Valheen voiman kautta aikaansaatuja
tekoja ja ilmiöitä tarjoillaan
harhaanjohdetuille ja totuudesta
poikenneille ja tietämättömille
ihmisille, muka Jumalan tekoina.
Sielunvihollisen ovelimmista ovelin
konsti, pitää ihmiset omanaan
valheen avulla!
Tätäkö ei saa täällä sanoa?
Miksi ei?
Jos on pelko, että monen usko
siitä horjuu tai loppuu, kun
vääryys paljastuu, niin eikö
se ole silloin hyvästä?
Vai voiko vääryyden päälle
rakentaa totuutta?
Eikö ole parasta mitä voi tapahtua,
että se, mikä on valhetta tulee
julki, niin että se voidaan hylätä
ja tehdä parannus väärästä touhusta?
Mieti!
tekoja ja ilmiöitä tarjoillaan
harhaanjohdetuille ja totuudesta
poikenneille ja tietämättömille
ihmisille, muka Jumalan tekoina.
Sielunvihollisen ovelimmista ovelin
konsti, pitää ihmiset omanaan
valheen avulla!
Tätäkö ei saa täällä sanoa?
Miksi ei?
Jos on pelko, että monen usko
siitä horjuu tai loppuu, kun
vääryys paljastuu, niin eikö
se ole silloin hyvästä?
Vai voiko vääryyden päälle
rakentaa totuutta?
Eikö ole parasta mitä voi tapahtua,
että se, mikä on valhetta tulee
julki, niin että se voidaan hylätä
ja tehdä parannus väärästä touhusta?
Mieti!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kinasivat apostolit keskenään,vai ketä ne nyt oli,mutta jokatapuksessa hän sanoi,ett antakaa niiden puhua,kunhan Jeesuksesta puhuvat,jeesuksesta todistaminen oli tärkeintä Paavalille,eikä kieltänyt,paitsi sitten selvästi harassa olevista lupas ottaa niistä selvän,ei niidenkään sanoista,vaan voimasta,millä voimalla mitä kukin tekee.
Filippiläiskirje1:15 Muutamat tosin
julistavat Kristusta
kateudestakin ja riidan halusta,
mutta toiset hyvässä tarkoituksessa:
1:16 nämä tekevät sitä rakkaudesta,
koska tietävät, että minut on pantu
evankeliumia puolustamaan,
1:17 nuo toiset taas julistavat
Kristusta itsekkyydestä, epäpuhtaalla
mielellä, luullen tuottavansa minulle
murhetta kahleissani.
1:18 Vaan mitäpä tuosta,
kunhan Kristusta vain tavalla
tai toisella julistetaan, joko
näön vuoksi tai totuudessa!
Ja siitä minä iloitsen,
ja olen vastakin iloitseva
Pysy nyt Totuudessa RitariO! Nämä jotka tässä julistivat, julistivat Kristusta, eivätkä mitään harhaoppia ja se riitti Paavalille.
1.Korinttolaiskirje:
4:19 Mutta minä tulen pian
teidän tykönne, jos Herra
tahtoo, ja silloin minä otan
selon, en noiden pöyhkeiden sanoista,
vaan voimasta.
.
Totta on, että Paavalikaan ei TÄSSÄ pannut painoa niille hienoille rakkaudellisille puheille, joita eksyttäjät jo silloinkin puhuivat. Sillä Paavali tiesi, ettei Jumalan Valtakunta perustu hienoihin sanoihin, vaan Jumala Voimaan ; Jeesukseen Kristukseen.
Mutta ottaisiko RitarO huomioon
myöskin:
2 Timoteuskirje
2:16 Mutta pysy erilläsi epäpyhistä
ja tyhjistä puheista, sillä niiden
puhujat menevät yhä
pitemmälle jumalattomuudessa,
2:17 ja heidän puheensa jäytää
ympäristöään niinkuin syöpä.
Niitä ovat Hymeneus ja Filetus,
2:18 jotka ovat totuudesta
eksyneet,kun sanovat, että
ylösnousemus jo on tapahtunut,
ja he turmelevat useiden uskon.
2:19 Kuitenkin Jumalan vahva
perustus pysyy lujana,
ja siinä on tämä sinetti:
"Herra tuntee omansa", ja:
"Luopukoon vääryydestä jokainen,
joka Herran nimeä mainitsee."
Täässä Paavali puuttui heidän valheisiinsa! Ja mainitsi vielä valehtelijoiden nimetkin.
hyödyttääkö täällä varoitus? Minusta kaikkein parhain tilanne on itse puuttumalla ja opettamalla Raamatun Sanaa. Täällä olevat ihmiset menevät vain entistä sekasemmaksi jakohta he eivät usko 'vääriin kristuksiin' julistettua sanaa, vaikka joku julistaakin Sanan totuudessa. Minusta vaikka täällä julistetaan oikeaa oppia ja täällä julistetaan ja varoitetaan vääristä opettajista. Mistä nämä ihmiset tietävät enää mikä on oikeaa ja väärää jos he eivtä ole koskaan edes käyneet kokouksissa tai edes kuulleet mistään tietystä henkilöstä jota täällä varoitetaan.
Käy niin että kohta ei kukaan usko mitään ja piru naureskelee kun täällä varoitellaan jatkuvasti.
Kyllä tänäpäivänä on vielä seurakuntia jossa opetetaan Raamatun Sanaa sen Sanan merkityksesä.
Aika on paha. Mutta Julistetaan täällä totuuden sanaa eikä joka käänteessä olla varoittamassa.
Sinulla on Raamattu mikset laita tänne opetusta Jumalan SAnasta, en ole viimeaikoina sellaista sinussa havainnut, arvostelun henkeä kylläkin ja väärien kristuksien varoitusta.
Julista Sanaa se on ainut tie, sitä opetuslapsetkin tekivät vaikka joku julisti muuta oppia, näytetään me mallia mitä Sanassa sanotaan.
Aloita sinä hyvä Raamattu tunti täällä. Siitä se lähtee.
Romalaiskirje sanoo:
10:17 Usko tulee siis kuulemisesta,
mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
Siihen aikaan kun tämä sanottiin ihmisillä ei ollut
Raamattua, nyt on. Sitä lukemalla saa tänäänkin
uskon. Sitä lukemalla ja tutkimalla näkee
valheet ja vääristetyn totuuden. Kaikki on
arvioitava Jumalan sanan kokonaisvaltaisen
julistuksen mukaan.
Jeesuksen Kristuksen usko ei ole ihmeitä ja merkkiä,
eikä se ole Pyhä Henki,
ei tunnelmia ja huutoa,
ei valtaa ja mainetta,
ei rahan kanssa touhuamista,
ei vääryyden puolustamista.
Usko iloitsee TOTUUDESTA, toisten
Totuudessa olevien kanssa, jokainen
joka etsii Jeesusta Kristuksen uskoa,
löytää Hänet Jumalan Sanan Totuutena.
ihmeet ja merkit seuraavat niitä jotka uskovat se on varma ja tosia asia joka Sanassa sanotaan.
Jumala tekee ihmeitä edelleenkin se ei ole kadonnut, ihmisiä tulee edelleen uskoon se on tosiasia.
Sanalla on hyvä arvoida, mutta siellä missä julistetaan Sanan totuutta tapahtuu myös ihmeitä.
Oma sairauteni parani, kun rakas veljeni Herrassa laski kätensä sairaan kohdan ylle ja rukoili, sairaus oli väistynyt Jeesuksen nimessä.
Varoittaa saa, mutta kohta käy niin ettei uskota enää yhtikäs mitään, rienaajat kyllä saavat aikaan tällä kin palstalla vaikka mitä.
Julistetaan Sanaa ei saatanan teoista sitä on muutenkin maailma väärällään.
Synnin pettämiä ihmisiä on, meidän tulee julistaa Kristus keskeistä sanomaa.
Kaikki aloituksei on ollut tähän asti aivan muuta kuin Kristus keskeistä julistusta, missä on sinun pelastava Sanomasi? missä rakkaus syntistä kohtaan, missä lämpö joka odottaa eksynyttä ihmistä. Vaali näitä täällä ja anna maailman pauhata. Mitä hyödyttää kuulla koko ajan väärien kristuksien teosta, eikö Jumala mielisty sellaisiin joka totuudessa ja rakkaudessa tuovat ristin sanomaa täällä ja muualla. Minä en siitä vihulaisen töistä niin julista vaan julistan anteeksiantoa ja veren evankeliumia. Yksi nuori sai muutama viikko sitten antaa elämänsä Krisutkselle, viinan himot katosivat, tällaista saa meinä Jeesus aikaan.
ihmeet ja merkit seuraavat niitä jotka uskovat
---------------------------
Kysyn: mihin uskovat?
Saarnaajiinko?
Lupauksiinko?
Pyhään Henkeenkö?
Parantamiskokouksiinko?
Jumalaanko?
Jeesukseenko?
kun et nyt ymmärrä tarkoitusperiäni. Uskotko että on vielä ihmisiä jotka aidosti uskovat Jeesuksen parantavaan voimaan?
Minä uskon. Miksi nyt jankkaat tätä asiaa, en oikein ymmärrä ajatuksen juoksuasi.
Eikö ole aika lopettaa nyt väärän kristuksen julistamisoppia täällä, mitä se täällä hyödyttää.
Miksi olet niin kovasti tätä puolta täällä tuomassa, varoitus on paikallaan mutta kaikella rajansa, mikset julista Jeesusta, kun sitä nämä juuri tarvitsevat! luuletko että varoitus on paras asia mitä uskovainen voi tehdä, ei, vaan se että meidän tulee julistaa Kristus Sanomaa, muuten kukaan ei tiedä mitä Sana sanoo jostakin asiasta.
Jos julistuksemme on vain paholaisen tekoja, kohta ne etsivät sielut eivät uskalla tarttua enää Jeesus sanaankaan. Siksi pyydän, aloita Jeesuksen nimen kirkastamiseksi julistamaan Totuutta, sen Sanan kaikessa merkityksessä.
Sillä jos ei ole julistajaa eivät he voi uskoakaan.
Olen tympääntymiseen saakka lukenut uskovien palstoilla näistä oppikysymyksistä kuka on väärä julistaja ja kuka oikea, mitä tällainen riitely auttaa. Hedelmiä ei tule muita kuin karvaita joilla ei ole mitään merkitystä taivaassa.
Siksi tahdonkin että uskovat alkavat julistamaan täällä sanaa eikä toisiansa ruoskimaan.
Keskinäisestä rakkaudesta meidät tulee tunnistaa, ei riidoista.
ja sen vapauttavaa ja pelastavaa voimaa, koska näillä palstoilla varmasti liikkuu paljon myös niitä, joilla ei vielä ole henk.kohtaista suhdetta Jeesukseen. siis etsijöitä. niin minullakin oli silloin yli kuusi vuotta sitten selvä "etsikkoaika".
Jumala alkoi vetämään minua puoleensa ja aloin kokemaan joitain asioita jollain tavoin "likaisina" ja väärinä. en yhtään tiennyt mitä on olla uskossa tai miten tullaan uskoon. sitten kerran ravintolassa ollessani eräs ihminen tuli sinne (luultavasti evankelioimaan) ja muistin tavanneeni hänet joskus aikaisemmin ja että hän olisi kertonut olevansa uskossa. kysyin häneltä, että riittääkö se, että uskon Jumalaan, että pääsen taivaaseen. en muista täsmälleen mitä hän sanoi, jotain Jeesuksesta ja kun en ymmärtänyt sitä, mitä hän sanoi ahdistuin ja lähdin pois siitä tilanteesta. kuitenkin rukoilin Jumalaa avukseni, koska olin ihan loppu sellaiseen elämään, mitä elin ja koin Jumala on ainoa joka voi auttaa. sitten yksi sukulaiseni pyysi minua tulemaan helluntaiseurakuntaan kanssaan. ja siellä minulle tuli synnintunto ja pyysin Jumalalta syntejäni anteeksi ja annoin elämäni Jeesukselle. ja sukulaiseni sitten opetti minulle kuka Jeesus on, vaikka olinkin uudestisyntynyt eli tullut uskoon, kuka Jeesus on ei ollut vielä avautunut minulle.
Niin, jos olisin lukenut etsikkoaikanani tällaisia juttuja mitä täällä kirjoitellaan tai heti aluksi tultuani uskoon, olisi se saattanut saada mieleni ihan sekaisin, että mikä on totta ja mikä valhetta. ja saada minut pelkäämään noita asioita jne.
kun eivät nuo jatkuvat eksytyksistä puhumiset ,arvostelut ja kiistelyt asioista jne. nytkään ole tehneet hyvää minunlaiselle herkälle sielulle. tosin hyvähän noista on puhua, koska nuo ilmiöt ovat todella ajankohtaisia nyt. mutta joskus toivoisi voisi olla jotain sellaista, joka voisi rakentaa meitä kaikkia uskossa ja etenkin niille, jotka ovat vasta etsimässä vastausta sisäiseen tyhjyyteen ja pahaanoloon, voitaisiin kertoa enemmän Jeesusta. kuinka Hänen luoksensa voi mennä
apua hakemaan ihan minkälaisesta elämäntilanteesta tahansa.
Iloitsen tosissani Jumalan
Ihmeistä, jotka seuraavat
Raittiin Evankeliumin julistusta!
Niistä vaan ei tehdä sitä suurta
numeroa, itsekin ole saanut
Jumalan hyvyyttä osakseni.
Iloitsen myöskin siitä,
jos saan lukea ilosamaa
täällä Suomi24:llä!
Yritän sitä itsekin tehdä,
enkä unhoita, että
kaiken keskellä Jumalalla
on sittenkin ohjakset käsissään.
En halua riitaa, enkä ole sitä
haasatmassa, kirjoitan vain
sitä mitä sydämeni on täynnä
nyt; tämä hätä lähimmäisistäni,
kun antikristillisyydestä
on tulossa uskovienkin arki.
Mutta Kiitän koko sydämestäni
Elävää Jumlaa, jokaisesta
joka julistaa Jeesuksta Kristusta
eikä mitään väärennöstä.
Toivon Sinulle Hansutuulia
Jeesuksen Kristuksen tuntemisen armoa
ja siunausta.
Nuo sanomasi sanat olivat jo jotain ihan erilaista. Niistä tuli mulle ihan siunaus sisimpään. Voi kun me enemmän siunaisimme toisiamme ja auttaisimme toisiamme eteenpäin taivastiellä. Jeesus tahtoo todellakin, että rakastamme toisiamme, vaikka jossain kohden ajattelisimmekin asioista hieman eri lailla.
Minä arvelen, että sinulla on pyrkimykset oikeat ja tavoite myös. Haluat varmaankin, että kaikki turvautuvat Jeesukseen aidosti ja puhtaasta sydämestä. Mutta sinun täytyy luottaa, että jos kerran Jumala on uskovan huolinut omakseen, Hän myös vie asian loppuun asti. "Minä kiitän Jumalaani, niin usein kuin teitä muistan, aina kaikissa rukouksissani ilolla rukoillen teidän kaikkien puolesta, kiitän siitä, että olette olleet osallisia evankeliumiin ensi päivästä alkaen tähän päivään saakka, VARMASTI LUOTTAEN siihen, että hän, joka on alkanut teissä hyvän työn, on sen täyttävä Kristuksen Jeesuksen päivään saakka. (Fil.1:3-6)
Paavali oli paimensielu. Siksi hän ennen kaikkea rukoili uskovien puolesta ja luotti, että Jumala kyllä vie asiansa hyvään lopputulokseen. Sellainen asenne ja mieli meilläkin pitäisi olla. Suusanallinen varoitus on paikallaan, jos VARMASTI TIETÄÄ asian niin olevan. Juoruja ei kannata levitellä, eikä uskovan pidä mustata toisten uskovien nimeä. Siitä ei siunausta ylhäältä tule. Meidän yksinkertainen tehtävämme on ANTAA ANTEEKSI, aina, jos on aihetta. Oman sielumme tähden.
Tahdon siunata sinua Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä!
juuri näistä meidät tunnetaan keskinäisestä rakkaudesta, siunata sinuakin tahdon. Tiedämme että taivaaseen olemme menossa, viedään vielä monta mukanamme. :)
Relaa vähän, käy vaikka lenkillä, ei Herra sinua hylkää, vaikka mielesi on järkkynyt jostain syystä, omasta tai toisten aiheuttamasta, myös sielunvihollinen yrittää käyttää sinua täällä omiin tarkoitusperiinsä.
EI SINUN OLE PAKKO SANOA TÄÄLLLÄ MITÄÄN KUN SINULLA EI OLE MITÄÄN TÄHDELLISTÄ SANOTTAVAAKAAN?!?!