Lipposen onneton sohaisu..

Lipposen mielestä Saulilla ei ole tarpeeksi ulkopoliittista kokemusta presidentin tehtävään.
Onko siis ainoa tie presidentiksi ulkoministerin postilta tms. ?
No näinhän asia ei voi olla ja tämä olikin Lipposen säälittävä yritys kampittaa Saulia tässä asiassa.
Olen 100% vakuuttunut, että Sauli erittäin kyvykkäänä ehdokkaana ja tulevana Suomen presidenttinä hoitaa tulevat ulkopoliitiikan kiemurat hallitusti ja erinomaisen hyvin.
4232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Valitse sinäkin numero 9

Äänestä

Olen pitänyt Lipposta jämäkkänä hyvänä tyyppinä, vaikka tiedän että hänen persoonansa jakaa mielipiteitä. Nyt kyllä Lipposen asiallinen imago sai kovan kolauksen silmissäni tämän presidentinvaalin toisen kierroksen aikana.

-Ensin perättömillä Nato-pelotteluilla nuijiminen, kun ITSE on paljon suurempi Naton kannattaja kuin Niinistö. Sama koskee Lipposen oman puolueen SDP:n entistä presidenttiä Ahtisaarta.

-Sitten tämä uskomaton väite, että Niinistön ulkopoliittinen kokemus ei muka riitä, kun Niinistö on sentään ollut hallituksessa monta vuotta ja kansainvälisissä tehtävissä sekä yleiseurooppalaisen puolueen johdossa. Edelleen, SDP:n presidentti Ahtisaari tuli presidentiksi täysin poliittisen kentän ulkopuolelta (hänellä tosin kokemusta YK-tehtävistä). Entäs Koivisto sitten? Ei hänkään ollut ulkoministerinä toiminut.

Lipponen tekee näillä "älynväläyksillään" hallaa Halosen kampanjalle.

Äänestä
  • on arvioimaan kenenkään ulkopoliittista kokemusta?

    Äänestä

  • Aivan , juuri näin.
    Ei ole ihme ettei Ahtisaari ole näkynyt milläään tavalla Halosen kampanjassa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Peekkoo kirjoitti:

Lipposen mielestä Saulilla ei ole tarpeeksi ulkopoliittista kokemusta presidentin tehtävään.
Onko siis ainoa tie presidentiksi ulkoministerin postilta tms. ?
No näinhän asia ei voi olla ja tämä olikin Lipposen säälittävä yritys kampittaa Saulia tässä asiassa.
Olen 100% vakuuttunut, että Sauli erittäin kyvykkäänä ehdokkaana ja tulevana Suomen presidenttinä hoitaa tulevat ulkopoliitiikan kiemurat hallitusti ja erinomaisen hyvin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu