Nelosen vaalitentti

Huh, kyllä Niinistö mokasi Nelosen vaalitenteissä. Alussa kun ehdokkaat seisoivat juontajien vieressä Niinistö seisoi täysin tönkkönä kädet sivuilla puku päällä. Vaikutelmaksi jäi eksyneen ja hämmentyneen oloinen ehdokas.

Sitten kun piti pitää pieni puhe puhujanpöntöllä. Aikaa yksi minuutti. Halonen veti sen melko rutinoituneesti annetussa ajassa. Niinistö jäi jaarittelemaan, eikä saanut pidettyä puhetta. Puhui toimittajien päälle kun kuului "aika loppui jo."

Itse tentissä Niinistö vaikutti hermostuneelta, kasvot nykivät kun kuunteli Halosta. Ei kuullut kaikkia kysymyksiä. Halonen oli rentona ja aloitteellinen, otti kontaktia myös rautatieaseman kysyjiin.
7296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tein samanlaisia havaintoja. Niinistö on jotenkin jäykkä äijä. Jotenkin ei ilkein sinut itsensä kanssa. Sitten kun joutuu Halosen viereen niin se hermostuu entisestään, koska kuitenkin hoksaa ton Halosen vahvuuden.

Äänestä
  • sinä oikein einstein. Niinistö on ASIALLINEN. Kuunteli tarkkaan Halosen puhetulvaa. Sillä juttua riittää, tyhjänpäiväistä hölinää. vastapelurin pitää olla TODELLA TARKKANA JA ÄLYKÄS että siitä Halosen maailmoja syleilevästä solkotuksesta saa jotain asiallista noukittua. Sillä naisella on vaikea saada itsensä ja ajatuksensa kahteen lauseeseen. Ei ihme, kun ei uskalla sanoa mihinkään mitään, pitää jaaritella ja kiertää kuin kissa kuumaa puuroa.

    Äänestä

  • no just joo kirjoitti:

    sinä oikein einstein. Niinistö on ASIALLINEN. Kuunteli tarkkaan Halosen puhetulvaa. Sillä juttua riittää, tyhjänpäiväistä hölinää. vastapelurin pitää olla TODELLA TARKKANA JA ÄLYKÄS että siitä Halosen maailmoja syleilevästä solkotuksesta saa jotain asiallista noukittua. Sillä naisella on vaikea saada itsensä ja ajatuksensa kahteen lauseeseen. Ei ihme, kun ei uskalla sanoa mihinkään mitään, pitää jaaritella ja kiertää kuin kissa kuumaa puuroa.

    Tulkitsin kasvojen nykimisen aivan samalla lailla. Tuollaisessa suorassa keskustelussa on tosiaan keskityttävä kuuntelemaan, jos aikoo kommentoida järkevästi. Erityisen haastavaa kuunteleminen on, jos vastapuoli on kovin vuolassanainen ja rönsyilevä, kuten Halonen.

    Nimenomaan asiallista keskustelua: ei puhuta päälle, kuunnellaan toisen sanomista ja pysytään aiheessa. Hyvä Sauli!

    Äänestä

  • Asiat voi tosiaan nähdä niin monilla silmälaseilla :).

    Minusta Niinistö on se, joka ehdottomasti paremmin hillitsee itsensä kommenteissaan (mm. eilisen porvarihallitusaiheessa) ja pysyy asiassa. Hän perustelee konkreettisesti puheensa.

    Halosen sanavarastoon kuuluvat ilmaisut kuten "aina tulee valitusta" ja "aina kun nainen nimittää" ym. Niinistö ei tarvitse tällaista kieltä pärjätäkseen. Hän ei vetoa kansaan näin.

    Hupaisaa myös, jos näet Niinistön tönkkönä ja hermostuneena. Minusta hänen esiintymisessään on älykästä huumoria ja oivaltavaa tilannetajua. Monesti naurattaa!

    Äänestä

Kun istui jalat haarallaan hame päällä..:)

Äänestä

Nelosen ja Hesarin tentti ei selvästikään yllä samalle tasolle kuin MTV3:n ja YLE:n, jotka ovat tänä vuonna onnistuneet hienosti puolueettomuudellaan.

Nelosen tentissä on liikaa konstailua: erikoisia kyselyitä, paikan vaihdoksia kesken ohjelman, ei anneta ehdokkaiden aidosti väitellä "aika ei riitä"-perusteella, kysytään vastapuolilta eri kysymyksiä, juontajat ovat liikaa äänessä jne.

Äänestä
  • Halonen EI hölöttänyt Nelosen tentissä, vaan oli yllättävänkin rauhallinen (verrattuna esim. Uutisvuotoon tai vaikka FST:n tenttiin).
    Niinistö ei voi puhua mitään nimityksistään, koska ei kerta kaikkiaan ole nimittänyt ketään mihinkään.
    Ja naisia arvioidaan edelleen eri kriteerein kuin miehiä. Jos Halonen on hillitty, hän on "jännittynyt", jos taas välitön, hänet leimataan "kälättäjäksi".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niinistö mokasi kirjoitti:

Huh, kyllä Niinistö mokasi Nelosen vaalitenteissä. Alussa kun ehdokkaat seisoivat juontajien vieressä Niinistö seisoi täysin tönkkönä kädet sivuilla puku päällä. Vaikutelmaksi jäi eksyneen ja hämmentyneen oloinen ehdokas.

Sitten kun piti pitää pieni puhe puhujanpöntöllä. Aikaa yksi minuutti. Halonen veti sen melko rutinoituneesti annetussa ajassa. Niinistö jäi jaarittelemaan, eikä saanut pidettyä puhetta. Puhui toimittajien päälle kun kuului "aika loppui jo."

Itse tentissä Niinistö vaikutti hermostuneelta, kasvot nykivät kun kuunteli Halosta. Ei kuullut kaikkia kysymyksiä. Halonen oli rentona ja aloitteellinen, otti kontaktia myös rautatieaseman kysyjiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu