mikä olio se saatana on, ja onko sillä tekemistä ateismin kanssa.
kertokaapas
tuntematon s.
12758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
on eräs kristinuskon keskeisimmistä hahmoista. Vakaumuksellisena kristittynä oleminen edellyttää uskomista Jumalan lisäksi myös Saatanaan. Monelle kirkkouskovaiselle asia saattaa olla outo. Ateismin ymmärtäisin siten, että siinä ei uskota Jumalaan sen paremmin kuin Saatanaankaan.
Saatana on erittäin käytännöllinen kirosana, jota voi käyttää pikkuisissa takaiskuissa. Oikein pahoissa pitää sanoa jeesuksen kristuksen vittu!
tietoa, mitä voi soveltaa käytännössä. =)
kainalossa,eika tahdo hellittaa otettaan,vaikka tietaa,etta 'jyrkannetta' kohden ollaan matkalla.
heittaa vain 'sumua' aten silmille,ettei totuus nakyisi..
Jeesus sanoi-- olet joko Minun puolellani,tai Minua vastaan.siina ovat vaihtoehdot.mika on sinun?
Sinä uskot saatanaan, minä en. Kuten en yleensäkään satuolentoihin.
Että Saatana on Jumalan renki, jonka hän laittaa tekemään sellaiset työt joita hän ei itse voi tehdä maineensa takia.
Että lannanhunttarit pysyisivät sumussa
siella nakee ikuisuuteen asti.vai pelkaatko 'korkeita' paikkoja?
"tule Jeesus kalliolle,sina arkajalka,"
Mitä? Mille kalliolle sinä jeesusta olet pyytänyt tulemaan? Oletko kenties haastanut jessen tappeluun kun kutsut häntä arkajalaksi?
Olisikohan hunttarin aika palata sinne peruskouluun, jotta alkaisivat edes nuo 1. luokalla opetettavat yhdyssanat luonnistua. Ainiin, saattasi usko järkkyä, kun siellä saataisi altistua tiedolle.
tuulet horjuta..myos kulmakiveksi ,jolle uskovat rakentavat elamansa,Raamattu Hanta kutsuu..siksi kutsuin sinua tulemaan kalliolle...siella on paljon muitakin--ja tilaa riittaa viela..
Sun kalliosi juntti `v´
Helvetin oma olet sinä ylpeä syntinen publikaani.
on paljon korkeampi,kun se kuumuus ,joka lahtee
ulos sinun pääsi hoyrysta..jotenka isket pääsi kiveen ,jalleen kerran..