heippis kaikki asiantuntevat viljisihmiset! tämmönen ilmotus on mainoksessa:
"Puupohjainen kissanhiekka.
valmistettu mänty- ja kuusipuusta. aito luonnontuote, ilman lisäaineita. erittäin imukykyinen ja pölyämätön. kompostoituva, soveltuu poltettavaksi. sopii alustAksi koiranpennuille, jyrsijöille ja matelijoille."
uskaltaisikohan tommosta pistää? sen tiedän että se on aika pehmeetä. eikä pölyä. mutta muistaakseni viljis on allerginen havupuulle..? kertokaa te viisaammat.
"Puupohjainen kissanhiekka.
valmistettu mänty- ja kuusipuusta. aito luonnontuote, ilman lisäaineita. erittäin imukykyinen ja pölyämätön. kompostoituva, soveltuu poltettavaksi. sopii alustAksi koiranpennuille, jyrsijöille ja matelijoille."
uskaltaisikohan tommosta pistää? sen tiedän että se on aika pehmeetä. eikä pölyä. mutta muistaakseni viljis on allerginen havupuulle..? kertokaa te viisaammat.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Viljistä ei itselläni ole, mutta kokemuksesta voin sanoa ettei nuo ole hyviä mistä kirjoitit. Niitähän on muutamia merkkejä juuri tuota puu ym.pohjaista systeemiä. Ei kestä käärmeellä. Alkaa pölyymään ja menee epämääräisex massax kun hiukankin kastuu.
Meillä on ollut jo pidemmän aikaa käytössä käärmeillä paperimassa pelletti.
Eli on keltainen 20 litran säkki n.9 euroa hinta.
Kestää hyvin ei pölise eikä paakkuunnu
Maarit
Mutta mitä se paperimassapelletti on, mistä sitä saa?
Vastauksesta kiitollinen.
Tosin ei kyllä mitään ongelmaa sen Repti-Barkin kanssa, mutta tuosta ymmärsin, että se sinun vaihtoehtosi olisi ehkä edullisempi käärmeterraarion alusmateriaaliksi.
Eläinkaupoista sitä saa ja jos läheisessä eläinkaupassasi ei sitä ole niin pyydä niitä tilaamaan, koska se on myös kissoille eri hyvää niin voivat ottaa sitä myyntiinkin.
Meillä ainakin ottivat sitten vakiokamoihinsa.
Tulee paljon halvemmaksi kuin Repti-Bark, ainakin meidän kokemuksella!
minkäs merkkistä tämä paperimassapelletti on..? kiitos neuvoista, ajattelin itsekkin että ei varmastikkaan sovi.
Eli keltainen 20l säkki, punaisella texti
TOA-LÄTT kissankuivike. Myyrmannissa makso 9 e ja tääl meitin pitäjässä 9.50e.
Maarit
Minä en kyllä uskaltaisi laittaa minkäänlaista kissan hiekkaa minkäänlaisen matelijan terraarioon. Näillä "hiekoilla" kun on taipumus turvota kastuessaan ja matelijan syödessä ko. tuotetta se turpoaa sen mahassa. Tästä seurauksena voi olla suolitukos yms.
- Asta
niin siis madolle sopivaa: repti bark, mörttiröpö, sanomalehti..
ja mites eikös tuo multa (lannoittamaton)
Pelletihän ei ole kissan hiekkaa ja ainakaan meillä ei käärmeet ainakaan vuosien aikana ole sitä suuhunsa laittaneet! Yhtälailla ne voisivat syödä mörtti röpöäkin vaan kun se ei kuulu niitten ruokavalioon niin minkäs teet!
Lisäksi täm kyseinen pelletti josta kirjoitin ei pölise eikä pahemmin turpoa!
Maarit
Enpä ole kuullut että käärmeet söisivät mitään pohjamateriaalia, varsinkaan jos ne ruokailevat esim. faunaboxissa.Käsittääkseni tuossa oli kyseessä paperimassapelletti. Voihan ne matelijat sitten syödä hesariakin jos pidät sitä pohjalla ??? Eikös olekkin karmeeta...
Jos luet viestini uudestaan, huomaat varmaan etten puhunut pelkästään käärmeistä vaan matelijoista yleensä. Liskot ja kilpparit voivat syödä pohjamateriaalia, mutta käärmeen sisuksiin se yleensä joutuu ruokinnan yhteydessä jos käärme ruokitaan terraariossa.
- Asta
ps. hesari ei turpoa eläimen sisuksissa samalla tavoin kuin kissanhiekat ja pelletit
Tottahan toki huomasin. Mutta keskusteluhan alkujaan olikin käärmeistä, jotka tietääkseni eivät syö pohjamateriaalia. Ja kuten varmaan huomasit niin kirjoitin käärmeen syövän faunaboksissa eikä terraariossa. Mutta eikös repti bark ym. vastaavat, voi aiheuttaa myöskin suolitukoksen joutuessaan ruoan kanssa käärmeen sisuksiin (siis jos käärme syötetään terrassa)?