miten on mahdollista että meidän kotikoneelle tulee koko ajan ikkuna jossa movieland ilmoittaa että meidän pitää maksaa 88 dollaria jostain palvelusta jota emme aivan varmasti ole tilanneet!! maksu ainoastaan luottokortilla..emme omista, emmekä ymmärrä onko se joku virus vai mitä.. onko meidän pakko maksaa? siinä oli kellonaika ja ip- osoite..pelottaa
miten on mahdollista
eela15
1712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Nuo ovat vain tietokoneellesi päässeen mainosohjelman röyhkeitä mainoksia. Vastaavalla menetelmällä kerätään valtavia määriä rahaa ympäri maailman. Tuo ip:n liittäminen mainokseen on vain pelottelua, ip on "julkinen" (siis se näkyy ja se tallentuu kaikkialle missä verkossa liikut) ja sen perusteella ei muutamaa harvinaista poikeusta lukuun ottamatta saa kuin palveluntarjoajan yhteystiedot.
Älä klikkaa tuollaista mainosta äläkä missään tapauksessa lähetä mitään yhteystietojasi. "Lasku" on täysin aiheeton ja laiton.
Koska mainosikkuna avautuu toistuvasti niin on todennäköistä että tietokoneeseenne on tosiaan päässyt mainosohjelma. Suosittelen lataamaan ja asentamaan aluksi vaikka Ad-Awaren, päivittämään sen ja skannaamaan koko tietokoneen. Se on maksuton, helppokäyttöinen ja turvallinen haittaohjelmien poistotyökalu. Se ei korvaa palomuuria eikä virustorjuntaa. Onko tietokoneessanne käytössä päivitetyt turvaohjelmat?
http://www.lavasoftusa.com/finnish/software/adaware/