nyt alko riepoo tuo spekulointi, ei mitää niittymäkii maalille kokeiluun vaan ammattimies Norrena!
Lehtone ei tuu, kipperi ei tuu, nyt pitää valita se ykkösmokke!
Lehtone ei tuu, kipperi ei tuu, nyt pitää valita se ykkösmokke!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
mitenkä niin lehtonen ei tule?!! senhän piti olla jo selvä juttu..? sinne menee sit suomen viimesetki mahdollisuudet, prkl..
Hän on tottunut eurooppalaisiin suojiin ja on muutenkin luotettavampi vahti, kuin Niittymäki tai Toivonen. Menestyksen kannalta Norrenan kuuluisi olla ykkönen. Ongelmaksi muodostuu maine. Suomella on lähes 10 NHL:ssä tälläkaudella pelannutta veskaria. Ulkomaalaiset saattaisivat ihmetellä, miksi valita Eurooppalainen. Sama juttu, kuin Variksen tapauksessa. Mitä me ulkomaalaisista!
Kerrankin järkevää perustelua, eikä pelkkää "ihan paska/ihan paras" -jankutusta. Etenkin se, että kyllä me suomalaisetkin voimme tietää jotakin pelaajistamme, mitä muu maailma vain arvailee.
Jos Norrena alunperin valittiin kolmanneksi vaihtoehdoksi, niin on vain ja ainoastaan loogista, että hänestä tulee ykkösen ja kakkosen poisjääntien myötä päävastuunkantaja.
Toisaalta, voisi kysyä, että oliko hän alunperinkään kolmen parhaan joukossa, sillä hän, Niittymäki ja Toivonen ovat (ainakin minun mielestäni) hyvin pitkälti samalla lähtöviivalla taitotasoiltaan. Markkasen asemia pudottaa se, että hän ei sovellu kakkos- tai kolmosmaalivahdin rooliin.
Kenenkään maalivahdin kohdalla ei kuitenkaan ole mitään mieltä rueta penkomaan historian epäonnistumisia turhan tarkasti. Kipper oli San Josessa vakaasti kolmonen, eikä hän onnistunut näyttöpaikoissaan kovinkaan kaksisesti. Markkasen haparointia MM-kisoissa seurasi läpimurto NHL-eliittiin. Lehtosen huippukausi SM-liigassa sai jatkoa nuorten MM-kisoilla, joissa hän hörppi kiekkoja kuin.. kuin.. Tommy Salo. Joka muuten ennen olympiatason mokailujaan oli NHL:ssä arvostetuimpia veskareita.
se on sovittu juttu! =)
sittehän tässä ei oo mitää ongelmaa, kunha nyt älyäisivät tosisaan lehtosen laittaa ykkösveskariks eikä mitään norrista..
vittu tää norrena voi olla hyvä vaa nois epävirallisissa turnauksissa mut katotaan ku esim iginla kumppanit tulee nii suomen mahdollisuudet olis siinä..
Lehtonen Markkanen olis mut vaihtoedot ku kipper ei tuu mut tää saatanan erkka otti niittymäen katotaan on samanlainen pelle ku noronen ku pääsi maaliin vittu ahonenki ennemmin
olisko tuo markkanenkaan kovin luotettava ykkösveskariks? muistini mukaan ei kummoisia suorituksia ole kyseiseltä herralta nähty arvokisoissa..
ainoa oikea vaihtoehto ykköseksi olisi ollut kipper, lehtonen ehdottomasti paras vaihtoehto muuri-miikan jälkeen. ja mikäs mies se tämä niittymäki oikein edes on? piru AHL:n veskari..
valitettavasti lehtonen jää pois!
eihän koko leijonissa ole kohta yhtään maailman luokan pelaajaa, kipper ja lehtonen on out ja sami kapasenkin osallistuminen epävarmaa. ketkähän vielä ehtii perua tulonsa??
ja tuskin kannattaa norrenaa laittaa ykköseks kun sillä kerta on jonkunlainen takareisivamma, eihän se kestä pelata täysillä kuitenkaan. mutta siinähän se olisi sitten selitys imuroinnille jo valmiina..
kannattaisi ehkä harkita bäckströmiä, joka on kuitenkin ehdottomasti sm-liigan paras veskari ja hermo kestää tiukoissakin tilanteissa..
tai entä jos jätettäisiin vain suosiolla koko torino väliin miesten lätkän osalta..??
koskaan bäkströmmiä maaliin.
niin kauan kuin westerlund on käskijänä ei ole mitään väliä kuka on maalilla tai ketä pelaa mitalia ei tule mistään karkeloista. onhan tuo jo nähty et suomipoika tarvii auktoriteetin penkin taakse eikä mitään hiljaista hiippailijaa. kipru ja lehtonen joutaa sairaseläkkeelle
No en ny tiedä sairaseläkkeestä, mutta aika outoa on. Toisaalta on ymmärrettävää, että kisojen ajan parannellaan vammoja, mutta silti.
Kuinka paljon vaikutusta löytyy seurajoukkueiden takaa?? Tää on selkee salaliitto rapakon takana :) jotta Suomi ei saisi kunnon veskaria kisoihin, sillä kyllähän Kipru ja Lehtonen on sen tason koppareita, että pitävät yksinään Suomenkin tasoisen joukukeen pystyssä.