Jos ei olis ammattiliittoja, töissä käytäis 6/7pv viikossa, 18h/pv. Mikä ihme liitoissa harmittaa? Eihän niihin ole pakko kuulua, mut mitä siitä tulis, jos talous sais määrätä työtahdin? Ei lomia, äitiyslomia, mitään oikeuksia? Vai mitä te ajattelette, jotka haukutte liittoja? MIksi?
Älkää osoitelko AY-liikettä
enRique
9396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
siitä, onko oikein että osallistuvat näin silmiinpistävästi politiikkaan - se lienee ydinkysymys ?
Itsekin kuulun liittoon ja suurin osa ihmisistä.
Ja kuka sieltä on osallistunut? Tarja vai? Mitä-mitä? -tietämätön
Mm. varmaan siihen, että SAK:n edustaja oli tänään vaalitentissä.
Sulla on nyt tainnut mennä pahasti sekaisin, mitkä etuudet määräytyvät työehtosopimuksen ja mitä Suomen lain mukaan.
Suomen laeista päättää kansan valitsema eduskunta.
Työehtosopimuksista neuvottelevat keskusjärjestöt.
Ay-liike pysyköön poissa asioista, joista demokratiassa päättää kansa!
SAK toimii näissä vaaliessa täysin moraalittomasti ja häpeällisesti. Eivätkä nämä sitäpaitsi mitkään tulopoliittiset neuvottelut ole vaan presidentinvaalit.
juuri tästä on kysymys, AY-liike on minustakin positiivinen asia ja nimenomaan palkansaajien asioilla.
Itselläni on kokemusta kun esimiestason henkilö alkoi henkilökohtaisista syistä ajojahtiin jonka kohteena olin minä. Liiton avustuksella saatiin homma kuntoon, muutoin olisi ollut muutto pois paikkakunnalta, täällä kun ei ole valinnan varaa työpaikoissa.
Hieno, että saivat autettu sinua työpaikallasi, mutta ei sillä AY-liike saa mitään oikeutusta manipuloida presidentin vaaleja.
Forssassa 1903 perustettiin suomen työväenpuolue (Nyk.sdp) Jonka perusti Saj (nyk.Sak). Lue historiaa, niin tiedät enemmän!
Sosialismin historia ei ole paljoa kiinnostanut, kun itse kannatan vapaata ajattelua.
Mutta tämähän tieto selvittää paljon:
Koko SDP on SAK:n marjonettinukkearmeija, jonka vähäosaiset äänestävät valtaan ja jonka toimista SAK:n päättää.
SDP tukee SAK:ta toisin päin ja voihan vittu, jos Sauli voittaa tulee yleislakko…
Thanks!