sellaisesta ajanjaksosta jolloin miehet olisivat ajaneet naisten asioita?
Nainen on ollut aina alistustavaraa - ja yhä on.
Suurella OMALLA vaivannäöllä on naisen asema parantunut, ei miehen ansiosta. Äänioikeuskin tuli myöhään ja kovan kädenväännön seurauksena.
olenko väärässä?
Nainen on ollut aina alistustavaraa - ja yhä on.
Suurella OMALLA vaivannäöllä on naisen asema parantunut, ei miehen ansiosta. Äänioikeuskin tuli myöhään ja kovan kädenväännön seurauksena.
olenko väärässä?
Vastaukset 41
Vanhimmat
Eihän Halonen voi naisten asioita ajaa.... hänhän on koko kansan presidentti. Ja kakat sanon minä
likka.
Kerroppa sinä esimerkki siitä millon naiset olis ajanu miesten asioita, tai vanhusten asioita, tai yleensäkkään mitään muuta kuin omia asioitaan.
esimerkkiä.
Ovat ne sosiaalisempia, ottavat muita huomioon, anatavat sitäkin jos osaa nätisti pyytää
ainakin itse olen saanut ja hyvää....on ollut
Voi herra kiesus, mistähän tämänkin kirjoittajalla tuulee.
Minusta on aivan turhanpäivästä perustaa valintaansa sukupuoleen. Nykyaikana ja tänä päivänä meillä naisilla on ollut mahdollisuus kaikkiin korkeimpiin virkoihin ja tehtäviin ja todella toivon, että me naiset käytämme älyämme ja valisemme ehdokkaan muun kuin sukupuolen perusteella. Tuskin valitsemme ehdokasta kengännumeron tai silmien värinkään perusteella, jotka ovat yhtä adekvaatteja valintaperusteita kuin sukupuoli.
Myös miehet ovat tehneet paljon sen eteen, että naisten asema on parantunut. Ja naiset miesten eteen. Erityisesti sukupuolen osalta vastakkainasettelun aika on ohi.
Tämä vastakkainasettelu oli yksi syy, miski siirryin tarjan takaa saulin taakse. Minua ärsyttää lukea mantraa "kun tarjolla on nainen, naisen on valittava naisehdokas".
Järkyttävää tyhmyyttä
En tiedä alkuperäisestä kirjoittajasta, mutta niinkauan kuin naisvaltaisella alalla saan 30% vähemmän kuin miesvaltaisella alalla täysin vastaavassa työssä, niin....
...pakko sanoa, että vastakkainasettelu ei ole ohi.
hänhän sanoi, että nyt voi nainenkin äänestää miestä... ovela slogan
mutta sanonpa ettei kukaan tosi nainen mene tähän lankaan, ei, ei... senverran naisia tunnen - ja makeita naisia
JOs kerran sama työ on eri arvoinen nais- ja miesvaltaisella alalla, taitaa olla vika ammattiliitossasi. Kohdista sinne tarmosi. Ketkä pitävätkään ammattiyhdistysliikkeessä, esim. SAK:ssa valtaa, miehet vai naiset?
Akava...
ja, piru vieköön, kyllä mä sinne valitankin... mutta se kuuluu toiseen keskusteluun.
Ehkäpä ammattiliittosi pitäisi suunnata tarmoa ja varoja muuhunkin kuin presidentin valintaan. Ihme itkua. T. toinen matalapalkkainen nainen
noinkin sivistynyttä kieltä, en usko, että monikaan meistä Annelia äänestäneistä tuon perusteella äänestäisi Tarjaa.
jos ei pidä Jäätteenmäestä!
katteeton....saulin ja taustojen kohtaloksi koituu kun fiksummat näkevät sen läpi
...kamelia. Toisin on musliminaisilla.
ennen kuin Suomessa.
työllä se on hankittu, eikö? Ei mies ole mitään lahjoittanut, ollut vain alistamassa ja yhäv sitä tekee
kun emme anna periksi! Muista nainen, yhteistyö on voimaa... miehet eivät lahjaoita meille muuta kuin spermaa... vähän kärjistäen
,,,
vaikka niitä pyysin?
Hyviä miehiä toki on ollut ja on mutta vähemmän politiikassa, jossa taistelevat toisiaan ja naisia vastaan... ei tipu rahaa perheille, ei lapsille, ei yleiseen terv. huoltoon, ei millekään muulle kuin aseille ja kovia arvoja edustaville asioille........... muu on tyhlausta miesten mielestä ja siksi naisia tarvitaan tasapainottamaan maailmaa
mut vain kielteisiä, ain on lyöty luuta kurkkuun, nyt loppuu tää syväkurkkuna olo!!!!
joulukuun 24, 2004.
Mieheni haki kaupasta lattulaatikkoa, vaikka ei itse edes pidä siitä.
Muuta ei nyt tule mieleen, ihan tässä.
alkaa, Isot joetkin syntyvät pienistä puroista.
Älä luovuta toivoasi---------- mutta luota vain itseesi äläkä sauliin, siis siihen ukkoosi, heh, heh....
äänestää 'Salea'. Voi olla että nyt tulee ero. Tykkääkö joku hyvännäköinen lanttulaatikosta?
no, toisaalta turvaahan se miesvallan otteita, eivät pääse naiset kekkuloimaan, pannaan tarvittaessa luukin kurkkuun..... ei sovinisti-mies kuule naista äänetä mutta minä kyllä sen teen - ja onhan meitä paljon jotka hyvän päälle ymmärrämme... kyllä se vaan niin v...n hyvää tekee kun välillä saa äänestääkin naista
Toimin itse. Olen oikeustoimikelpoinen. Käyn töissä, kaupassa. Matkustan ja äänestän Sauli Niinistöä.
sloganin: nykyisin nainenkin voi äänestää miestä
Anneli on ovela nainen, kova jatkä...
Nainen miehen arvomaailmalla varustettuna
Ei me sellasii tarvita vaan tosi mimmejä, naisellisii... ei koviksii
ei tartte vihata miehii vaik ne onkin ollu törkeitä ja yhä ovat
kantsi vaan pitää yhtä ja antaa ääni naiselle joka varmasti anna sitä miehelle.. varmuuden vuoks, ettei asemat heikkene....
Toimin itse. Olen oikeustoimikelpoinen. Käyn töissä, kaupassa. (tuli muuten kiire kappaan!)
Mutta tiedän, että yksin en pysty toimimaan.
Ja tiedän, että joudun luottamaan siihen, että edustajani hoitaa kotimaani ulkopolitiikkaa.
Ja ulko- ja turvallisuuspolitiikan osalta hänen on hoidettava silloin myös minun asioitani.
Ja sen perusteella valitsen. En siksi että olen nainen.
Niinistöön en luota.
SDP:n en luota.
Lipposeen en luota.
Haloseen on siis luotettava.
upea kannanotto!
Kolmesta osoitteesta, neljäs lienee aviomiehen
pakopaikka.
Kiukunpurkauksia, julkisia nöyryytyksiä miehensä
kustannuksella, alaistensa nöyryyttämistä, UM:n
kritisoimista nippeliasioista, UM:n toimien han-
kaloittamista normaalissa rutiinissa mielialojen
mukaan, kanssaihmisten törkeää aliarvioimista,
tarpeettomilla asioilla juoksuttamista, yksipuo-
lisia näkemyksiä virkavirheistä, julkista kaksi-
mielisyyttä vastakkaisen sukupuolen kustannuksel-
la jne, jne...
Omalla vaivannäöllä?
Niin, jos esimerkki on noinkin pahaksi mennyt,
tuleeko sellaista aikaa, jossa miehet rupeaisivat
kaivamaan hautaa itselleen...
naisen kaivettava, usko minua.
jossa kaikkien on pärjättävä omillaan. Tai ajaa alas yhteiskuntaa viidakoksi.
Miten silloin naiset voisivat pärjätä pitämättä yhtä koska miehet kuitenkin pääosin haluavat olla kukkona tunkiolla, saunailloissaa sopia kenelle mitäkin ja kuinka paljon annetaan?
Asiasta toiseen; minkähän takia Lipponen syytti Niinistöä siitä, että hän vie Suomen Natoon tietäen varmasti, ettei pressalla ole siinä mitään tekemistä. Tyypillistä jo vuosia jatkunutta kommarien propagadaa!!!
MUTTA KAIKKI EIVÄT TUNNU AJATTELEVAN OMILLA AIVOILLAAN. LUOTAN SILTI NAISIIN...JOS NE MEILTÄ PUUTTUIS NIIN....
mieheksi... voiko nyt sellaiseen luottaa, varsinkaan nainen?
Naiset taistelivat äänioikeutensa? Eipä typerämpää kantaa voi olla! MIEHET antoivat suomalaisille Naisille ensimmäisenä Euroopassa äänioikeuden, tosin vedoten mm S Alkio mm siihen, että, miksi annamme rengeillemmekin äänioikeuden, mutta emme anna sitä tärkeimmille ihmisillemme, Naisille.
vaan mies. Tsaari.
Niin miehille kuin naisille.
Pakon edessä.
kuule jakaneet vain spermaa....
miehet ovat kirjoittaneet veristä historiaa ja yhä niin tekevät....ristiretket ovat meneillään ja asetehtaat takovat aseita... sinnä se kovan ja homofoobisen miehen maailmankuva
Suomalaisella miehellä on vuodesta 1362 saakka ollut oikeus osallistua valtiopäiville, ei siis mikään Tsaari (olen varma, ettet edes tiedä kuka oli v 1906 vallassa!!!) ole antanut sekä suomalaiselle miehelle että naiselle samanaikaisesti äänioikeutta.
Fobia ( tulee kreikasta fobos) kirjoitetaan yhdellä o- kirjaimella. Tiedoksi vaan.
Spermaa sinunkin siittämiseen on tarvittu!!!
Vain rikkaalla suomalaisella miehellä
yhtäaikaa. 06. (Nikolai)
Sitä ennen varallisuuteen perustuva.
Eikä se tsaari sitä aivan mielellään antanut.Kyllä siinä taidettiin tarvita molempien sukupuolien painostusta.
ajaa suomen asiaa... suomi ei ole mikään pankkilaitos, hyvät naiset
mutta naisiahan raha ja valta kiehtoo... ehkä siinä syy saulin taakse menoon, mikäli joku menee kuten jätteenmäki teki