Mistä netin kautta voi tilata kaloja?

Kaffee

Onko luotettavia paikkoja?

11

3351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi tilata
    • en ymmärrä

      Miks haluat tilata kaloja netistä kun ovat kerran saman hintasiakin kuin akvaarioliikkeessä?? ja saapi heti mukaan ja jopa itse valita yksilöt!!

      • Mustaneon

        Jos vaikka sattuu asumaan jossain pikkukylässä, tai pohjoisessa, lähimpään akvaariokauppaan voi tulla matkaa satoja kilometrejä. Kaikki eivät asu Kehä kolmosen sisällä - itseasissa vajaa viidennen suomalaisista...

        Kaikilla ei myöskään ole autoa/kyytiä vaikka kauppa olisikin muutamankymmen kilometrin päässä.


      • Kaffee

        Vaikka päälle tulis postaritkin.Esim tuolla Viherkalan sivuilla kun kävin niin Meillä kiilakylki maksaa 2,55e-Viherkalalla 1,99e(käännä vaikka markoiksi niin ymmärrät eron)Pandamonninen oli päälle 6e tuolla kun meillä lähempänä 9e.Ja tässä vaan muutama esimerkki.Että siksi harkitsen tota.Eikä meidän paikkakunnan liikkeissä sen kummemmin saa valita.Sieltä annetaan mikä haaviin tulee.Että silleen.Mutta onko vielä muita kuin toi Viherkala?


      • ludwigia
        Kaffee kirjoitti:

        Vaikka päälle tulis postaritkin.Esim tuolla Viherkalan sivuilla kun kävin niin Meillä kiilakylki maksaa 2,55e-Viherkalalla 1,99e(käännä vaikka markoiksi niin ymmärrät eron)Pandamonninen oli päälle 6e tuolla kun meillä lähempänä 9e.Ja tässä vaan muutama esimerkki.Että siksi harkitsen tota.Eikä meidän paikkakunnan liikkeissä sen kummemmin saa valita.Sieltä annetaan mikä haaviin tulee.Että silleen.Mutta onko vielä muita kuin toi Viherkala?

        ..hinnassa. Täälläpäin maksaa kiilakylki 2,80e. Ja esim. pilkkuantennimonnin saa yli puolet halvemmalla viherkalasta. 9e on aika iso raha kun kyseessä on parvikala.


      • ihmettelijä

        jaa minulla on sitten käynyt vain erittäin hyvä tuuri, koska asun pienellä paikkakunnalla (6000 as) ja kylällämme on pieni lemmikkiliike. Aina kysytään onko väliä mikä yksilö pussiin menee ja saan itse valita jos haluan! Ja hinnoista vielä, viimeksi ostamani tetrat olivat kylän kaupassa halvemmat kuin netissä. Esim. neontetrasta maksoin 1,5 € kun taas netissä 1,8€. Kerritetrasta 2€ kun taas netissä 2,5€ mustatetra tosin oli halvempi netissä se maksoi 1,8€ ja kaupassa 2€... (onpas hurja ero).. sen olen huomannut että faunattaressa on melko hinnakkaita kaloja, eikä tosin aina niitä parhaimman laatusiakaan...


    • itse olen vieraillut seuraavissa akvaario liikkeissä netin kautta. kalajuttu, petpark, viherkala, ja lemmikkiexpress. googlen kautta löytyy... minullekki kaveri suositteli kun lähimmät paikat yli 100km päässä.

    • koir

      Mistä sivuilta kaloja saa nykyään? Edellämainitut ei enää toiminnassa.

    • Helsinki kalliimpi

      Itse kävin helsingissä katsomassa kalojen hintoja siellä oli nelinkertainen hinta kaikilla kaloilla nähden kotikaupunkini hintoihin.

    • 10 + 9

      Kalojen nettikaupassa on kai kuljetusongelma, EU:n joku direktiivi ei oikein salli elävien kuljetusta ilman jotain hirveitä varusteluita, tai kuljetusliikkeet ei tahdo kuljettaa, tms., H:gin akvaariokeskuksen sivuilta lueskelin.

      H:gissä on huomattavasti enemmän kysyntää, kuin pienillä paikkakunnilla, sekä kalliimmat liiketilat yms. kulut, eli hinnat voi pitää/joutuu pitämään korkealla.

      Jos vähänkään arvokkaampia/enemmän kaloja on ostamassa kerralla, kannattaa harrastaa kotimaan matkailua ja vierailla liikkeessä. Myös seurojen huutokauppoja kannattaa seurata, sekä aqua-webin kautta saattaa tehdä löytöjä.

    • ;))

      Kuten 10 9 sanoikin, elävän tilaaminen on hankalaa. Sen sijaan jos tahtoo jotain erikoisempaa, voi akvaariokaupasta usein tilata tiettyä kalaa. Erityisesti Tampereen akvaariokala hankkii ties mitä harvinaisuuksia pyynnöstä. Siellä myös hinnat edulliset. Kannattaa käydä katsomassa nettisivustoltaan.

      Itselleni ei se 50 cnt kalan hinnassa suuntaan tai toiseen merkkaa, jos varmistan hinnalla hyvän kunnon, mahdollisesti karanteenauksen ja hyvän koon. Ostan kyllä yleensä kaiken mahdollisen harrastajilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      154
      9809
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      126
      7922
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      34
      7684
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      260
      7462
    5. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      2
      6271
    6. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      121
      6152
    7. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      86
      5941
    8. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      50
      5742
    9. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      133
      5652
    10. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      92
      4818
    Aihe