lisää asiaa..

teinihobitti

tietääkö joku onko jossain myynnissä kirjoja, joista oppisi haltiakieltä..? ja kun siinä tokassa leffassa kun Theoden on poikansa haudalla, ja Gandalf sanoi:" Westu hal" ja "ferthu", niin mitä ne tarkoittaa?

5

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietteliäs..

      Be-thou well. Go-thou, Théodred, go-thou
      thou=sinä

      Luultavasti tarkoittaa sitä että mene rauhassa tai jotain.. käännä itse vapaasti :) Niistä kirjoista en tiedä, mutta kässärit elokuvista löydät IMSDb:stä.

    • Ángeof

      ... että vastasin jälkimmäiseen jo ajat sitten kirjapuolella. Niinpä niin.

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=113&conference=677&posting=22000000012858701


      "Haltiakielen" - eli lähinnä sindarin tai quenyan (jos et tiedä eroa niin lue myös ne TSH:n Liitteet) - "oppikirjoista" kaikki muut ovat vanhentuneita ja tämä on ainoa edes kunnolliseen vivahtava. Löytyy tosin vain muinaisen britti-imperiumin kielellä.

      http://www.amazon.com/gp/product/0874808006/qid=1138145910/sr=8-1/ref=pd_bbs_1/104-9000670-7179908?n=507846&s=books&v=glance

    • gulp

      Silmarillion-kirjassa on jonkinmoinen sanasto.Se on myös kirja KOKO keskimaan historiaan.

    • Hoshi

      Olen kuullut, että Gandalf puhuu tuossa kohdassa jotain vanhaa kieltä. Ellen väärin muista, niin muinaista englantia. Mutta saatan olla väärässä :P.

      Olen löytänyt laajan sindarin ja guenyan sanaston. Molemmat löytyvät osoitteesta http://members.surfeu.fi/slrk/

      • teinihobitti

        Kiitos paljon kaikille:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      55
      2747
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      98
      2396
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      6
      1721
    4. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      54
      1250
    5. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      284
      1165
    6. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      71
      1114
    7. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      20
      1002
    8. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      72
      964
    9. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      23
      875
    10. Sekaisin ihastuksesta

      Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m
      Ikävä
      55
      803
    Aihe