Niin eli jos Suomi liittyy Natoon ja jossain Suomen lähimassa rupeaa tapahtumaan jotain niin silloinhan Suomalaisetkin ovat velvollisia menemään sinne väliin jos NATO näin määrää.
Eli ei NATO ole vain sellainen että sieltä saa "ehkä" apua vaan jos ne määräävät niin voimme joutua lähtetään sotimaan jonnekin muualle!
Natostahan tulee sitä apua...
Eli ei NATO ole vain sellainen että sieltä saa "ehkä" apua vaan jos ne määräävät niin voimme joutua lähtetään sotimaan jonnekin muualle!
Natostahan tulee sitä apua...
Vastaukset 17
Vanhimmat
Niinistö: kansa päättää
Halonen: epäselvä, tn. eduskunta päättää
Halonen: Kansa päättää ja ei hänellä ole mikään hinku mihinkään Natoon.
Niinistö: Hän menee Natoon.
Mainitsiko Halonen mitään kansanäänestyksestä / onko maininnut ?
Niinistön kantahan on kyllä tiedossa.
Ainakin täällä palstalla on ollut tästä puhetta.
Mutta hoh-hoijaa...luepa tästä Harri Holkerin mielipide asiaan, joka ei ole varmaan hirven kaukana totuudesta:
Harri Holkeri: "NATO-kysymystä EI ratkaista presidentinvaaleissa."
http://www.mtv3.fi/uutiset/txt/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2006/01/420334
Halonen on sanonut että Natosta järjestetään kansanäänestys.
Jopa Niinistökin sanoi että meillä kummallakin (siis Halosella ja hänellä) on sama kanta Natoon eli siitä pidetään kansanäänestys.
Halonen on sanonut lisäksi monesti ettei hänellä ole mikään hinku Natoon.
Niinistö eilen MTV3:n vaalitentissä myönsi että on valmis menemään Natoon jonka kummatkin haastattelijatkin huomasivat.
Niinistö sanoi muistaakseni tarkalleen eilen näin, että voisi vakavasti harkita, jos myöteinen kehitys jatkuu. Mutta kuten sanottua,
kansanäänestys on kansanäänestys ja hänelläkin on vain yksi ääni - mikä on tullut hyvin selväksi. Tällä myönteisellä kehityksellä tarkoitetaan ilmeisesti tätä "eurooppalaistumista", tästä oli eräänä iltana MTV3 uutisissa. Tilannehan olisikin jo aivan toinen, jos jotkut muutkin sellaiset EU maat, jotka eivät ole vielä Naton jäseniä päättäisivätkin liittyä...
Mutta parempi kun emme jossittele, varmaan näemme 10 vuoden sisällä mikä on kehitys.
"Niin eli jos Suomi liittyy Natoon ja jossain Suomen lähimassa rupeaa tapahtumaan jotain niin silloinhan Suomalaisetkin ovat velvollisia menemään sinne väliin jos NATO näin määrää."
Eikös joukkojen lähettäminen ole jäsenmaiden omalla vastuulla ? Ainakin joukkojen lähettäminen Irakiin on mielestäni ollut.
Uskoisin myös, että riippuu siitä myös missä tapahtuu, NATO maassa vai ei NATO maassa ?
Mutta NATO voi vaikka koska tahansa muuttaa tuota käytäntöään ja suoraan määrätä että nyt ne Suomalaiset joukot lähtevät sinne minne lähtevätkin.
Silloin ei Suomella ole mitään sanottavaa!
Kaikkea muutakin voi tapahtua, joten jossittelu on kyllä ihan turhaa...se on varmaan pakko myöntää on Natosta mitä mieltä hyvänsä.
Joku VOISI hyökätä Suomeen, ja olisimme täysin yksin, jos turvatakuut eivät ole voimassa - (vaikka tämä nyt ei ole edes todennäköistä,) mutta siinä yksi esimerkki jossittelusta...
Luin vaan lehdestä että Norjalaisetkin päättää itse lähtevätkö vai ei.Vapaaehtoiset sieltä vaan lähtevät tienaamaan.
...kun NATO lähettää meidät hevonkuuseen sotimaan.
Minä viimeiseksi pelkään että Suomeen joku hyökkää.
Jos olemme Natossa niin pääsemme ainenkin sotimaan... ei tosin Suomeen... ja tämä ei ole vapaaehtoista.
Eli jos menemme Natoon niin pääsemme suuremmalla todenäköisyydellä sotimaan kuin että joku hyökkäisi Suomeen ja pikku sotahan piristää aina niin kivasti, eikös?
voi voi saulihan sanoi et kansa äänenstää mu tarjan puheesta ymmärsin et eduskunta ,ja suomen puolustusvoimilla ei ole tarpeeksi omaa kalustoa, vanhoja paskoja jotka syö öljyäki enempi ku lääkäri määrää.montako ohjusta heh ja kranaatit räjähtää jo alkuvaiheessa putkessa monta turhaa kuolemaa on tullut. jos suomeen hyökätään ja tulee kansan äänentys olisko natoon menijöitä häh vai mitä tehtäs kyllä siinä ois paskat housussa ,usa nauraa suomen puolustusvoimille neki suomen tykit samoja vanhoja hevosvetosia paskatykkejä
suhisevat ja sihisevät kuula lentää 3 metriä ja pyörii loppumatkan .ja montako hävittäjää ammuttiin alas irakin sodassa ei tainu olla montaa. tuskin suomikaan pystys ampumaan yhtään hävittäjää alas.
No niin, se tuli selväksi sitten ja voidaan päättää tämä jaarittelu. Keskitytään nyt välillä muihin aiheisiin...tämä on aikalailla loppuunkaluttu.
Holkerin sanoin: "Nato-kysymystä ei ratkaista presidentinvaalissa."
mitään.Hankkisit ensin tietoa,ennen kuin täällä vaahtoat.
Joku oli lukenut norjalaisten osalta (joka on Nato maa) tilanteen ja tämä on käytäntö varmaan muidenkin jäsenmaiden kohdalla.
Suomi ei nyt ole edes vielä Nato maa, niin turhaan murehdit mitään etukäteen ja jos joskus olisikin, niin vapaaehtoisuus on vapaaehtoista - ei pakottamista (viitaten yllä olevaan).
ja hyvin meni..rahaakin tuli ja veroton auto.
Suomessa on tehty töitä viimeiset noin kuusi NATO-jäsenyys tähtäimessä. Kun jäsenyyssopimus ratifioidaan, kaikki on valmista. Armeija ja hallinto toimii yhteen muiden NATO maiden kanssa laakista. Suunnitelma ja toteus on selvä, vain puusilmä ei sitä näe.
Vain kansanäänestys voi muuttaa tämän kehityksen. Jos kansalla on kanttia sanoa ei, on hauska nähdä onko kanttia oikeasti nostaa maanpuolustus sille kuuluvalle prioriteetille. Sivareiden määrän luulisi ainakin silloin vähentyvän, kun on selvää, että vastaamme itse itsestämme. EU:lla ei ole mitään muuta aseellista voimaa kuin NATO. Suomella ei ole mitään muuta voimaa kuin se, mitä saamme itsestämme irti. Riittääkö se? Tänään voi riittää, ehkä huomennakin, mutta entä 50 vuoden kuluttua?
Niinistö ainakin ehdotti kansanäänestystä. Nykyinen valtiojohto vie meitä koko ajan NATO:n jäseneksi.
jos aikoo puolustaa Suomea! Demarijohtoinen politiikka on murentanut meiltä uskottavan puolustuslaitoksen, väittäköön muumi mitä tahansa. maamiinahomma oli karmea väärinarvio. Lesepussillako vihulainen pysäytetään perkele.