Pohjoismanen hyvinvointi

Demarit on aina taanneet hyvinvoitivaltion säilymisen ja kun tulee tiukka paikka laittaneet itsensä likoon sen puolesta ja luulen paras takuu tälle työlle on Tarja.
3105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Luulla voit mitä tahansa, mutta eipä taida oikein olla sisältöä Halosen puheissa eikä teoissa.

Äänestä

veivät meidät lamaan...

Äänestä

Ruotsin hyvinvoitivaltion taloudellinen perusta on II - Maailmansodan aikana natsien kanssa käydyn kaupan hyödyntämisessä ja suomalaisten kustannuksella säästymisessä sodalta.

Ruotsi kieltäytyi oman edun nimissä pohjoismaisesta liitoumasta joka olisi mahdollisest estänyt Norjan miehityksen ja todennäköisesti myös talvisodan.

Sodan jälkeen kun rahat alkoi loppua turvauduttiin halpaan siisrtotyövoimaan. Suomalaiset ja turkkilaiset paiskoivat töitä ruotsalaisten tehtaissa toisen luokan kansalaisina, mitä ovat yhä ruotsissa. Ei kielellisiä ja kultturisia oikeuksi... tällä on sitä ruotsin hyvinvointivaltiota rahoitettu.

Suomen hyvinvointivaltio perustuu tulevien sukupolvien työnllä elämiseen jo tänäpäivänä. Sekä Neuvostoliiton äänitorvena olemisesta saadusta kaupallisesta hyödystä... sekä 1990 luvulta lähtien työttömien ihmisoikeuksien ryöväämiseen.

Tosin sekä ruotsi, että suomen hyvinvointivaltion eväät alkaa olla syödyt.

Onko ihan varmaa, että nyt alle 30set ihan oikeasti tekevät seuraavat 3-40 vuotta työtä vain maksaakseen suurten ikäluokkien ylisuuret eläkkeet... suostuuko 400 000 työtöntä katsomaan sivusta kun Maahanmuuttajien suosimisella yritetään paikata vanhusten huoltoa ja täyttämään "työvoimapulaa".

Koulutetut nuoret voivat muuttaa milloin tahansa ulkomaille. 3-400 000 työpaikkaa suomen teollisuus on jo siirtänyt ulkomaille. Joten parissa viikossa voidaan siirtää myös suurin osa lopuista pääomista ulkomaille.

Jos nykyistä menoa jatketaan ´niin hyvinvoitivaltio romahtaa seuraavan 6 vuoden aikana ja jäljellä olevat kuolee nälkään.

Vaihtoehto on tarjolla ja onneksi enemmistö suomalaisista tarttuusiihen.

Tarvitsemmen hyvinvoitia emme hyvinvointi valtiota.

piikkiq

ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Demari kirjoitti:

Demarit on aina taanneet hyvinvoitivaltion säilymisen ja kun tulee tiukka paikka laittaneet itsensä likoon sen puolesta ja luulen paras takuu tälle työlle on Tarja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu