ajatus tämäkin

Tässä keskustelussa joillakin on suuri tarve varoitella milloin mistäkin vääräksi arvioimastaan.

No, kyllähän varoittaminen on ihan hyvä, jos on varma asiastaan eikä ala Jumalan teoista varoittelemaan, mutta olisipa hyvää vaihtelua kuulla siitä, miten ihmeellinen Herra meillä on, ja miten Hän on elämässämme meitä siunannut.

Tällainen Jeesuksesta puhuminen olisi ehkä paljon hedelmällisempää kuin jatkuva varoittelu.
2165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jeesuksen puheista suurin osa on varoitusta harhaopeista, valkeuden enkelistä, lahkoista, riivaajista, demoneista.

Jeesus ei käyttänyt yhtään puheenvuoroa, jossa olisi vastustanut lasten kastamista. Helluntailaisten keskustelut ovat sellaisia suurelta osin?

Äänestä

Olen itsekin ihmetellyt näitä varoituksia. Kaikki muut ihmiset näiden varoittajien mukaan tekevät väärin tai uskovat väärin. Minä tässä mietin, mistä nämä ihmiset tietävät, että vain heillä on oikea totuus. Meistä kukaan ei ole täydellinen eikä meillä kenelläkään ole täydellistä tietoa.

Meidän Herramme Jeesus Kristus on verellään ostanut meidät ja Hänen pitäisi olla meidän rakkautemme kohde. Eikö rakkaus Jeesukseen antaisi myös rakkautta toisiamme kohtaan.

Meidän Herramme on ihmeellinen, me ihmiset olemme kuitenkin savea. Uskon siihen, että Jeesus vie minut perille, koska haluan rakastaa Häntä. Haluan elää Raamatun mukaan, rakastaen ja kunnioittaen myös muita ihmisiä.

Onko meiltä ihmisiltä hukkunut johonkin se ensirakkaus, kun kohtasimme Jeesuksen ensi kertaa. Kun rakkaus sydämissämme oli palava. Hän on todella meidän rakkautemme arvoinen.

Kiitos kirjoituksestasi ja siunausta sinulle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pikku-Liisa kirjoitti:

Tässä keskustelussa joillakin on suuri tarve varoitella milloin mistäkin vääräksi arvioimastaan.

No, kyllähän varoittaminen on ihan hyvä, jos on varma asiastaan eikä ala Jumalan teoista varoittelemaan, mutta olisipa hyvää vaihtelua kuulla siitä, miten ihmeellinen Herra meillä on, ja miten Hän on elämässämme meitä siunannut.

Tällainen Jeesuksesta puhuminen olisi ehkä paljon hedelmällisempää kuin jatkuva varoittelu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu