handelsbanken

hei! ollaan tässä mietitty oman asunnon ostoa. tällähetkellä asutaan vuokralla ja maksetaan vuokraa noin 450€. mietittiin että selvittäisiin lainan maksusta jos se olisi enintään ton 450€ kun siihen päällehän tulee vastikkeet ja kaikki. muilla pankeilla maksuaika on enintään 30v mutta handelsbankilla jopa 60v. kävin tekemässä laskelmia eri pankkien sivuilla ja tuo 30 vuoden laina aika on liian lyhyt meille, koska lainaa pitäisi ottaa ainakin 125000. onko millään muilla pankeilla pidempää laina aikaa? ollaan nuoria ja ei oikein tiedetä näistä laina asioista. mitä olette mieltä, kannattaako miedän laina ottaa ja ostaa oma asunto. jo 35vuoden laina aika riittäisi. onko jollain kokemuksia handelsbankenista?
kiitos paljon jos joku viitsisi selventää...
3931
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

... kannattaa aluksi ymmärtää, miten korko määräytyy. Tämän jälkeen on helppo nähdä, että jossain vaiheessa laina-ajan pidentäminen ei enää pudota kuukausierää, ja samalla huomaa selvästi sen, miten korkojen pienikin nousu voi vaikuttaa omaan talouteen.

Yksinkertaistaen, kuukausierä määräytyy niin, että joka kuukausi jäljellä oleva laina kerrotaan vuosikoron 12-osalla. Tulos kertoo sen, paljonko teidän on maksettava korkoina pankille. Tämän lisäksi lyhennätte itse lainaa haluamanne summan, jolloin seuraavan kuukauden pääoma on lyhennyksen verran pienempi.

Raja, jonka alle kuukausierä ei voi mennä, riippuu lainan suuruudesta ja korosta. Jos lainaa on tarkoitus ottaa 125000 euroa, niin nykyisellä 12 kuukauden euribor-korolla joudutte maksamaan pankille vähintään 350 euroa kuukaudessa, pankin tarjoamasta marginaalista riippuen. (Oletin tuossa kokonaiskoroksi n. 3,4%.) Tuolla summalla varsinainen laina ei vielä lyhenisi yhtään.

Pankit eivät halua antaa 35 vuoden lainoja siksi, että se voisi lisätä heidän luottotappioidensa määrää. Esimerkiksi teidän tapauksessanne: Voisitte kyllä lyhentää lainaa aluksi 100 euroa / kk, mutta korkojen nousu 4,5% tasolle tarkoittaisi, että tavoittelemanne 450 euron kuukausierä ei riittäisi enää edes korkojen maksuun.

Myös 4,5% korkotaso on 90-luvun tasoon verrattuna melko alhainen.

Äänestä
  • lisään vielä että ei tälläisiä 60-vuoden lainoja ole muualla kuin Ruotsissa.
    Se on näennäisomistamista.
    Lainan lisäksi on huomioita mahdolliset tulevat remontit, joita tulee varmasti, ja muut yllättävät menot.
    Pitää olla joustoa, ettei ole heti tilanteessa jossa voi vain maksaa lainaa ja olla tekemättä mitään muuta. Seinät käy nopeasti tutuiksi ja tulevat siinä aina vain lähemmäksi.
    Usein pankit vaativat lainaturva tms maksuja, jotka ovat ok, mutta tuovat lisää läskiä siihen lainamaksun päälle.
    Äsken kauppasivat innokkaasti euriboria,,,miksi,,,eilen Sampo nosti omaansa 0,25 pros,,,siksi. Kyllä ystävä löytyy pankista, mutta se on ystäväkallis.
    Vähän aikaa sitten vielä jotkin aivan tosissaan kirjoittivat että tämä on uusi talous korot ei nouse,,,no niin. Nousee ne.
    Monet ostavat koska muutkin ostavat, mutta ei se ole mikään peruste.

    Äänestä

Handelsbankenin laskuri on vain suuntaa antava ja valehtelee paljon OIKEASTA kuukausierästä. Itse kysyin kyseisestä pankista lainaa 40 vuodeksi, kun laskurillakin jäi lyhennettävää "vain" n. 700€. Pankissa ilmeni karu totuus: Lainaa saa pienemmällä korolla aina 30 vuoteen asti, mutta sen jälkeen se pompsahtaa 5% tienoolle. Kuukausierä nousikin sitten jo yli tuhannen euron ja päätin asua vielä vuokralla...
mieti vielä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-.,-.,-.,-.,-. kirjoitti:

hei! ollaan tässä mietitty oman asunnon ostoa. tällähetkellä asutaan vuokralla ja maksetaan vuokraa noin 450€. mietittiin että selvittäisiin lainan maksusta jos se olisi enintään ton 450€ kun siihen päällehän tulee vastikkeet ja kaikki. muilla pankeilla maksuaika on enintään 30v mutta handelsbankilla jopa 60v. kävin tekemässä laskelmia eri pankkien sivuilla ja tuo 30 vuoden laina aika on liian lyhyt meille, koska lainaa pitäisi ottaa ainakin 125000. onko millään muilla pankeilla pidempää laina aikaa? ollaan nuoria ja ei oikein tiedetä näistä laina asioista. mitä olette mieltä, kannattaako miedän laina ottaa ja ostaa oma asunto. jo 35vuoden laina aika riittäisi. onko jollain kokemuksia handelsbankenista?
kiitos paljon jos joku viitsisi selventää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu