomen, se olisi todellakin lasten leikkiä Venäjän nykyaseistuksella atomiaseineen ja risteily- ym. ohjuksineen, hävittäjineen ja taisteluhelikopterineen.
Talvi- ja jatkosodan aseet olivat kivikautisia nykyaseistukseen verrattuna.
- ironmike´s
Piti vielä lisätä, että minun mielestäni Suomen pitäisi nopeasti pyytää liittoutumista Venäjän kanssa, niin kauan kuin se vielä on mahdollista!
Voi olla, että Venäjä paukauttaa oven kiinni, ja kuka meidät sitten pelastaa USA:n imperialismilta?- ironmike's
Tässä asiassa olemme samaa mieltä. Vielä nyt on Venäjä-optio käytössä, mutta se olisi hyödynnettävä ajoissa. USA ei todellakaan uskalla hyökätä tänne edes Nato-joukkojen tuella, mutta jos tuo roisto, Niinistö saa meidät keploteltua kapitalistiseen vapaaseen markkinatalouteen olemme käytännössä USA:n osavaltio ja minäkin joudun töihin.
Työnteko on minulle vierasta, sillä olen tottunut elämään tukien varassa. - kiinalainen
ironmike's kirjoitti:
Tässä asiassa olemme samaa mieltä. Vielä nyt on Venäjä-optio käytössä, mutta se olisi hyödynnettävä ajoissa. USA ei todellakaan uskalla hyökätä tänne edes Nato-joukkojen tuella, mutta jos tuo roisto, Niinistö saa meidät keploteltua kapitalistiseen vapaaseen markkinatalouteen olemme käytännössä USA:n osavaltio ja minäkin joudun töihin.
Työnteko on minulle vierasta, sillä olen tottunut elämään tukien varassa.Me olemme olleet vapaassa markkinataloudessa jo kauan. Kannattaisi teikäläisenkin se huomata niin voisivat kaikki ajaa yhteistä etua tämän päivän realiteeteissa. Vanhat systeemit eivät toimi ja sosialismiin ei mahdollisuuksia muuta kuin romahduttamalla talous ja hyvinvointi Kuuban tasolle ja sitä tuskin kukaan haluaa.
- osccar
"Jos Niinistö tai jotkut muut vähälahjaiset kuvittelevat, että saamme turvaa Natosta siinä (mahdottomassa) optiossa, että Venäjä hyökkää Suomeen niin he erehtyvät pahoin."
Uskotko sinä todellakin, että Venäjä voisi valloittaa vaikka koko Euroopan ja USA ei puuttuisi asiaan mitenkään, koska pelkäisi Venäjän ydinaseita? Jos näin ei ole, mitkä Naton jäsenmaat Venäjä voisi valloittaa ilman USA:n puuttumista tilanteeseen?
Kiinakin olisi valloittanut Taiwanin jo ajat sitten, ellei USA olisi antanut sille turvatakuita. Kiina ei Taiwaniin hyökkää, sillä se ei halua sotaa USA:n kanssa.
Venäjä ei haikailisi Nato-Suomeen hyökkäämisestä, sillä sodassa Natoa vastaan se tuhoutuisi täysin.
Sinun kannattattaa mennä kertomaan nopeasti kaikille eurooppalaisille Naton jäsenvaltioille, etteivät Naton turvatakuut koske heitä ollenkaan, sillä muut eivät omaa sinun nokkeluuttasi.- selvä homma
Ei mikään maa lähde edes yrittämään sotajoukoilla Naton suuruista liittoumaa vastaan joten rauhassa saa Natossa olla.
- ironmikes
Älä puutu asioihin, joista et mitään edes tajua. Opiskelusi ovat vielä pahoin kesken poika ja korvataustasi ovat vielä märkiä. Mitä sinä muuten opiskelet. Olen kuullut siitä eri versioita? Hehe!
Venäjä ei ensinnäkään lähde valloittamaan Euroopassa yhtään mitään, joten juttusi kaatuu jo siihen.
Vaikka kuvitellaan, että Venäjä valloittasi takaisin esim. Balttian maat, niin Nato ei panisi tikkua ristiin, eikä sen kantti kestäisi tulla väliin. Aivan sama olisi muun Euroopan kanssa. Usa ajattelee lopuppelissä vain itseään ja omaa turvallisuuttaan ei Eurooppaa.
Kiinaa eivät Usa pelletakuut peloita pätkän vertaa, jos se päättäisi vallata Taiwanin, niin Usa olisi sotilaallisesti sivussa, vaikka muutoin pitäisikin metakkaa. Usa on niin pahoin veloissa Kiinalle ja myös riippuvainen siitä, ettei se ottaisi riskiä sekomalla Kiinan asioihin.
Naton turvatakuut eivät koske tilannetta, jossa Venäjä on osapuolena. Paina se tyhmään kaaliisi ja ajattele nenääsi pitemmälle ja myös kolmatta maailmansotaa.
Naurettavin väitteesi oli Venäjän tuhoutuminen täysin. Hahah! Luuletko, ettei Usalle kävisi aivan samoin ja kumpi maa on isompi ja siis paljon vaikeammin tuhottavissa? Ydiaseita on kummallakin riittävästi, joten pelko perseessä on Usalla ja Natollakin, joten vain Usaan hyökkäämiseen Nato puuttuisi.
- ex-ammattisoturi
Totta puhut,juuri näin tulisi käymään ja mahdollisesti käy.
- ei tee
mitään, kun sen jäsenmaahan hyökätään, se lakkaa sillä sekunnilla olemasta! Meinaatko tosissaan, että muut NATO-maat haluaa tällaista ommakin turvallisuutta huonontavaa esimerkkiä antaa? Vähälahjaiset eivät tällaissen usko, mutta hyvälahjaiset, suoranaiset nerot Suomessa näköjään uskoo, vai peräti tietää! Mistähän tämäkin "tieto" on peräisin? Ei kai vain sieltä???
- TietäjäM
Nato turvaa varmaankin kaikkissa muissa tapauksissa paitsi jos Venäjä on vastapuolena. Juuri siksi Suomella ei ole mitään syytä liittyä Natoon, sillä ainoa jolla Suomea aiheeetta pelotellaan on Venäjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293912Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283590Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181628Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241349Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144973Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101949Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79875- 86791